Във втората половина на 2018 г. Китайската академия на науките ще изведе в орбита първия си спътник с открит изходен код "Тянчжи-1", предаде ТАСС.
Изстрелването ще бъде осъществено от космодрума Цзюцюан в северозападната провинция Гансу. Космическият апарат ще бъде първият елемент от бъдеща система спътници, която ще бъде разгърната в близките години.
"Тянчжи-1" ще използва облачна изчислителна платформа. Освен това в полезния изчислителен товар на апарата ще бъдат включени четири смартфона на китайски производители. Както съобщиха конструкторите, спътникът ще може да работи с няколко базови езика за програмиране.
"Тянчжи-1" ще бъде изведен в космоса в качеството на основен елемент на бъдеща мрежа от подобни апарати. Той ще се използва за тестване на нейните ключови технологии. Китай планира да изстрелва по един такъв апарат всяка година.
Благодарение на своя открит код "Тянчжи-1" ще може да бъде използван не за изпълнение на отделни задачи, а в качеството си на многопрофилна платформа той ще изпълнява програми на различни ползватели. Те ще могат да разработват за своите цели операционна система, да я качат на компютъра на спътника и да използват неговото оборудване.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Реално
Коментиран от #2
14:42 09.04.2018
2 рррр
До коментар #1 от "Реално":
Какво са покорили дръпнатите..стига глупости.Вярно ,че бързо се развиват на тази тема ,но са много далеч и тепърва прохождат.Само САЩ и Русия имат в космоса около 3000 сателита за най-различни цели и безспорно още стотици чакащи проекти.Китай имат около 200 сателита и това им е първия който е по иновативен.Коментиран от #3
15:03 09.04.2018
3 harri
До коментар #2 от "рррр":
Да ама и руските и особено американските сателити са направени с китайска електроника.21:27 09.04.2018