Със спускане на десетметрово албанско знаме от лидера на Демократичния съюз за интеграция /ДСИ/ Али Ахмети в присъствието на представители на местната власт в македонската община Липково вчера бе означено откриването на недовършената и празна Кула паметник на загиналите бойци от Освободителната народна армия /ОНА, разклонение в Македония на Армията за освобождение на Косово - бел. ред./в конфликта от 2001 г. над село Слупчане, съобщават македонските медии и уточняват, че вдигането на паметника е извършено без спазване на законовите процедури.
Членове на ДСИ положиха цветя на паметника до кулата и на близките гробове на загиналите бойци от ОНА. Партийното шествие избегна медиите, не бяха правени и изявления преди началото на церемонията по откриването на Кулата паметник, състояла се на стадиона в подножието на обекта, допълва телевизия Телма.
На церемонията присъства цялото ръководство на ДСИ начело с Али Ахмети и председателя на парламента Талат Джафери. Ахмети каза, че ОНА е съставна част от историята на Северна Македония и без нея е нямало да бъде постигнат Охридският договор, който сложи край на конфликта от 2001 г.
"Този паметник не ни разделя, той ни обединява. ОНА е неделима част от историята на тази страна. Не може да има история на тази страна без ОНА, не може тази страна да има бъдеще без най-голямото постижение - Охридския мирен договор, резултат на тази армия. Бъдещето на тази страна е договорът от Преспа, договор, който ни направи членка на НАТО", каза Ахмети.
Кулата паметник е част от мемориален център, в който има и автомобил на бойците от ОНА зад стъкло, паметна стая с фотографии, портрети на загинали бойци от ОНА, техни униформи и албански знамена.
От Центъра за културно наследство казаха по повод паметника, че конституцията е нарушена и не е спазен Законът за паметниците, тъй като обектът не е включен в парламентарната програма за отбелязване на важни събития и личности, няма решение на парламента за изграждането му и не е формирана комисия, която да проследи цялата процедура.
За заобикалянето на процедурата в парламента трябва да се произнесе Конституционният съд, казаха от Центъра за културно наследство. Конституционният съд досега не е получил такова искане.
Заради разделението в обществото за изхода от конфликта през 2021 г., когато се правят мемориални паметници трябва да се мисли те да бъдат в помирителен тон, допълниха от Центъра за културно наследство. От община Куманово казаха, че съветът трябва да се произнесе по инициативата за вдигане на паметник на македонските защитници от 2001 г. и на загиналите македонски полицаи в инцидентите в Дива населба в Куманово през 2015 г.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Чук и Гек
16:53 03.05.2022
2 Глобалиста
17:00 03.05.2022
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Информиран
17:40 03.05.2022