30 Ноември, 2021 07:37 10 008 6

Златните жилища на Босфора: наемите в Истанбул скочиха до небесата

  • истанбул-
  • жилища-
  • златни жилища-
  • наеми-
  • турция-
  • недвижими имоти

Никъде другаде наемите не растат толкова много, колкото на Босфора

Златните жилища на Босфора: наемите в Истанбул скочиха до небесата - 1
Снимка: Shutterstock

Олчай Атик е студент. Миналата година е плащал 700 турски лири за стаята си, а днес наемът му е скочил до 1800 лири. По данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие наемите в Истанбул са се увеличили за пет години с цели 157 процента, което е най-големият ръст в световен мащаб. А както става ясно от проучване на частния турски университет „Бахчешехир", наемите на жилища в близост до университетите са се повишили още по-драстично - до 290 процента.

900 евро наем за двустайно жилище

Германският "Ханделсблат" цитира резултатите от още едно изследване: проучване на градските власти в Истанбул е установило, че от началото на пандемията досега наемите са се увеличили средно с 66 процента. Севал Сенер от организацията „Deep Poverty Network", която проучва потребностите на бедните градски жители в Турция, обяснява пред изданието следното: „Хората без сигурни работни места загубиха по време на пандемията голяма част от доходите си. И който не можеше да си плаща наема, просто остана на улицата". Междувременно само 2 процента от жилищната площ в Истанбул са достъпни за хората с по-ниски доходи.

Много от турците, които могат да работят от вкъщи, са прекарали по-голямата част от последната година и половина извън големите градове, казва брокерката Асуман Айкут. След края на локдауна обаче те отново са се насочили към градовете. Така търсенето расте неимоверно, а покрай него и наемите, особено в центъра на Истанбул. В квартал „Бешикташ" например наемът за двустайно жилище е около 880 евро, без режийните разходи. В същото време минималната заплата в страната възлиза на 260 евро. Нищо чудно в такъв случай, че 95 процента от наемателите на жилища в Истанбул определят наемите си като твърде високи, а цели 41 процента са изостанали с плащанията. В следващите месеци растящите енергийни цени могат да вкарат мнозина в още по-големи финансови затруднения.

Брокерката Асуман Айкут изброява още причини за резкия ръст на цените: сред факторите за това развитие е и разпоредбата за преустройство на старите сгради в съответствие със стандартите за устойчивост при земетресения. Програмата за преустройство принуждава обитателите на такива сгради за периода на ремонта да се преместят временно в друго жилище, което повишава търсенето на квартири за кратък срок и така ги оскъпява още повече. Същевременно растат и цените на строителните материали - пресметнато в долари, бетонната арматура е поскъпнала за една година със 70 процента, а тъй като лирата се обезценява все повече спрямо долара, сега тази арматура струва в Турция повече от двойно в сравнение с миналата година. Средната лихва в Турция се е увеличила почти тройно от лятото на 2020 година, когато беше 7 процента. За да компенсират това, много домовладелци са увеличили наемите драстично. Иначе казано - противно на икономическите теории, повишените лихви в Турция са довели до инфлация на наемите, вместо да ограничат ценовия натиск. Растат и продажните цени - с над 30 процента през първото тримесечие на тази година.

Кой купува недвижими имоти в Турция?

И още числа: от януари до септември т.г. чужденци са закупили 37 479 жилища и къщи в страната - с 43,2 процента повече, отколкото за същия период на предишната година. За чужденците цените са атрактивни заради слабата лира, а купувачите са предимно от Иран, Ирак, Русия и Афганистан. Що се отнася до жилищата, които се продават на сравнително ниски цени, от тях се интересуват много от пристигналите в страната бежанци. По официални данни те са към 4 милиона, като над 97 процента от тях живеят в нормални жилища, извън бежанските лагери. А има и стотици хиляди нерегистрирани мигранти, които допринасят за увеличаване на търсенето. Според проучване на фондация "Хайнрих Бьол" 65 процента от турците възприемат бежанците в страната като "икономическо бреме".


Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Bai NOODLES

    14 5 Отговор
    Това е мегаполис,следващ своята култура и история. Нищо общо с Анадолците.
  • 2 Голяма работа

    3 1 Отговор
    Ердо да е добре, другото не го мислете!
  • 3 ХХХ

    5 1 Отговор
    Ще вдигнат още малко лихвата и наемите ще паднат. Споко!
  • 4 Любо Желев

    2 4 Отговор
    Гледайте ги бият се като кочове .Ха ха ха ха
  • 5 Коко

    9 3 Отговор
    В Истанбул е много влажно и в сградите, близо до водата, постоянно мирише на мухъл. А иначе, смятам, че истинското му име е Константинопол. Било е и пак ще бъде!
  • 6 Варна

    3 1 Отговор
    Скоро и у Варна
Новини по държави: