Турският министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез заяви, че Турция си поставя за цел да увеличи капацитета си за производство на слънчеви панели до 9 110 мегавата до 2023 г. и да се превърне в един от трите най-големи производители в света в тази област, съобщава в."Хюриет дейли нюз".
Увеличаването на дела на възобновяемите енергийни източници в общия инсталиран капацитет за производство на електроенергия е от решаващо значение за осигуряването на енергийна сигурност и инвестициите, направени в тази област, дават резултати, е посочил Дьонмез.
Но само увеличаването на дела на възобновяемите енергийни източници не е достатъчно, трябва да се развиват и технологиите, свързани с възобновяемите енергийни източници. Турция е постигнала успех в това отношение. Ние се превърнахме в една от водещите страни в света по отношение на вятърната енергия и слънчевата енергия, е отбелязал министърът.

Той е изтъкнал, че с новите инвестиции Турция цели да се превърне в един от трите най-големи производители на слънчеви панели.
Към настоящия момент капацитетът за производство на соларни панели в света е 185 000 мегавата, като Китай е начело в списъка на производителите със 124 000 мегавата, следван от Виетнам с 14 хиляди мегавата и Южна Корея с 9 200 мегавата. Турция се нарежда на четвърто място с производствен капацитет от 7 960 мегавата.
Същевременно през последното десетилетие Турция увеличава използването на слънчева енергия. По данни на турското министерство на енергетиката и природните ресурси инсталираният капацитет на Турция за слънчева енергия е нараснал от 40 мегавата през 2014 г. до над 8000 мегавата през 2022 г.

Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 кемалчето
13:41 04.05.2022
2 Жалкари
Коментиран от #5
13:42 04.05.2022
3 амет хидроиженера съм
Коментиран от #19
13:43 04.05.2022
4 Оги
Коментиран от #6
13:45 04.05.2022
5 ГРАД КОЗЛОДУЙ
До коментар #2 от "Жалкари":
а българия ще е номер едно във производството на чантаджий и държавни търтей!и милиционери нищоправещии но със големи заплати
13:59 04.05.2022
6 ГРАД КОЗЛОДУЙ
До коментар #4 от "Оги":
от туак всичко бяха защото сме окопирани от 4 американски бази и началниците ни като кирчо и асенчо се поставят от мустафата, няма кой нормален да дойде тук докато тук е колония14:01 04.05.2022
7 Жрител
14:03 04.05.2022
8 Ганьо Потурков
14:05 04.05.2022
9 Браво Браво
14:07 04.05.2022
10 СлънчоГледаХубавоГледа
Коментиран от #11, #12, #13
14:16 04.05.2022
11 гост
До коментар #10 от "СлънчоГледаХубавоГледа":
Турция има инсталирани на 95 ГИГАВАТА мощности за производство на ток , БЕЗ прословутата ти АЕЦ , която ще е ПОД 4 (четири) Гвт , когато бъде завършена след 10-15 години , а дотогава другите вече ще са над 120 Гвт !!! Ако на това му викаш залагане на атомна енергия , здраве му кажи , хахахаха !!!!Коментиран от #14, #15
14:50 04.05.2022
12 гост
До коментар #10 от "СлънчоГледаХубавоГледа":
Турция е добавила внушителен брой възобновяеми мощности през 2020 г. в енергийната си система - около 4.8 GW. Така общата зелената енергия на страната вече достига 49 GW от общо 95 GW инсталирана мощност в южната ни съседка, съобщава Анадолската агенция. Новите зелени централи привлякоха инвестиции на обща стойност 7 милиарда щатски долара. Според официалните данни за 2020 г. зашеметяващите 99.6% от новия капацитет на Турция е от възобновяеми източници. "Почти цялото увеличение на енергийния капацитет в Турция през миналата година идва от ВЕИ, което беше забележителна тенденция", заяви Елиф Дусмез Тек, директор в подразделението на Deloitte в Турция.14:53 04.05.2022
13 гост
До коментар #10 от "СлънчоГледаХубавоГледа":
Само да обърна пак внимание , щото си знаем , че сте слепички !!! 45 Гвт ВЕИ и то от преди 2 години срещу 4 Гвт от АЕЦ евентуално след 10-15 , щото още на са пуснали първите 2 блока , а 3 и 4 даже не са почнали и не се знае дали ще ги почнат въобще , щото Росатом ги строи за своя сметка , а деньгите там приключиха завинаги !!14:57 04.05.2022
14 СлънчоГледаХубавоГледа
До коментар #11 от "гост":
Ако си чел редовете а не да търсите нещо между тях там съм писал: ...енергетиката( ....). А в скоби съм споменал само някои от тях. Поради това вероятно не сте стигнали и до последното изтечение. Изглежда нищо не сте разбрали.Коментиран от #18
14:58 04.05.2022
15 СлънчоГледаХубавоГледа
До коментар #11 от "гост":
Първият реактор на АЕЦ Аккую по договореност ще влезне в действие 2023 гидина. По план другите 3 реактира ще влезнат в деиствие до 8 години от които втория е започнат. Разбира се процентът на атамната енергия като дял от общата ще е малка дори ако направят и другите 2 общият дял на атомната им енергия ще е под 15%. Работят си хората и по другите видове защо не. Могат работят си.15:13 04.05.2022
16 Нали турция ше фалирала при ердоган
Коментиран от #17
16:36 04.05.2022
17 142% инфлация
До коментар #16 от "Нали турция ше фалирала при ердоган":
който се подиграва с гладния си сънародник не заслужава да се нарича турчин17:47 04.05.2022
18 Б. М.
До коментар #14 от "СлънчоГледаХубавоГледа":
Това добре, обаче какво се случва, когато жужака реши, ей така, щото е спал накриво, да НЕ зареди гориво в АЕЦ? Или пък ей така, щото, както казват рублофилите, "може да си го позволи", въведе плащане с рапани, или със свински опашки?Коментиран от #20, #21
04:33 05.05.2022
19 Българските турци
До коментар #3 от "амет хидроиженера съм":
Закъснял си Амете , в Полонезкьой има чифлици които изнасят сух бекон още от османско време... : )Коментиран от #22
10:25 05.05.2022
20 Българските турци
До коментар #18 от "Б. М.":
Има хиляди язовири с ХЕЦ, има стотици ТЕЦ ове на газ или въглища...и хиляди вятърни турбини из Анадола ... изкарайте си главите от тази " История Славянобългарска" и се огледайте вече наоколо си...!?10:39 05.05.2022
21 РаЦи
До коментар #18 от "Б. М.":
Всяко едно ембарго срещу Турция я научи да си прави сама много неща от муниции до комуникационни и разузнавателни спътници. Така че сега една такава стъпка от страна на Русия може да я направи и рационализатор в атомната енергетика.Коментиран от #23
11:03 05.05.2022
22 Байтар.
До коментар #19 от "Българските турци":
Да на тоя не му е лесно все още е останал в средновековието. За съжаление такива екземпляри има много.11:53 05.05.2022
23 Българските турци
До коментар #21 от "РаЦи":
Вече са в разгара на разработката и развитието на ториевия реактор...нищо чудно съвсем скоро да изненадат световната енергетика !?...Коментиран от #24
12:41 05.05.2022
24 Миньор
До коментар #23 от "Българските турци":
Извлича се от кристалната структура на monazit или по точно от monazit Ce(Ce, La, Pr, Nd, Th, Y)PO4 които в Турция е с огромни количества 70 % от световния дял на второ място са зялежите в България.16:32 05.05.2022