Исландия скоро може да стане нисковъглероден източник на електрическа енергия за Великобритания. Плановете на Лондон са да използва прословутите вулкани на Исландия. Геотермалната енергия е много примамлива за британските интереси и може да идва по канали, разположени по морското дъно.
От „Даунинг стрийт“ коментират, че исландците са много запалени по идеята да продават ток, пише „Гардиън“. Енергийният министър Чарлз Хенри е на мнение, че токът може да се пренася чрез специални кабели, наричани интерконектори, които ще са с дължина между 1000 и 1500 километра.
Ако идеята се реализира, това ще са най-дългите проводници на електричество в света. През май предстоят още срещи между двете страни, за да се даде тласък на идеята. Такива връзки вече има с Холандия и Франция, а още 8 са в процес на строеж. След като бъдат завършени всички такива съоръжения, страната ще задоволява около 1/3 от енергийните си нужди.
Предвижда се така Великобритания да се свърже с Европейската електрическа супермрежа, наречена Europe-wide supergrid. Тя ще свърже енергията, добивана от възобновяеми енергийни източници (вода и вятър) на Северна Европа със соларните мощности на юг и в Северна Африка. Целта е Европа да си осигури чиста енергия и да намали замърсяването и зависимостта си от твърдите горива.
Великобритания била почти изцяло енергийно независима през цялата си история, но Хенри е категоричен, че в бъдеще страната ще е зависима от вноса на енергия. Въгледобивната индустрия на страната е изчерпана, а добивът на нефт и газ в Северно море не дава нужните резултати.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА