22 Март, 2022 11:39 1 348 3

Каква е политическата картина в Тунис?

  • тунис-
  • президент-
  • политическа-
  • картина-
  • едноличен-
  • избори-
  • референдум

Президентът упражнява почти неограничена власт от 25 юли, когато уволни министър-председателя, разпусна парламента и пое изпълнителната власт

Каква е политическата картина в Тунис? - 1
Снимка: Shutterstock

Президентът на Тунис, Каис Сайед, съобщи в понеделник, че ще има национален диалог за политическата система на страната. Той се стреми да пренапише конституцията след установяване на еднолично управление. Все още няма детайли как точно ще протече диалогът, предаде Агенция "Ройтерс".

Президентът вече проведе онлайн консултация, за да изложи общественото мнение относно новата конституция и обеща да посочи група от адвокати, които да я изготвят и да бъде проведен референдум през юли.

Той упражнява почти неограничена власт от 25 юли, когато уволни министър-председателя, разпусна парламента и пое изпълнителната власт, като се позова на извънредните обстоятелства. Опонентите му определиха неговите действията като преврат.

Критиките, отправени към него, изглежда показват, че е отворен за по-приобщаващ процес - нещо, което неговите опоненти и други големи играчи отдавна изискват - но той не каза кога и как ще се проведе или кой ще вземе участие.

„Консултацията е първият етап от националния диалог... той ще се проведе след разглеждане на резултатите от консултацията“, каза той във видеозапис, публикуван онлайн.

Критиците на Сайед го обвиняват, че е извършил преврат миналото лято, когато суспендира избрания парламент, отхвърли демократичната конституция и съобщи, че ще управлява с указ, докато не бъде въведен нов.

Той отхвърля това обвинение, заявявайки, че действията му са били необходими, за да спасят Тунис от това, което той описва като „корумпиран, самоцелен елит и политическа система, която донесе десетилетие на парализа и стагнация след революцията през 2011 г., която въведе демокрацията.“

Неговите критици разглеждат онлайн консултацията, относно конституцията, като средство за заобикаляне на диалога с другите основни играчи в страната. Когато приключи в неделя, само 500 000 тунизийци са взели участие от население от 12 милиона.

Междувременно тежката икономика и непосредствената заплаха от национален банкрут засилиха натиска върху Сайед, тъй като той се опитва да преначертае политическата система в момент, когато много тунизийци са по-загрижени за безработицата и растящите цени.

За да предотврати колапса на публичните финанси, Тунис вероятно се нуждае от международен спасителен пакет от Международния валутен фонд, но ще трябва да предложи надеждни реформи, подкрепени в цялата политическа система, включително от профсъюза UGTT.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Това са мечтите

    0 0 Отговор
    на нашия фил!
  • 2 Теле

    0 0 Отговор
    Зеленски да прати азов, да турнат ред
  • 3 Ми то също като при нас след 10 ноември.

    1 0 Отговор
    Само дето президента ни ,не е направил като колегата си от Тунис!Иначе изказването на тунизиеца е като за нашите гьонсурати - ,,корумпиран, самоцелен елит и политическа система, която донесе десетилетие на парализа и стагнация след революцията"....при нас е над тридесет години това положение...