23 Юли, 2021 22:24 1 943 6

Предложение: Охридският регион да получи срок от 2 години за изпълнение на препоръките на ЮНЕСКО

  • юнеско-
  • северна македония-
  • охрид-
  • охридското езеро-
  • албания-
  • балкани-
  • босна и херцеговина

Охридският регион обхваща голяма територия, която изисква големи усилия за защитата му

Предложение: Охридският регион да получи срок от 2 години за изпълнение на препоръките на ЮНЕСКО - 1
Снимка: Shutterstock

Националната комисия на ЮНЕСКО в Босна и Херцеговнина предложи на центъра и съвещателните органи на ЮНЕСКО да дадат на Република Северна Македония и Албания две години допълнително да процедират по препоръките, съдържащи се в реактивните мисии на Комитета за световно наследство на ООН, за да избегнат поставянето на Охридския регион в списъка на застрашеното Световно културно и природно богатство, предаде специално за БТА агенция МИА.

На заседанието на Комитета за световно наследство при организацията на ООН за образование, наука и култура на 44 сесия в китайския град Фуджоу Националната комисия за ЮНЕСКО на Босна и Херцеговина предложи да се заличат положенията в проекторешението за включване на региона в листата на застрашени обекти със световна стойност. Босна и Херцеговина обоснова предложението си с необходимостта Македония и Албания да се насърчат в усилията да изпълнят препоръките от предишните доклади, да се подкрепят, а не да бъдат демотивирани за действията, които извършват съвместно за справяне с предизвикателствата.

"Охридският регион обхваща голяма територия, която изисква големи усилия за защитата му, а това е сложен процес. Смятаме, че през изминалите две години е отбелязан напредък в изпълнението на препоръките, подобрено е и сътрудничеството на двете държави във всички сфери. Би било обезсърчаващо в този момент регионът да бъде включен в листата на световно наследство в опасност, вместо това им е необходима подкрепа", беше посочено от Нацоналната комисия на Босна и Херцеговина за сътрудничество с ЮНЕСКО. Предложението за изменения беше подкрепено от Русия, Унгария, Саудитска Арабия, Китай и Гватемала. За включване на Охридския регион в листата на застрашени световни обекти се обявиха националните комисии на ЮНЕСКО на Норвегия, Бахрейн, Австралия, които смятат, че това ще мотивира допълнително усилията за прилагане на интегрирани мерки и действия за елиминиране на регистрираните заплахи.

Министърката на културата Ирена Стефоска посочи, че през изминалите две години Македония е демонстирала последователност и готовност да увеличи усилията за изпълнение на препоръките и забележките на ЮНЕСКО. В краткото си обръщение към участниците в срещата тя поиска удължаване на сроковете, за да се даде възможност за по-нататъшни действия и изпълнение на задълженията във всички сфери за допълнителна защита на световното културно и природно богатство за поколенията. "Македония остава последователна в решимостта да запази статута на Охридския регион чрез осигуряване на адекватна защита и трайно развитие.

През изминалите две години увеличихме усилията за изпълнение на препоръките на Комитета", каза тя и посочи някои от извършените дейности като приемане на Плана за управление на Охридския регион, първата фаза от рехабилитацията на Колекторната система за защита на езерото, изоставяне на предишните планове за жп линия към Албания, процеса на отстраняване на незаконните строежи по крайбрежието, обявяване на Студенчишкото благо за природен парк. Експертните органи за природно наследство и за културно наследство посочват в преразгледаните решения, че през изминалите години са изпълнени част от препоръките, съдържащи се в докладите на последвалите реактивни мисии, някои са частично или недостатъчно приложени, докато голям брой от тях изобщо не са адресирани. Преките действия, извършени в определени области, са поздравени, но са оценени като недостатъчни и са посочени като начало на много по-дълъг процес на интегрирани и стратегически процедури и мерки, които тепърва трябва да се дефинират.

Най-голяма загриженост Комитетът изразява по отношение на забележките от Съвместната мониторингова мисия от 2020 г., които сочат недостатъчни действия за спиране на бавната, но последователна ерозия на атрибутите, които определят региона като Световно културно и природно наследство. Най-много забележки има по отношение на интервенциите преди всичко в старите градски ядра, но и в околностите им, предизвикани от неадекватна консервация, реконструкция и развитие. Голяма тревога Световната организация изразява по отношение на изграждането на многоетажни сгради по крайбрежието, слабия архитектурен контрол на новото строителство в градските ядра, както и неадекватно и прекомерно използване на крайбрежието с неадекватна туристическа инфраструктура. На сесията в Китай можду другото бяха приветствани действията на институциите на Македония и Албания в наскока на започване на процесите за изпълнение на препоръките на Комитета, особено създаването на институционални структури на управление, след това се поздравява временната забрана за издаване на строителни разрешения от македонската страна, процеса на разрушаване и премахване на незаконни обекти на крайбрежието, както и формирането на Трансграничен комитет за управление на региона.

Като позитивни процеси са поздравени и процесът на обявяване на Охридското езеро за Паметник на природата, Студията за ревалоризация на региона, процесът на обявяване на Студенчишкото блато за Природен парк със забележка за необходимостта от тяхното поседователно прилагане в процесите на развитие в бъдеще, със съответната грижа в управлението. Изразява се загриженост и по отношение на неодостатъчно утвърдените приоритети в политиките на развитие, противопоставени становища, недостатъчно включване на гражданския сектор във взимането на решения и мерки и всичко това в комбинация води до фрагментирана и неадекватна система на управление на световното наследство. Двете държави се насърчават да разработят подробен стратегически план за обновяване със съответен план за действие, който би се реализирал поетапно, но според ясно определени и утвърдени краткосрочни и дългосрочни цели за смекчаване на съществуващите заплахи. Същевременно се настоява планът да се основава на препоръките на мониторинговата мисия от 2020 г. с всеобхватна трансгранична политическа и институционална рамка за решаване на сериозните и многопластови заплахи и предизвикателства, пред които е изправен Охридският регион. Планът с приложените мерки междувременно да бъде внесен в Центъра за световното наследство до 1 февруари догодина.

Същевременно от Македония и Албания се иска до 1 февруари 2023 г. да внесат в Центъра за световно наследство актуализиран съвместен доклад за състоянието на региона, включително доклад за постигнатия напредък в прилагането на горепосочените забележки, от които биха произлезли по-нататъшните действия и евентуално включване на региона в списъка на застрашено световно наследство. Босна и Херцеговина и Норвегия са задължени да формират обща група, която да следи процеса на изпълнение на препоръките и да информира за това Секретариата и Комитета за световното наследство. Охридското езеро получи статут на Световно природно наследство, защитено от ЮНЕСКО, през 1979 г. Една година по-късно и град Охрид бе добавен в списъка на защитени културно-исторически ценности, така че Охридският регион стана едно от само 38 смесени природни и културни райони в света, признати и защитени от ЮНЕСКО. През 2009 г. беше задвижена инициатива за вписване и на албанската страна на езерото и крайбрежието под шапката на ЮНЕСКО, така че десет години по-късно, през 2019 г. регионът бе разширен и от двете страни на езерото, обхващайки обща повърхност от 94,7 хектара.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ТаУмВзе

    4 1 Отговор
    МАКЕ ЛИ? КОЕ?
  • 2 Bongo

    8 4 Отговор
    Предлагам да анексираме Северна Македония и да разрешим проблема с Охридския регион. Той и без това си е исторически наш

    Коментиран от #6

  • 3 Охрид

    8 1 Отговор
    - българският Йерусалим
  • 4 хахахахахаха

    5 0 Отговор
    колко дълга статия за едни талибани и едни сбъркани българи с промити мозъци…
  • 5 То тъй, ама...

    1 1 Отговор
    Две години, ще им стигнат ли да изтрият и последният белег, че е било Българска столица?
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: