След три поредни загуби Мит Ромни успя да изпревари съперниците си за президентската кандидатура на Републиканската партия в американския щат Мейн. Победатата му обаче прилича повече на приз в конкурс за красота, коментира „Дойче Веле”.
Ромни спечели 39 процента от гласовете, малко повече от тексасеца Рон Пол с 36 процента, който впрочем беше единственият друг кандидат, провел активна кампания в Мейн. След него се нареждат Рик Санторъм (18 процента) и Нют Гингрич (6 процента).
Въпреки че гласуването на предварителните партийни събрания в Мейн няма съществено значение с оглед на делегатските гласове, евентуална загуба там щеше да създаде проблеми за Ромни, бившия губернатор на съседния щат Масачузетс, продължавайки неговата серия от загуби в Колорадо, Минесота и Мисури. Ромни успя да спечели сега и годишното гласуване на активистите на Конференцията за политически действия на консерваторите.
"Победата на Ромни показва, че прагматиците от Републиканската партия в Мейн наистина се бяха мобилизирали", казва политологът Санди Мейзъл. "Въпреки че Чаеното парти е доста силно тук, явно начело излязоха онези, чиято главна цел е да бъде победен Обама".
Ромни спечели без усилия гласуването на партийните събрания в Мейн преди четири години, когато Рон Пол се класира трети. Сега Мейн предложи на либертарианеца Пол възможност да подобри класирането си от 2008 г. и той я използва оптимално - нареди се втори след Ромни.
Въпреки че републиканците в Ню Ингланд, богат регион в североизточните САЩ, са общо взето по-умерени от републиканските привърженици в останалата част от страната, партийните членове в Мейн са отявлени индивидуалисти; нищо чудно, че щатът бе едно от ядрата за най-голямото разгръщане на активистите на Чаеното парти, на финансови консерватори и либертарианци.
"Искаме правителството да ни остави на мира, ние сме независими хора", напомни Чарли Уебстър, председател на Републиканската партия в щата.
Що се отнася до цялостния ход на републиканските предварителни избори, Мит Ромни все още е начело по брой спечелени делегати, въпреки че Мейн не добави нищо към досегашната му сметка. Или както написа "Ню Йорк Таймс" - "Гласуването в Мейн бе конкурс по красота". То обаче помага да разберем, накъде духа вятърът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА