Вносителите на втечнен природен газ от Китай няма да се намесват на спот пазарите през предстоящата зима на фона на забавяне на нарастването на търсенето му до най-ниското равнище от 2002 г., информира Ройтерс.
Това означава, че най-големият вносител на синьо гориво в света вероятно ще избегне конкуренцията за доставките със засегнатата от криза Европа. Намаляването на търсенето от страна на Китай би трябвало да облекчи натиска върху глобалните пазари и да успокои европейските страни, които се опитват да си осигурят синьо гориво, след като Русия им спря до голяма степен доставките по газопроводите на фона на войната в Украйна, отбелязва Ройтерс.
Общият внос на втечнен природен газ в Китай се очаква да отбележи първия си съществен спад на годишна основа от 2006 г. насам. По оценки на различни компания за енергийни изследвания и бизнес проучвания - Джей Ел Си (JLC), Ай Си Ай Ес (ICIS) и "Рюстад енерджи" (Rystad Energy), китайският внос на втечнен природен газ ще възлезе на между 65 и 67 милиона тона на годишна база. Това би било съществено понижение в сравнение със 78,9-те милиона тона, които са внесени в Китай през 2021 г., по данни на китайската Главна митническа администрация.
Доставките през четвъртото тримесечие може да намалеят с една пета спрямо предходната година до 22,4 милиарда куб. метра или 16,4 милиона тона, по оценка на анализатора от Джей Ел Си Рики Уанг.
Частни китайски доставчици на газ, сред които е и И Ен Ен груп (ENN Group), планират да намалят вноса на втечнен природен газ, съобщиха източници от компаниите, цитирани от Ройтерс.
И Ен Ен груп и китайският държавен конгломерат "Синокем" (Sinochem) се очаква да продължат да отклоняват срочните доставки към купувачи в Европа или Северна Америка, според четирима трейдъри на пазара на природен газ, цитирани от Ройтерс.
Намаляването на търсенето на синьо гориво от страна на Китай означава, че страната е "свръхдоговорила доставки на втечнен природен газ", отбелязва Алекс Саьо, водещ анализатор в Ай Си Ай Ес на газовите пазари в Азия.
"Това е добра новина за страните от Европа", смята анализаторът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Хаха
Коментиран от #3
17:13 12.10.2022
2 Госあ
17:15 12.10.2022
3 Госあ
До коментар #1 от "Хаха":
Е, то оставаше и да им дават евтиния руски газ, а да ползват скъпия краварски шистов газ. Но пак е нещо.17:24 12.10.2022
4 Сатана Z
Коментиран от #5
17:25 12.10.2022
5 ....
До коментар #4 от "Сатана Z":
Айде де :)))))17:51 12.10.2022