24 Октомври, 2022 17:13 1 692 13

Ограниченията на Индия за износ на ориз слагат край на десетилетие на ценова стабилност

  • ориз-
  • индия-
  • производител-
  • износител-
  • внос

Неравномерните мусонни дъждове засегнаха засаждането на ориз в Индия, предизвиквайки ограниченията за износ през септември

Ограниченията на Индия за износ на ориз слагат край на десетилетие на ценова стабилност - 1
Източник: Shutterstock

Наложените преди време от Индия ограничения на износа на ориз може да предизвикат покачване на световните цени след повече от десетилетие на стабилност, тъй като протекционисткият ход на Ню Делхи съвпада със спад на добивите при други големи производители и нарастване на глобалното търсене, според търговци, цитирани от Ройтерс.

Неравномерните мусонни дъждове засегнаха засаждането на ориз в Индия, предизвиквайки ограниченията за износ през септември, а наводненията намалиха производството в Пакистан, въпреки че потреблението нарасна в най-големите вносители като Бангладеш и Филипините. Според прогнозите през 2022/23 г. глобалното търсене ще изпревари производството.

Това е лошо за азиатските и африканските страни, които използват ориза като основен продукт, а някои дори внасят 60 процента от потреблението си.

Откакто Индия - най-големият износител на ориз в света, забрани износа на натрошен ориз и наложи 20 процента износно мито върху някои сортове, различни от басмати, световните цени на ориза скочиха с повече от 10 процента. Миналия месец глобалният индекс на цените на ориза на Организацията по прехрана и земеделие (FAO) се повиши с 2,2 процента, достигайки 18-месечен връх.

"Международният пазар расте и ще се повиши още повече", коментира Нитин Гупта, вицепрезидент на бизнеса с ориз на "Олам Индия" (Olam India).

Правителствата по целия свят се стремят да укротят инфлацията на храните, предизвикана от нарушения по веригите на доставки заради пандемията от Ковид-19 и задълбочена от инвазията на Русия в Украйна, която задълго извади милиони тонове хранителни продукти от световните пазари.

И все пак, преди Индия да въведе своите ограничения на износа преди няколко месеца, представители на индустрията и правителството в Азия казваха, че цените на ориза ще останат стабилни поради огромните запаси.

Оризът, за разлика от пшеницата, не е повлиян от войната Русия-Украйна, тъй като нито една от двете страни не е голям производител на тази култура, а доставките му останаха относително стабилни по време на свързаните с ковид прекъсвания на други хранителни продукти.

Сега обаче водещите износители Тайланд и Виетнам разполагат с недостатъчни запаси, за да компенсират ограничението на износа на Индия. Световните запаси от ориз може да паднат до най-ниското си ниво от най-малко пет години през 2023 г., казаха трима световни търговци, цитирайки вътрешни оценки.

"Тъй като Индия заема 40 процента от световната търговия, за другите не е лесно да заменят намаляващите индийски доставки, когато търсенето нараства от водещи вносители", сподели Гупта.

Министерството на земеделието на САЩ (USDA) намали прогнозата си за глобалното производство на ориз за 2022/23 г. до 508 милиона тона, най-ниското ниво от четири години. Само преди месец агенцията очакваше продукция за годината от 512 милиона тона.

Някои водещи световни търговски къщи обаче очакват по-рязък спад до около 500 милиона тона поради екстремните метеорологични условия, които заплашват добивите в страни като Китай, Индия, Бангладеш и Пакистан.

В Индия сухите метеорологични условия забавиха сеитбата на ориза, като много фермери изобщо не засадиха реколтата, а след това проливни дъждове повредиха зреещите оризища, което повиши опасенията относно инфлацията на храните.

Производството на летен ориз в Индия вероятно ще падне до 105 милиона тона през 2022/23 г., което е спад от 6 процента, каза министерството на земеделието през септември, а частни търговци изчисляват, че може да спадне до 100 милиона тона.

Производството на ориз в Китай, най-големият потребител на зърно, може да спадне с 2,9 процента спрямо предходната година до 206 милиона тона поради по-високите температури и сушата в някои райони, където се отглежда ориз, според консултантската компания "Шанхай Джей Си Интелидженс" (Shanghai JC Intelligence Co Ltd).

Това е голяма промяна от миналата година, когато рекордните 21,2 милиона тона износ на ориз от Индия - 30 процента по-евтин от конкурентните доставчици - помогнаха за ограничаване на световните цени, докато други хранителни стоки скочиха поради прекъсване на доставките.

След ограничаването през септември износът на ориз от Индия се очаква да спадне с около една четвърт тази година.

Почти всички водещи производители са засегнати от спад на добивите и глобалното търсене вероятно ще изпревари предлагането, каза Б.В. Кришна Рао, президент на Индийската асоциация на износителите на ориз.

Ограниченията за износ на Индия помогнаха на конкурентните доставчици Виетнам, Тайланд и Мианма да увеличат продажбите си, но те имат ограничени запаси за износ, допълни Рао.

Производството на небланширан ориз във Виетнам се очаква да се задържи на нивото от миналогодишните 43 милиона тона, според правителствени данни.

Съседният Тайланд се стреми да изнесе 7,5 милиона тона тази година, което е с около 7 процента повече от предишната му цел от 7 милиона тона, обяви Ануча Бурапачайсри, говорител на правителството.

Заедно двете могат да добавят не повече от допълнителни 2 милиона тона ориз, за ​​да запълнят празнината, оставена от Индия, смятат търговци.

Междувременно Пакистан не може да се възползва от ограничаването на износа на Индия, след като тежки наводнения опустошиха реколтата му. Производството на ориз може да спадне с 18 процента до 7,4 милиона тона, според USDA.

Други азиатски производители като Китай, Бангладеш и Филипините бяха, подобно на Индия, засегнати от неблагоприятни климатични условия, включително суша, наводнения, тайфуни и циклони.

"Неблагоприятното стечение на обстоятелства в Азия ще удари зле потребителите в много части на света и много бедни страни ще трябва или да купуват много по-скъп, по-висок клас ориз, или просто да останат без него изобщо", коментира Химаншу Агарвал, изпълнителен директор в "Сатям Баладжи" (Satyam Balajee), най-големият износител на ориз от Индия.


Поставете оценка:
Оценка 2 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Хихихи..

    12 1 Отговор
    Изтокът подпука "гнилия Запад" по всички възможни направления,ихууу...

    Коментиран от #2, #9

  • 2 честен ционист

    10 2 Отговор

    До коментар #1 от "Хихихи..":

    Не, просто жълтурите и индианците разбраха, че на запад оризът е само гарнитура към основното и поискаха и те така.
  • 3 теле

    6 2 Отговор
    браво на индия
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 От чужбина

    3 0 Отговор
    Сега е момента България да започне да произвежда ориз, поне за вътрешния пазар. Това дава известна доза независимост. Същото може да стане и с производството на захар.

    Коментиран от #6, #10

  • 6 Ха ха ха ха ха

    3 0 Отговор

    До коментар #5 от "От чужбина":

    Независимост от ориза ли? Да рупаме ориз:😀

    Коментиран от #7, #11, #13

  • 7 От чужбина

    4 0 Отговор

    До коментар #6 от "Ха ха ха ха ха":

    Малко попрочети книги и направи връзка. Ако България си произведе всичко от което има нужда ще е в много голяма степен независима. В случая ориза е само един от продуктите които можем да си произведем, захарта /суровата захар/ също. Ако попрочетеш, ще разбереш, че например Германия залага точно на това - Да си произведе всичко от което има нужда. А други държави залагат на това - да си взесат всичко което им излиза по-евтино. Това е на което ги учат сега в икономическите училища и това е пагубно. И пак за пример Германия - била е сила преди Първата Световна Война. Макар и загубила, пак се въздига. И макар пак да е загубила и ВСВ пак е първа сила в Европа. Погледни Китай - произвежда всичко, внася суровини.

    Коментиран от #8

  • 8 Учиш дедо как да кашля.......

    2 2 Отговор

    До коментар #7 от "От чужбина":

    Преди поробването ни от русия ние сме си произвеждали всичко! И сме научили много народи, на земеделие!!! И сега си имаме ДОСТАТЪЧНО жито , и слънчоглед, за животни освен тия в парламентО нямаме, но продаваме нашите, и купуваме вносни б..клуци...

    Коментиран от #12

  • 9 И защо всички

    1 3 Отговор

    До коментар #1 от "Хихихи..":

    от любимият ти изток бягат, на запад???????? Ъ
  • 10 Рошко

    0 1 Отговор

    До коментар #5 от "От чужбина":

    И кой ше ти позволи, може спокойно да си се изхранваме имаме си всичко, едно време политиката на запада беше храни за петрол. А сега е модерно робство разделяй и владей пуста алчност
  • 11 Рошко

    0 0 Отговор

    До коментар #6 от "Ха ха ха ха ха":

    Оди на лекар, болен си
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания