28 Септември, 2022 23:53 4 914 12

Хиляди слагат край на живота си: защо в Индия се самоубиват толкова много работници в земеделието?

  • самоубийства-
  • самоубийство-
  • индия-
  • фермери-
  • индийци-
  • земеделие

В Индия се самоубиват все повече фермери и работници в селското стопанство

Хиляди слагат край на живота си: защо в Индия се самоубиват толкова много работници в земеделието? - 1
Снимка: Shutterstock

Над 600 фермери в района Маратвада в индийския щат Махаращра са се самоубили през първите осем месеца на 2022 година. Това сочат официалните данни. Като основна причина са посочени дъждовете и щетите върху хиляди хектари обработваема земя. Някои експерти смятат, че самоубийствата са дори още повече.

Почти сигурно е, че броят им тази година ще надхвърли миналогодишния - през 2021 край на живота си сложиха 805 фермери в осемте окръга на Маратвада, въпреки че тогава две поредни местни правителства опростиха земеделските заеми.

"Секторът е обхванат от бедност и несигурност"

Около 65% от населението в този район е зависимо от земеделието. Изменението на климата обаче оказва драстично въздействие върху производството на различни култури и сега много от производителите плащат цената.

"Секторът на селското стопанство е обхванат от бедност и несигурност", казва пред ДВ Джогиндер Сингх, лидер на земеделски профсъюз. "Смъртните случаи са отражение на изключително крехкия характер на земеделските общности и множеството кризи, които ги засегнаха."

Тази година екстремните порои в Махаращра увредиха посеви на площ от около 800 хиляди хектара и засегнаха фермери в 24 окръга, най-вече в районите Маратвада и Видарбха. Според местните власти са нанесени сериозни щети на ориза, царевицата, соята, памука, граха и бананите.

Ръст на самоубийствата с 30%

Но и много от обикновените работници по полетата слагат край на живота си. Според официалната статистика в Индия, през 2021 година общо 5563 работници в селското стопанство са се самоубили, а това представлява ръст от 9 процента в сравнение с 2020 година и 29 процента ръст в сравнение с 2019 година. Най-много самоубийства са регистрирани в района Махаращра (1424), следван от щатите Карнатака (999) и Андхра Прадеш (584).

"Необяснимо е, че самоубийствата на фермери се увеличават всяка година, особено в районите, където се отглежда памук", казва пред ДВ Индра Шекхар Сингх, независим експерт по земеделската политика. "Провалените реколти, растящите разходи за суровини и ниските пазарни цени често вкарват земеделските производители в капана на дълговете. Земеделските производители все още не са се възстановили напълно и от локдауните."

Експертите казват, че чрез субсидии правителството може да помогне на земеделците да диверсифицират продукцията си и да преминат от консумиращи вода култури като памук и захарна тръстика към по-нови и щадящи климата продукти като просо, бобови растения и маслодайни култури. По този начин могат както да бъдат подпомогнати производителите, така и да се ограничат щетите от климатичните промени и да се гарантира достатъчно вода в сухите региони. Проблемите се усложняват от липсата на подкрепа от страна на банките, особено в условията на тежки климатични условия и несигурни пазари. "Поради това земеделските производители са принудени да се обръщат към местни лихвари, които изискват много по-високи лихви", казва Сингх.

Над 50% от индийците са зависими от земеделието

Над 50 процента от населението на Индия се препитава чрез земеделие. Милиони фермери са притиснати от сриващите се цени на техните продукти и увеличаването на разходите за транспорт и съхранение.

Организации на земеделските производители посочват, че правителството определя пазарните цени. Те твърдят, че то не спазва минималната цена за подпомагане - цената, на която правителството трябва да изкупи съответната култура от земеделските производители, ако пазарната цена падне под нея.

"Изменението на климата е последният пирон в ковчега"

Кетки Сингх, заместник-председател на женското крило на съсловната организация Бхартия Кисан, твърди, че много от продажбите не покриват дори производствените разходи, което води до огромни загуби за фермерите.

"Изменението на климата се оказа последният пирон в ковчега, тъй като води до увеличаване на несигурността, свързана с и без това несигурната мусонна система, съответно и несигурното земеделско производство", казва Кетки пред ДВ. "Можете ли да си представите, че близо 30 човека в земеделския сектор се самоубиват всеки ден?", пита тя.

Автор: Мурали Кришнан


Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Aлфа Bълкът

    13 2 Отговор
    Индия е плодородна земя не ги мислете. Територията им е 1/3 от тази на Китай, а ги изхранва без проблем индусите.
  • 3 Реалност

    26 2 Отговор
    "Необяснимото" е ГМО памукът на Монсанто, които държат камари патенти и натискат фермерите да третират посевите с техните препарати, за капак не им позволяват да ползват семена за следващата реколта. Фермерите затъват в борчове и реално не работят за себе си. Това го пишеха още 2008-ма година...
  • 4 те/тях Емилия

    17 0 Отговор
    Това е трагедия, човешка мъка. Който не е работил на нива/поле, не може да разбере болката, безизходицата. Моди няма как да раздаде стими чекс на 2млрд население, те няма какво да работят.
  • 5 Гледал документален филм за това

    18 1 Отговор
    Няма нищо необяснимо. Монсанто им продава гмо семена за памукови плантации на баснословни цени на кредит със залог семейните ниви. Памукът е евтин. Някои не стогат дори до бране, защото са им продали сортове, изискващи поливане, а вода няма или дойде наводнение и всичко унищожава. Дори да наберат памук след продажбата му дългът не може да се изплати и предо да дойде монсанто, за нивите им, фермерите пият инсектицид и умират
  • 6 САМО ДОЙЧЕ ВЕЛЕ

    7 2 Отговор
    ли ви е източник?????
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Вашето Мнение

    12 0 Отговор
    Не е климата, ГМО и монсанто, те са причината. На земите им вече нищо не се ражда.
  • 10 хахаха

    3 0 Отговор
    От там ако тръгнат на сам... нема спиране.
  • 11 Софянец

    6 1 Отговор
    А наще селяни които ги мързи да работят,идвът в София и почвът да ревът,че им е скъпо всичко
  • 12 Пенчо

    0 1 Отговор

    До коментар #8 от "оня с коня":

    И Вие няма да вземате вече рента за земи които са Ви върнали .Подарък от предшественик който е работил чрез тези които нямат. Трупал на гърба на бедняците за да храниш коня сега ти и децата ти . Добруджанска работа ама села и Добрич празни.
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания