3 Октомври, 2021 11:20 5 983 21

Германските фирми в България: корупцията е маловажна, щом бизнесът върви?

  • корупция-
  • българия-
  • германия-
  • фирми-
  • бизнес-
  • работна ръка

България привлича германските фирми с традиционната си дружелюбност, мотивираната работна ръка и ниските данъци, но и има и неща, с които ги плаши

Германските фирми в България: корупцията е маловажна, щом бизнесът върви? - 1
Снимка: БГНЕС

"България можеше да се развива много по-успешно, ако 10% до 20% от благосъстоянието на страната не влизаха в джобовете на малцина избрани. Прекалено много пари изтичат по неясни канали, а истинско наказателно преследване няма, за присъди по обвинение в корупция изобщо да не говорим", казва Мартин Котее, регионален директор за Югоизточна Европа на германската фондация "Фридрих Науман".

Всяка година той публикува в своя "Черна книга" с най-фрапантните случаи на данъчни разхищения в България - твърде парлива материя и от политическа гледна точка. "Защото парите на тукашните данъкоплатци прекалено често се прахосват съвсем съзнателно", добавя Котее. Недоволни от размерите на корупцията и от начина, по който се борят срещу нея в България, са и много германски фирми. Актуално проучване на Германско-българската индустриално-търговска камара показва, че 47% от германските компании са много недоволни от борбата срещу корупцията в България. Други 34% са по-скоро недоволни и само 2% от анкетираните заявяват, че са по-скоро доволни. Много доволни са нула процента. На пръв поглед това е една унищожителна оценка.

Оценките на германския бизнес

Като цяло обаче германският бизнес е много доволен от дейността си в България: цели 97% от германските компании, развиващи дейност в страната, биха инвестирали повторно, а 50 на сто от тях дават на България най-висока или втора по степен оценка като място за правене на бизнес. „На пръв поглед тук се крие някакво противоречие:

от една страна има недоволство от корупцията и правовата държава, а от друга – много високо одобрение на бизнес-дестинацията“, казва за ДВ ръководителят на Германско-българската индустриално-търговска камара в София Митко Василев. „Но корупцията е все пак само един от множество различни фактори. Нашият опит показва, че германските фирми остават почти незасегнати от проблема с корупцията. С други думи – оценките от анкетата отразяват по-скоро общото недоволство в страната“, посочва Василев.

Данните за търговията са ключ към обяснението на това противоречие: Германия е търговски партньор номер 1 за България, а през първата половина на 2021 година стокооборотът между Германия и България е нараснал с близо 650 милиона евро спрямо същия период на 2019 година – т.е. спрямо периода отпреди пандемията. Подобно развитие не се забелязва в редица други страни. Освен това германските фирми изтъкват като предимство на България традиционната дружелюбност към Германия, високо мотивираната работна ръка, ниските разходи за труд и ниските данъци. С други думи - процъфтяващият бизнес и ниските разходи изглежда са по-важни за германските компании в България от корупцията и върховенството на закона.

"Румъния и България да не се слагат в един кюп“

По-различна е ситуацията в съседна Румъния. „Не бива Румъния и България да се слагат в един кюп“, казва ръководителят на Германско-румънската индустриално-търговска камара Себастиан Метц. „Общото за двете страни е типичната посткомунистическа корупция, съвместното им приемане в ЕС през 2007 година и механизмът за наблюдение от страна на ЕС. Но благодарение на предприетите в Румъния антикорупционни мерки положението там значително се подобри и аз не познавам нито една германска компания, която да е пряко засегната от проблема с корупцията“, посочва Метц.

Същата оценка дава и Сорин Йонита, експерт по въпросите на корупцията от румънския мозъчен тръст „Експертен форум“. Според Йонита, разликата е в 15-годишните усилия за борба срещу корупцията, насърчавани от ЕС, и в създадената в Румъния Национална агенция „Антикорупция“. „Забелязва се възпиращ ефект от нейната работа – особено в местната администрация и в работата ѝ с големи компании или с чужденци“, добавя Йонита. Този оптимизъм си личи и от допитване до германските фирми в Румъния: 25% от тях са много недоволни, 35 на сто – предимно недоволни, 29% – предимно доволни, а 12 на сто са много доволни от борбата срещу корупцията и престъпността в Румъния.

"Германската икономика не е в състояние да превъзпитава“

През следващите години предстои ЕС да отпусне огромни суми за преодоляване на икономическите последици от пандемията. От Възстановителния фонд България очаква да получи близо 12 милиарда евро. Полза от тях се надяват да извлекат и германските компании в страната. Но страхът, че милиардите от ЕС могат да потънат по неясни канали, е много силен. По повод на очакваните средства от Възстановителния фонд Източната комисия на германската икономика излезе през септември със своя позиция за Югоизточна Европа. В нея като „важни фактори за устойчивия икономически успех и готовността на германските фирми да инвестират“ са посочени спазването на правилата, прозрачните решения, върховенството на закона и превенцията на корупцията.

Но как да стане по-ефективна борбата срещу корупцията в Югоизточна Европа? Представителите на германската икономика предпочитат да не дават рецепти. В документа на Източната комисия се казва само, че германските компании трябва да бъдат за пример със своята политика на нулева толерантност спрямо корупцията. А експертката за Югоизточна Европа Аня Квиринг посочва, че все пак „не бива да се очаква от германските фирми да превъзпитават“.

От друга страна в Източната комисия на германската икономика смятат, че е грижа основно на ЕС чрез механизми за мониторинг да оказва натиск над правителствата в региона. А както показват различните резултати през последните години в България и Румъния, въпросните механизми за мониторинг не са гаранция за ефективна превенция на корупцията. Или, както обобщава Мартин Котее: „Ще изминат още редица години, докато блатото на корупцията започне бавно да пресъхва“.

Автор: Кристофер Неринг


Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Businessman bg

    31 0 Отговор
    Ми прави са - тва корупция,престъпност,мизерия и пр.салати са бял кахър,важното е алъш-вериш да има..
  • 2 9835

    27 0 Отговор
    Явно е ,4е и вие плащате на шайката за да криете ДДС безпроблемно !!
  • 3 РЕАЛИСТ

    7 2 Отговор
    Как се не сетихте, че днес е националният празник на Германия. Годишнина от обединеното.
  • 4 вижда се

    27 1 Отговор
    България е раят на корупцията и беззаконието .За това се инвестира много !
  • 5 Запознат

    17 0 Отговор
    Да, маловажна е корупцията, а направения разход се оформя по надлежния ред с договори, подизпълнители, консултанти и всичко по банков път! Така ще бъде, докато НАРОДЪТ хване сопата, но изглежда това няма да е скоро…
  • 6 Майна

    27 1 Отговор
    Сигурен съм ,че ГЕРМАНСКИЯ БИЗНЕС Е ДОВОЛЕН , толкова народ работим тук ,пари ли са давали за професионалното ни обучение , готови кадри ...ДОКЪДЕ НИ ДОВЕДЕ ПРЕСТЪПНОТО УПРАВЛЕНИЕ В РОДИНАТА НИ..
  • 7 ми доволни са

    11 0 Отговор
    Като има серсеми дето се мислят за големи тарикати,така ще е!
  • 8 майката на костов

    24 0 Отговор
    Как няма да им върви бизнеса, като управляващите системно унищожават българския дребен бизнес, полза не евронегодниците!
  • 9 Обичат

    22 1 Отговор
    Германците много обичат робите.
  • 10 НИЯ

    15 0 Отговор
    ПРАВИ СА ХОРАТА. ЗА ТЯХ Е ВАЖНО ДА ПАДАТ ФИНИКИЙСКИ ЗНАЦИ. ВСИЧКО ДРУГО Е БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ.
  • 11 Мими

    10 1 Отговор
    Корупцията и беззаконието привличат като магнит мастити инвестиции
  • 12 смешници

    10 0 Отговор
    Важното е " бизнесът " да върви , а това , че населението души ви е без значение , нали бе швабен.
  • 13 реалиста

    3 6 Отговор
    ей тия от дойче веле не се спряха с лъжите,нали така русофили
  • 14 Анонимен

    12 0 Отговор
    Много интересно - не им харесва корупцията в България , но германски фондации съдействаха ББ да дойде на власт. Германските представители също така оглушително мълчаха при протестите по повод на точно тази корупция . Може би всъщност са се облагодетелствали и те от тази корупция за сметка на българския народ ,?

    Коментиран от #15

  • 15 kvy

    8 0 Отговор

    До коментар #14 от "Анонимен":

    Ми нали точно те начиха ББ на корупция. Ако се върнем назад ще видим как Мерцедес ги осъдиха в САЩ за корупция, Сименс също го изгонха от няколко държави заради корупция. ЕОН също ги изгони една държава от бившия соц.лагер. Дизелгейт и т.н. .... орсто те са царе на корупцията!
  • 16 КЪРЛЕЖИ

    8 0 Отговор
    КАК НЯМА ДА СА ДОВОЛНИ КАТО ПЛАЩАТ МИНИМАЛНА ЗАПЛАТА ЗА РОБСКИ ТРУД !
  • 17 Блредолики

    5 0 Отговор
    Корупцията е семеен бизнес, а в сащ там дори и некадърен да си, може да наследиш наследство с пари и фирми, парис хилтън за нищо не става но е наследничка на парите, същото и при нас семейното шкафче с парите на народа на Бойко Борисов се разпределя между него и близките му така всеки олигарх раздава на близките парите на народа, няма как да няма корупция в Германия като там дори е по зле и са под окупация
  • 18 Ляв плюс

    6 0 Отговор
    Западняците май прекалиха с промиването на мозъците ни, че сме зле заради корупцията. Много им изнася това просто обяснение за българската действителност. И кои са германските фирми в България? - ще ви кажа: Метро, Лидл, Едека и подобни търговски вериги. Естествено, че в търговията пак биха инвестирали. А българинът къде да работи без индустрия и загиващо селско стопанство? Корупцията е само една от причините за българската деградация. Ако някой иска наистина да ни помогне трябва да инвестира в реалната икономика на България
  • 19 Гнойко Вмирисов

    5 0 Отговор
    Баварската политическа мафия на кой подсигуряваше чадър в Европа толкова години?
  • 20 Един

    2 0 Отговор
    Германския бизнес в България : гешефт се нарича!
  • 21 гост

    1 0 Отговор
    По добре немски фирми, а не други и български. 8 часов работен ден. Почивен ден събота и неделя. И в немските може да има далавери, но са стриктни, но за там се искат големи връзки. Със средно образование получават 1500 лева . Зиги.
Новини по държави: