Last news in Fakti

2 Март, 2018 07:29 2 782 22

2 март 1855 г. Александър II става цар на Русия

  • александър ii-
  • цар-
  • русия

Срещу Народното събрание в София има паметник на Александър II. Той е издигнат като знак на признание за неговото решение да обяви война на Турция след кървавото потушаване на Априлското въстание. Надписът на монумента гласи: „На царя – освободител”. Със същото обръщение Александър II е известен в Русия. Прозвището му Цар Освободител не е заради това, че е освободил България от турско робство, а заради това, че по време на своето 26-годишно управление той освобождава руските селяни от крепостничеството и ги оземлява.

В същото време той с имперска жестокост потушава бунтовете в Полша и Прибалтика. Въпреки провежданите реформи, Александър II продължава политиката на потискане на полското национално движение. Януарското въстание от 1863-1864 г. е потушено след осеммесечни боеве, като хиляди поляци са екзекутирани, а други десетки хиляди са депортирани в Сибир. Въведеното в Литва военно положение се запазва близо половин век. Забранени са публикациите на местните езици – литовски, украински, беларуски, а полският е разрешен само в частни разговори. В същото време във Финландия е възстановен парламентът, въведена е местна валута (финландска марка), финският език получава равен статут с шведския.

Александър II Николаевич е император на Русия и велик княз на Финландия от 1855 г. до 1881 г. от династията Романов-Холщайн-Готорп. Известен е с либералните реформи, които извършва в Русия.

Александър Николаевич Романов е роден на 2 март 1818 г.в Москва. Той е син на бъдещия император Николай I и Александра Фьодоровна, дъщеря на пруския крал Фридрих Вилхелм III. При управлението на баща му атмосферата в страната се основава на консервативни принципи, като свободата на мисълта се потиска и цензурата е изключително строга.

Александър наследява трона след смъртта на баща си през 1855 г. През първата година от управлението си той продължава Кримската война, а след падането на Севастопол, сключва мир. През следващите години Александър II провежда редица реформи, които имат за цел да модернизират страната и да възвърнат нейното положение на важен фактор в европейската политика. Реформите на Александър II целят либерализация на стопанския живот, която довежда до създаването на много нови предприятия. Най-важното преобразование е отмяната със закон през 1861 г. на крепостничеството, което от десетилетия спира икономическото развитие на страната. При управлението на Александър II са проведени и други важни реформи. Цензурата е отслабена, премахнати са ограниченията за пътуване в чужбина и е намалена държавната намеса в управлението на университетите. Съдебната система е преобразувана по френски модел, опростени са съдебните процедури и е въведен нов наказателен кодекс, премахнато е смъртното наказание, създадена е система на местно самоуправление. През 1874 г. сериозно е реформирана армията, като е въведена всеобща военна повинност.

През 1867 г. Александър II продава за 100 години на Съединените американски щати руските права върху Аляска, която от 1799 г. е експлоатирана съвместно от двете страни. Русия завладява значителни територии в Средна Азия – Бухара , Хива , Коканд В областта на външната политика император Арлександър II обръща особено внимание на т. нар. Източен въпрос и отмяната на условията на Парижкия мирен договор от 1856 г. За да засили руското влияние на Балканите, той започва война с Османската империя (1877 – 1878 г.), известна в България като Руско-турска Освободителна война. Александър ІІ подписва Манифеста за започването на войната, макар и да се е съмнявал силно в успеха на тази мисия. По онова време Европа не е била настроена приятелски към Русия, защото се е опасявала, че тя ще пожелае да укрепи позициите си на Балканите. Александър Втори лично е присъствал на театъра на военните действия, брат му – великият княз Николай, е бил главнокомандващ руските войски, а трима от синовете на императора са командвали отряди. По такъв начин цялото семейство на Александър Втори е участвало в освобождаването на България. Войната завършва с успешния за Русия Санстефански договор (1878 г.), с който България става автономна държава. Берлинският конгрес (1878 г.) затвърждава политическото положение на Русия в Европа като Велика сила.

След 1866 г. се извършват 8 опита за атентат срещу Александър II, като последните няколко са организирани от радикалната организация Народна воля. През 1879 г. Народна воля взривява влак на императора по железопътната линия от Ливадия до Москва, но Александър II не се намира в него. На 5 февруари 1880 г. те успяват да взривят трапезарията на Зимния дворец в навечерието на тържествена вечеря в чест на българския княз Александър Батенберг. Двамата не са наранени, тъй като закъсняват за вечерята, но 67 души са убити или ранени. Александър II е убит на 13 март 1881 г. при атентат, организиран от Народна воля. При преминаване на каретата му по централен площад в Санкт Петербург, е взривена бомба. След като той слиза от колата, един от атентаторите взривява себе си и императора с ръчна граната. 63-годишният император е погребан в катедралата „Св. Петър и Павел”.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Факт

    25 4 Отговор
    Вечна Слава на Царя Освободител!!!

    Коментиран от #9

  • 2 Кукувци

    26 3 Отговор
    На народа освободител също
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 дали

    9 8 Отговор
    Руснаците ни освободиха, СССР ни пороби. Комунистите убиха освободителите ни (белогвардейците).

    Коментиран от #6, #7

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Кукувци

    11 4 Отговор

    До коментар #4 от "дали":

    Може ли да споделите личния си опит, как по времето на соц. " робство" успяхте да оцелеете физически, успяхте да се образовате и да доживеете до щастливото настоящо?

    Коментиран от #19

  • 7 Кукувци

    5 4 Отговор

    До коментар #4 от "дали":

    Белогвардейци - освободители?
    Неграмотността е страшна разрушителна сила, когато неграмотният прави напъни да демонстрира интелект.
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 ГОСТ

    4 2 Отговор

    До коментар #1 от "Факт":

    ИНТЕРЕСНО, КОЙ ЦВЪКА МИНУСИ
  • 10 Американец

    2 8 Отговор
    До руснак или български предател няма да бъда вулгарен но приятелю ако обичаш толкова Рассия какво правиш тук хващаш самолета и отиваш в Москва да поживееш и съм сигурен че само след по малко от месец ще се върнеш най големия русофоб

    Коментиран от #18

  • 11 РУСНАК до американец

    8 3 Отговор
    Тук ще посрещна Русите както прадядо ми ги епосрещнал схляб и сол а ти бегом в кравария да миеш чиний!!
  • 12 Американец

    3 5 Отговор
    Докато има такива като тебе които обичат повече Руссифилия от България никога няма да има развитие тук а само разделение и омраза
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 Кукувци

    5 2 Отговор

    До коментар #10 от "Американец":

    В климатичните условия на по голямата част от Русия добре се чувстват само тези, които са свикнали на тях. Това е изпитание и за физиката и за психиката. Затова руснаците са най - силен и устойчив народ и физически и морално.
  • 19 Дони

    2 4 Отговор

    До коментар #6 от "Кукувци":

    Трудно, монахме през сините купончета за хляб липсата на много продикти по магазините( които сега има в изобилие), липса на елементарни свободи , невъзможност да пътуваш извън страната, а и в пограничните селища ,(открит лист за тях).Дрехите бяха грозни дънките , западни блузи, ризи ,аудио и видео техника лукс.( понятието валутна ценност - смешно е сега) .Има още много и за автомобили автоматични перални . Ако си живял като обикновен човек би трябвало да помниш?

    Коментиран от #20

  • 20 Кукувци

    3 1 Отговор

    До коментар #19 от "Дони":

    А с какво сте се прехранвали по времето на соца? Страдахте масово от дистрофия и от рахит ли? Разболяване се от туберкулоза масово заради недостиг на храна?

    Ясно. За вас критерият е пълен търбух.
    Колбасни патриоти. Хаха
  • 21 Диди

    0 3 Отговор
    Колкото и да спорим,едно е факт,че бяхме десетилетия под тяхно робство.Това не отмина без влияние върху начинът по който мислим,по който се развиваме.Много млади българи напускат страната,за да работят в други държави.Ако в България бяхме на нивото на западните държави,нямаше да стане това.Русия носи разпадък,а не развитие.
  • 22 681 БЪЛГАРИЯ

    1 0 Отговор
    До ГОСТ . Минуси на Факт цвъкат някои долни турски мършави микерета !
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания