Last news in Fakti
  Тема: Украйна

1 Март, 2022 11:41 2 685 26

Украйна има неотложни нужди в енергийния сектор

  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • ес-
  • ек-
  • помощ-
  • енергиен сектор-
  • енергетика-
  • газ-
  • кадри симсон-
  • дизел-
  • гориво

Списъкът обхваща неща като дизелово гориво, бензин и гориво за реактивни двигатели

Украйна има неотложни нужди в енергийния сектор - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Изказване на комисаря Кадри Симсон на пресконференцията след заседанието на Съвета по енергетика

Съветът по енергетика се проведе при извънредни, трагични обстоятелства, тъй като войната в Европа бушува и народът на Украйна се бори за живота, страната и свободата си. Сега е моментът Европа да го подкрепи.

Затова позволете ми да започна с най-важната тема в нашия дневен ред — подкрепата за Украйна. Винаги съм работила в тясно сътрудничество с Украйна, за да подкрепям реформите на пазара и модернизацията на нейната енергийна система. През последните месеци засилих контактите, за да повиша сигурността на доставките в страната. През последните дни поддържах постоянен контакт с украинския министър на енергетиката Герман Галущенко. Един от проектите, които отдавна са наш общ приоритет, е синхронизирането на украинската електроенергийна мрежа с европейската континентална мрежа, заменяйки я с тази на с Русия. Това е стратегическа инициатива за повишаване на енергийната независимост на Украйна.

В деня, в който Украйна започна да провежда тестове за режима на изолация — първата стъпка в подготовката за бъдещата синхронизация с ЕС — руските военни сили нападнаха страната. Говорих отново с министър Галущенко вчера и той ме информира, че в настоящата ситуация те са решили да не свързват мрежата си отново към Русия. В резултат на това Украйна иска възможно най-скоро аварийно синхронизиране с европейската мрежа. Това е предизвикателство от техническа гледна точка. това е нещо осезаемо, което ние като европейци можем да направим за нашите партньори. Говорих с председателя на управителния съвет на Европейска мрежа на операторите на електропреносни системи (ENTSO-E) и изразих силната си подкрепа за синхронизирането при извънредни ситуации. На заседанието на Съвета помолих министрите и за тяхната подкрепа. Около масата беше изразено широко съгласие.

Въз основа на това ще продължим с ENTSO-E за свързване на електроенергийната система на Украйна възможно най-бързо. С тази стъпка също така ще свърже и Молдова с мрежата на ЕС — друга държава, която иска сама да избира своето енергийно бъдеще. Продължаваме да работим за доставката на газ за Украйна чрез физически капацитет за реверсивен пренос на газ от запад на изток. Първите такива доставки от Унгария бяха извършени тази зима. Физическият капацитет за обратен поток между Словакия и Украйна беше увеличен и в момента текат дискусии за продължаване на този капацитет до следващите отоплителни сезони.

Украйна се нуждае и от нашата чисто практическа и незабавна помощ. Представих на държавите членки списък с искания от Украйна с неотложни нужди в енергийния сектор. Списъкът обхваща неща като дизелово гориво, бензин, гориво за реактивни двигатели и генератори. Радвам се да докладвам, че вече са планирани конкретни доставки от Полша, Литва и Чехия и че много други държави членки са поели ангажимент да окажат помощ.

И накрая, постигнахме съгласие да следим отблизо безопасността на атомните електроцентрали в Украйна и изразихме подкрепата си за вчерашното изявление на ENSREG — органът на европейските регулатори в областта на ядрената безопасност. Правим и ще продължим да правим всичко възможно, за да помогнем на Украйна в борбата ѝ срещу смъртоносната агресия. Същевременно тази война ще има дълбоки последици, по един или друг начин, за нашата собствена енергийна система. Провеждахме учение за готовност, за да гарантираме, че ЕС може да устои на потенциални прекъсвания на доставките вследствие на войната. Информирах министрите за нашата работа по оценка на риска и планиране на действия при извънредни ситуации. Настоящата ни оценка е, че ЕС може да премине безопасно през тази зима. В момента газовите потоци от Изток към Запад продължават, доставките на втечнен природен газ за ЕС са се увеличили значително, а метеорологичната прогноза за времето е благоприятна. Използването на газ от хранилища се забави и все още имаме около 30 % от запълнения капацитет. Министрите потвърдиха, че техните национални и регионални планове за готовност са актуализирани.

Въпреки това продължават да съществуват рискове. След мерките, предприети от ЕС и международната общност за санкциониране на Русия, не можем да изключим, че Русия може да предприеме ответни мерки, които ще се отразят върху търговията с енергия. Пълното прекъсване на доставките би било предизвикателство за нас, но разполагаме с инструменти за справяне с подобни последици. Обсъдихме потенциала за допълнителни или алтернативни доставки на газ. Министрите поискаха председателят Фон дер Лайен и аз да продължим работата ни с контактите с доставчиците ни по газопроводи и на втечнен природен газ. През януари и февруари бяхме свидетели на рязко увеличение на доставките от втечнен природен газ в Европа, като понастоящем вносът му е около 10 млрд. куб. м. на месец, което е най-високото досега равнище в ЕС.

Увеличаването на количествата втечнен природен газ изисква още координация на равнище ЕС, за да се увеличи максимално използването на инфраструктурата и да се гарантира, че газът достига там, където е най-необходим. За тази цел обявих, че Комисията ще създаде платформа и групи за контакт със съответните държави членки и оператори на втечнен природен газ. При всички случаи обаче до края на тази зима ще имаме изключително ниски нива на съхранение на газ. Ако настоящите тенденции продължат, последната ни прогноза за съхранение за април е 18 %, в сравнение с над 30 % през предходните години. Наложително е още сега да започнем да планираме достатъчно ниво на съхранение на газ преди следващия отоплителен сезон. През декември миналата година предложихме целенасочени мерки за по-добро интегриране на съхранението в регионалните и националните оценки на риска и за създаване на условия за съвместно снабдяване със стратегически запаси от газ, както и за укрепване солидарността между държавите членки. Помолих министрите да ускорят приемането на тези предложения. Междувременно държавите членки в рисковите групи за координация трябва още сега да направят оценка на начините за колективно гарантиране на определено равнище на газови резерви в своя регион. Тъй като не всички държави членки разполагат с капацитет за съхранение на тяхна територия, регионалната координация ще бъде от решаващо значение. Някои държави членки обявиха също така, че приемат бързо законодателство, което налага минимални задължения за попълване запасите на национално равнище, което вече е възможно съгласно правото на ЕС.

Също така е много важно държавите членки незабавно да сключат споразумения за солидарност при извънредни ситуации със своите съседи. Много малко от тях са финализирани, което означава, че все още липсва елемент от нашата архитектура за сигурност. Не можем да си позволим това. Войната срещу Украйна е не само повратен момент за архитектурата на сигурността в Европа, но и за нашата енергийна система. Тя направи нашата уязвимост болезнено ясна. Не можем да позволим на никоя трета държава да дестабилизира нашите енергийни пазари или да влияе на нашия енергиен избор. В краткосрочен план трябва допълнително да диверсифицираме доставките си на газ далеч от Русия и да гарантираме, че всички участници на пазара спазват правилата. Но в крайна сметка най-доброто и единствено трайно решение е Зеленият пакт — насърчаване на възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност възможно най-бързо от техническа гледна точка. По всички тези въпроси се нуждаем от ясна политическа пътна карта. За тази цел Комисията работи по последващи действия във връзка със Съобщението относно инструментариума от октомври с цел засилване както на краткосрочните, така и на средносрочните мерки срещу нестабилността на енергийните цените и рисковете за сигурността на доставките.

Изслушах вижданията на министрите по тези въпроси. Обсъждането ще послужи за основа на работата ни през следващите дни. Очаквам да бъдем готови да представим новото ни съобщение следващата седмица в Страсбург. Срещата ни засегна и положението на пазара на петрол. Покачването на цените на петрола предизвиква загриженост в целия свят и това доведе до дискусия дали за стабилизирането на пазара ще бъде необходимо координирано освобождаване от членовете на МАЕ на част от съществуващия стратегически резерв. От всички 27 държави — членки на ЕС, се изисква да разполагат с петролни запаси за извънредни ситуации за най-малко 90 дни. Понастоящем повечето от нашите държави членки разполагат с по-големи резерви от това. Освобождаването на част от тези запаси е мощен инструмент, който държавите членки могат да използват, но трябва да са налице подходящи условия. Министрите изразиха готовността си да действат в подходящия момент въз основа на допълнителен анализ и предложих да координирам позициите на държавите членки по този въпрос. Говорих с министъра на енергетиката на САЩ и ще присъствам утре на заседанието на управителния съвет на МАЕ, където тази тема ще бъде обсъдена. Искам силно да подчертая колко е важно в настоящата ситуация да работим в тясно сътрудничество, да останем единни и да насочим нашата колективна сила към политики, които са от правилната страна на историята.


Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 13 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Kcaniba

    34 2 Отговор
    Окраина имапе десетк възможности за преговори!!
    Но тя е като един неадеквате, наркоманизиран и имащ нужда от помощ Киборг от Донецкото летище!!
    Спасяват го, ампутирайки гноясалият му крайник, а той пищи че го убиват!!!
  • 2 Kcaniba

    26 1 Отговор
    Окраина имаше десетки възможности за преговори!!
    Но тя е като един неадекватен, наркоманизиран и имащ нужда от помощ Киборг от Донецкото летище!!
    Спасяват го, ампутирайки гноясалият му крайник, а той пищи че го убиват!!!
  • 3 SH BG

    48 1 Отговор
    А България ще има още по-голяма нужда от всичко изброено горе...!!!

    Дааа...!!!
  • 4 123

    3 34 Отговор
    СЛАВА НА УКРАЙНА
  • 5 Ами

    18 4 Отговор
    Аз имам нужда от млади Украинки. Давам четири стай безплатно и приемам исляма

    Коментиран от #14

  • 6 Ехее

    42 0 Отговор
    То и 80% от Българите имат спешна нужда от по добър живот,. Амаа..
  • 7 Куку

    30 0 Отговор
    Горивото за реактивни двигатели да не би да се използва за отопление? Или колите им са вече на Jet A1? Дизел и бензин иди дойди, ама гориво за реактивни двигатели...?
  • 8 123

    28 2 Отговор
    СКОРО ВАШАТА ЛЮБИМА УКРАИНА ЩЕ КЛЕКНЕ
  • 9 🇧🇬БАЙ Х@Й‼

    17 0 Отговор
    1947г. " ....Ще свърши войната, всичко някак си ще улегне, ще се утаи и уреди. И ние ще хвърлим всички сили, всичкото си злато, цялата материална сила за измамване и оглупяване на хората! Човешкият мозък, съзнанието са приспособени към промяна. Посявайки в СССР хаос, ние незабелязано ще заменим човешките ценности с фалшиви, в които да вярват. Как? Ние ще намерим наши единомишленици... наши съюзници и помощници в самата Русия. Епизод след епизод ще се разиграва грандиозната по своя мащаб трагедия на гибелта на най-непокорния на Земята народ - руския, на окончателното необратимо угасване на неговото самосъзнание...
  • 10 ГОЛЯМА БОРБА ПАДА

    18 0 Отговор
    със запалени свещи и отличен макиаж....

    Коментиран от #21

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Тия руснаци са слабаци

    10 6 Отговор
    А бе избивайте ги да не мрънкат бе каква европа.Убивай или ще те убият.
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Отряд К 19

    5 1 Отговор

    До коментар #5 от "Ами":

    И аз така като вас съм склонен да прибера няколко украйнки:) между 30-35г.
  • 15 анализатор

    8 0 Отговор
    Много тъмна кожа тоз анализатор.Сменил е цвета!Споко нема да те бием!
  • 16 положението се затяга

    12 0 Отговор
    Енергийната политика на Украина под мъдрото ръководство на Запада я доведе до това състояние. За съжаление енергийното бъдеще на Украине не е добро - лошото предстои.
  • 17 Българин

    15 0 Отговор
    "Списъкът обхваща неща като дизелово гориво, бензин и гориво за реактивни двигатели"

    Това да знаете са неща все от "енергийния" сектор с които да осигуряват ток и топлина на украинските граждани - особено гориво за реактивни двигатели.

    Ами Киро ще прати самолетите ни (които са останали де) а другите са на картинка че защо да не пратим и керосин за тях.

    Разбрахте ли що за продажни марионетки ни управляват - Украйна също. Зеленски казал че даже и да постигнат договорености с Русия на преговорите първо щял да се консултира с НАТО - смятайте колко е "независим" щом ще чака нареждания от САЩ.
  • 18 Чичка

    9 0 Отговор
    То хубаво имат нужда, ама дали имат с какво да платят?

    Коментиран от #19

  • 19 kvy

    10 0 Отговор

    До коментар #18 от "Чичка":

    Може и да им го подарят. Но имам друг въпрос. Как ще стигнат тези неща до Украйна???
  • 20 Твърдо!

    5 0 Отговор
    Чеша и местя!
  • 21 Ф-16

    6 0 Отговор

    До коментар #10 от "ГОЛЯМА БОРБА ПАДА":

    А искат си момите гащи прашки и макдоналдс
  • 22 Некой си

    6 0 Отговор
    Сега разбирам, че украинците се отопляват и осветяват с авиационен керосин и бензин.
    Драги сънародници, четете с разбиране и мислете с главите си!
  • 23 абе

    2 0 Отговор
    Снимката кой знае откога е. Тече невероятна рекламна кампания с всички познати трикове.
  • 24 Порошенко

    3 0 Отговор
    Внасяше въглища от Южна Африка на двойна цена франко но Добра Надежда. Оказа се, че ги товари в Донбас и ги разтоварва в Одеса. И си разделяше 30 млн долара месечно с аверчетата.
  • 25 Помагаме

    3 0 Отговор
    Аз също ще приютя до 4 украинки на възраст от 18 до 35 г. Нищо няма да им липсва. Няма да се възползвам от тях. Просто ще съм добрият самарянин. Не искам мъже само защото летата те работят тук и ги виждам какви пияници са и какви проблеми създават.
  • 26 владимир

    0 0 Отговор
    Ако не се предадат, съвсем скоро ще им се достави термоядрена енергия в огромни количества!
Новини по държави: