13 Април, 2016 09:52 1 710 2

ЕК с ултиматум към Гърция

  • ек-
  • ултиматум-
  • гърция

Европа очаква от Атина план за защита на външните граници до две седмици

ЕК с ултиматум към Гърция - 1
Снимка: БТА/AP

Европейската комисия даде две седмици на Гърция, за да излезе с конкретен план за подобряването на защитата на външните граници на ЕС, съобщи „Уолстрийт Джърнал“.

Брюксел очаква гръцкото правителство да подаде подходящ план и ефективно да го приложи до 12-ти май. Ако това не стане, ще бъдат разширени съществуващите граничните проверки на пътници от Гърция до средата на ноември. Така ще се осигури блокирането на пътя на нелегални имигранти към вътрешността на Европа.

Подобна мярка би засилила притесненията около продължаващото съществуване на Шенгенската зона. ЕК отбелязва, че се наблюдава напредък при контрола над бежанския поток, но и че все още няма адекватни мерки при регистрирането на имигрантите, влизащи в Европа. Според Комисията в сегашния план за действие на Атина няма „подробни времеви рамки“.

През декември няколко външни министри в ЕС предупредиха, че Гърция може да бъде изключена от ЕС, ако не подобри контрола над своите граници. През март беше сключено споразумение между Брюксел и Анкара, в което властите в Турция се ангажираха да приберат нелегални имигранти от Гърция, в замяна на разселване на сирийски такива в Европа. В същото време хиляди имигранти са блокирани в бежанския лагер в Идомени, след като Македония затвори границите си. 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Steve

    2 0 Отговор
    Какво ли ще загуби европа ако я няма Гърция? Оххх това галено дете на EU! Ако това беше България, жална ни майка!!!

    Коментиран от #2

  • 2 кон

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "Steve":

    А какво ще загуби Гърция, ако не е в ЕС? Може би хоризонта да изплаща 300 000 000 000 дълг? Дай боже всекиму! Дълг който откраднаха банките, а ще плащат гърците!
Новини по държави: