Украинският президент Володимир Зеленски призова датския народ да си спомни за нацистката окупация и как той се е освободил благодарение на това, че нацистите са загубили Втората световна война. Той заяви това на събития в Копенхаген и Орхус, предаде ДПА.
По онова време хората са празнували и са се надявали, че тази жестока война ще бъде последната, каза Зеленски, който се включи в двете прояви по видеовръзка. Но войната се е завърнала с руската инвазия в Украйна, която по думите му е точно толкова жестока, колкото и тази, годишнината от чийто край се отбелязва всеки май.
Близо 1000 ракети са били използвани срещу украинците, повечето от които са ударили граждански обекти като детски градини, училища и университети, каза той.
"Окупаторите вече са убили 220 деца, но не знаем каква е ситуацията в окупираните територии", заяви Зеленски. "Руската държава не е готова да спре войната. Те мечтаят за превземането на Украйна и други европейски страни. Те все още мечтаят свободата в Европа да изчезне", каза той.
На 4 май датчаните отбелязват освобождението си от германската окупация. На този ден през 1945 г. е обявено по радиото, че германските войски в Дания са се предали.
Във възпоменателните събития в двата най-големи датски града се включиха много хора. Те носеха факли и изразиха солидарност с Украйна.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Последния Софиянец
07:21 05.05.2022
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Отивай
07:23 05.05.2022
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 dan
07:37 05.05.2022
8 Урюрвкос
07:40 05.05.2022
9 Жалка работа
07:41 05.05.2022
10 Перо
07:52 05.05.2022
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Студопор
08:15 05.05.2022
15 Брендилия
09:36 05.05.2022