12 Октомври, 2021 15:37 3 333 15

Има ли нужда Великобритания от повече имигранти

  • великобритания-
  • мигранти-
  • брекзит-
  • шофьори

Цялостният недостиг на работна ръка породи проблеми в снабдителните вериги в много сектори

Има ли нужда Великобритания от повече имигранти - 1
Снимка: shutterstock

Един от големите дебати в Обединеното кралство покрай кризата с горивата, недостига на шофьори и нарушаването на снабдителните вериги е има ли нужда страната от повече имигранти за решаване на проблемите. Късно снощи телевизионният канал „Скай нюз“ в рубриката си „Големият дебат“ обсъди точно този въпрос, като крайният извод бе, че имиграционната политика на правителството е неадекватна.

Британското правителство продължава да смята, че настъпилата криза не се дължи на намаляването на броя на имигрантите заради Брекзит. Самият премиер Борис Джонсън в речта си на конгреса на торите обеща Великобритания да се превърне в страна с високо заплащане, висококвалифицирани кадри и високо продуктивна икономика и омаловажи въпроса с недостига на работна ръка. Медиите често са упреквани от правителството, че преувеличават нещата, но едва ли някой може да си затвори очите пред фактите.

Недостиг на шофьори на цистерни да снабдяват бензиностанциите с гориво. Липса на селскостопански работници да събират реколтата. Криза в птицефермите и свинефермите. А цялостният недостиг на работна ръка породи проблеми в снабдителните вериги в много сектори.

Дебатът в студиото на Скай нюз бе организиран по следния начин. Водещият бе поканил представител на правителството по въпросите на имиграцията, съветник на правителството по тези въпроси, представител на бизнеса и политически коментатор, а чрез видео връзка участваха около 50-60 човека от цялата страна. Изказани бяха много и интересни мнения, но особено се открои въпроса за това защо всъщност британците не запълват многото вакантни места. Представителите на правителството имаха сериозни затруднения да обяснят защо не работи адекватно схемата за обучаване на британски кадри. Изразено бе мнение, че бизнесът трябва да поеме своята отговорност за това, а не да чака правителството да свърши цялата работа. Но изказали се участници във видео-връзката посочиха, че проблемът далеч не е само в неадекватната политика на обучение.

Ще цитирам няколко мнения. Бизнес-дама от Съндърланд, чиста англичанка, каза, че британците просто са мързеливи и че изобщо не могат да се сравняват с работниците от чужбина, като изрично открои източноевропейците. Англичанин-работник от Нортхемптън каза, че трудовата етика между британците и чужденците е напълно различна - докато при чужденците е нормално да се приема, че ще си увредят кръста от работа, за да си осигурят препитание, при британците това не може да се случи. Известният ресторантьор Йотам Отоленги изтъкна, че въпреки че се правят опити да се запълнят овакантените от чужденците места в бранша твърде малко британци постъпват на работа. За тях не е привлекателно дългото работно време и неудобните часове. Той допълни, че не става дума само за нискоквалифициран труд, и по-високо платени и по-квалифицирани позиции също остават незаети. Политическият коментатор в студиото Шола-Мос Шогбамиму, изслушвайки всички тези мнения, заяви: „Срам за британците, които се оплакваха, че чужденците им отнемат работата, а сега след като я получават, не искат да работят“.

В края на дебата бе проведено своеобразно гласуване по въпроса „Има ли нужда британската икономика от имиграция за да се развива напред?“ и почти 100% се съгласиха, че има нужда от повече имигранти. В рамките на дебата беше изнесена интересна статистика. По данни на Конфедерацията за наемане на работна ръка в края на август във Великобритания е имало 1,66 милиона вакантни работни места и се очаква тази бройка да се покачва през следващите месеци. Редица бизнеси, включително супермаркетите, веригите за бързо хранене и пъбовете, са обединени в искането си министрите да разширят списъка с дефицитни професии, така че да се позволи на повече работници от чужбина, включително от ЕС, да запълнят вакантните позиции във важните отрасли.

Посочени са десетте най-дефицитни професии на базата на бройката от недостиг на кадри в тях. Начело са шофьорите на камиони - над 100 000, следват медицински сестри - над 79 000, програмисти и софтуеърни специалисти - близо 69 000, работници в сферата на социалните грижи и старческите домове - около 50 000. По-нататък, без да посочвам бройките, следват: учители в основното образование и детските градини, готвачи, продавачи в магазини, чистачки и прислужници, монтажисти и дърводелци. Към дефицитните професии спадат също ветеринари, шофьори на линейки, пощенски служители, касапи, заварчици, зидаро-мазачи. По най-болната тема за шофьорите от Асоциацията на тежкотоварните превозвачи казват, че цената за обучение на шофьор на ТИР е най-малко 4 000 паунда и че условията на крайпътните услуги във Великобритания са много по-лоши от тези в континентална Европа.

В сектора на социалните грижи работниците получават средно заплащане от 8,50 паунда на час (около 20 лева). Много от компаниите в сектора казват, че не могат да вдигнат заплащането, защото финансирането от правителството е недостатъчно. Чистачките и продавачите в магазини също са ниско платени и с несигурни трудови договори. От Кралския колеж за медицински работници казват, че кандидатстващите за обучение намаляват постоянно от години насам заради премахването на правителствената подкрепа за таксите за обучение и разходите за живот. И въпреки че повече от 60 000 души са кандидатствали за курсове за медицински сестри тази есен, което три пъти повече от миналата година, дори и това не е достатъчно да се запълнят вакантните места.


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 честен ционист

    1 11 Отговор
    Великобритания няма нужда от нови навлеци. Много скоро ще бъде опасана с ограда и няма да може никой да припари като по фима "Children of Men" 2006г

  • 3 До Пешо

    0 2 Отговор
    И на мен... :)
  • 4 железаров

    18 1 Отговор
    По правилният въпрос е ....Имат ли нужда Пакистанци,Индиици и всякаква друга паплач,от Англосаксонските мЕкеРета?
  • 5 КОТарАК

    15 0 Отговор
    всяка империя си има своят залез / не им трябват шофьори , а повече книжки да четат...и да се научат да садят картофи от Оксфорд/Кембридж
  • 6 Ал Капоне

    17 0 Отговор
    Тея Колонизаторите ся да видят как е да се работи. И кенефите ще почнат да си мият. От години доят половината свят за да спят по цял ден ся яжте от кенефа там ви е мястото.
  • 7 ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ

    7 0 Отговор
    Има. Индийското кралство има нужда от имигранти.
  • 8 Шоп

    5 4 Отговор
    Сега ще приключим с алабалистиките за връщане на суверенитета и др. подобни.По добре държава пълна с чужденци от колкото да се дупя да бера якоди аз.
  • 9 глоги

    20 0 Отговор
    Бизнec-дaмa oт Cъндърлaнд, чиcтa aнгличaнкa, кaзa, чe бритaнцитe прocтo ca мързeливи и чe изoбщo нe мoгaт дa ce cрaвнявaт c рaбoтницитe oт чужбинa, кaтo изричнo oткрoи изтoчнoeврoпeйцитe. БЕЗ КОМЕНТАР.
  • 10 юрист

    16 0 Отговор
    Хахаха- казаха ли им го на британците право куме, та в Очи- .... Пoлитичecкият кoмeнтaтoр в cтудиoтo Шoлa-Мoc Шoгбaмиму, изcлушвaйки вcички тeзи мнeния, зaяви: „Cрaм зa бритaнцитe, кoитo ce oплaквaхa, чe чуждeнцитe им oтнeмaт рaбoтaтa, a ceгa cлeд кaтo я пoлучaвaт, нe иcкaт дa рaбoтят“... ;0 Това е в основата на британските проблеми- че си имат огромна класа/ каста на социалните паразити, които НЕ ИСКАТ ДА РАБОТЯТ АБСОЛЮТНИ НИЩО- ни на бюро, ни на полето;0 С две думи- искат си държавата им да им гарантира социален доход, от който да си купуват дневните дози марихуана и бира и с това се изчерпва - според тях- приноса им за обществото;0 ОЩЕ МОЖЕ- цял лондон да затъне в мръсотия, мизерия, лед и липса на опесъчаване- тогава ще станат излишни и опашките за гориво по бензиностанциите им;0
  • 11 Четник

    15 0 Отговор
    Проблемът не е липсата на работна ръка а мързела,който Британското правителство толерира с неолибералната политика ,която води.В момента никой не желае да бачка а само да получава досегашните 80% от заплатата,социалните помощи .Работят само емигрантите от Източна Европа.
  • 12 От страни

    13 0 Отговор
    Има нужда да отвикват от роби ида се стягат да работят сами в държавата си.
  • 13 един от многото

    8 0 Отговор
    Имат нужда най вече да се научат да работят и , че срамна работа няма има срамно свършена работа!
  • 14 Рошко

    6 0 Отговор
    Има нужда само от Афганистан и, и след 20 години над фъкингдам да се вее знамето на талибаните
  • 15 pbdan

    8 0 Отговор
    Англосакси, светът не ви иска демокрацията и начина на живот и затова тази година получихте два звучни шамара - Афганистан и сегашната криза в UK.
Новини по държави: