5 Ноември, 2022 09:17 872 9

Тайван вярва в диалога, но е готов да се защити на всяка цена

  • тайван-
  • китай-
  • експанзия-
  • хибридна война-
  • дезинформация-
  • заплахи-
  • тайвански проток-
  • мир-
  • стабилност-
  • диалог-
  • статукво

Островът застава зад идеята, че конфликтите в района на Тайванския проток трябва да се разрешават по мирен път

Република Китай (Тайван) се намира в Източна Азия, като е разделена от Китайската народна република (КНР) от широкия от 130 до 160 километра Тайвански пролив. След посещението на Нанси Пелоси през август на острова и бурната реакция на Континентален Китай, започнал мащабни военни учения в Източнокитайско море, породили сериозна ескалация на напрежението в региона, малката островнa страна все по-често влиза в световния новинарски обмен. След последния конгрес на Китайската комунистическа партия, преизбрала Си Дзинпин за трети път за лидер на континентален Китай, променяйки конституцията, затвърждавайки абсолютната му власт и ликвидирайки вътрешнопартийната опозиция на по-умерените крила, агресивната реторика към Тайван продължава да се засилва.

Въпреки това, Република Китай не се отказва и упорито отстоява своите ценности – „суверенитета, демокрацията и свободата”, и следва пътя, по който е избрала да се развива. По време на речта си по случай честването на националния празник на Тайван на 10.10.2022 г. (Ден на двойното десет) президент Цай Ин-уен заяви, че основен фокус за Тайван е запазването на сигурността и статуквото от двете страни на Тайванския пролив. "Въоръжена конфронтация абсолютно не е опция и за двете страни”, добави още тя, но подчерта, че Тайван няма да седи и да гледа безучастно, а е готов да се защитава от всякакви външни военни и хибридни заплахи, визирайки войнствената реторика на авторитарен Китай.

„В бъдеще ще продължим укрепването на механизмите за проверка на фактите, насочени срещу дезинформацията, ще подобрим прозрачността и достъпа до информация, за да помогнем на хората по-ефективно да разграничават истина от измислица, в стремеж за неутрализиране на заплахите на информационната война” – каза още Цай.

„Укрепването на демократичната устойчивост е от ключово значение за защита на Тайван... Можем да имаме различни позиции в нашето общество и да дебатираме помежду си, но единодушно заставаме зад нашата демократична система, пред какъвто и външен натиск да сме изправени...Няма място за компромис в ангажимента на тайванския народ към свободата", заяви президентът.

Същата позиция отстоява и министърът на външните работи на Тайван Джоузеф Ву.

На пресконференция с голяма група международни журналисти, провела се по-рано миналия месец в Министерството на на външните работи на Република Китай, министър Ву засвидетелства твърдата решимост на Тайван да отговори на всяка агресия, разчитайки на своя народ да защитава свободата и демократичните принципи, на които е изградено тайванското общество. Неслучайно Тайван следи отблизо войната в Украйна, изучавайки асиметричните методи на водене на бойни действия на украинската армия срещу агресора и успехите, които постига, укрепвайки своя отбранителен капацитет.

„Искаме да покажем на международната общност, че сме готови да се защитим!”, отбеляза още министърът, като обърна и внимание, че засилващата се експанзия на Китай в Тихоокенаския регион е допълнителна заплаха за сигурността и много отвъд Тайванския пролив.

От друга страна „Тайван винаги е отворен за равнопоставен диалог вместо война”, за разрешаване на проблемите и сваляне на напрежението между двете страни, подчерта той.


Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Тайван

    6 5 Отговор
    Са новите окраинци подкрепяни както винаги от сащ

    Коментиран от #2, #4, #7

  • 2 чупката

    7 5 Отговор

    До коментар #1 от "Тайван":

    това комунситите само войни искате
  • 3 ййгйкгиф

    7 5 Отговор
    Китай иска Тайван за да няма китайци които живеят по-добре от други китайци!
  • 4 САЩ са супер сила

    7 7 Отговор

    До коментар #1 от "Тайван":

    Тайванския народ просперира и не живее под диктаторския ботуш на комунизма , а китай се пръскаот яд , както и путлер , че украинците не искат да имат нищо общо с примитивния диктаторски режим на малкото човече в кремъл
  • 5 Рашавия

    4 3 Отговор
    Абе Тайван защо не направят един референдум и да се присъединят към Япония примерно.
    Това със сигурност няма да им понижи стандарта на живот, а останалото в днешният свят са алабализми спуснати от управляващите клики за да оправдаят ограбването на произвеждащите благата.
  • 6 Презвитер Козма

    8 4 Отговор
    Тайван е истинския Китай, свободен, заможен и проспериращ. КНР е поробена от комунистите озурпатори държава, които подлагат населението си на репресии и геноцид. Никога комунизъм в Тайван!
  • 7 Рашавия

    6 7 Отговор

    До коментар #1 от "Тайван":

    Кофти, а? Сащ винаги подкрепят можещите и работещите, а пРосия лъжещите и крадящите.
    То си личи и на икономическата карта на света.
  • 8 Керът

    8 2 Отговор
    Тайван е един от четирите азиатски тигъра от края на 19. век, които доказаха, че с работа, образование и демокрация можеш да постигнеш огромен напредък, дори и с минимални ресурси! Ама не фасадна демокрация, като нашата бандитска история, нито с авторитаризма на руснаците и китайците. Тайванците имат 3 пъти близо по високо БВП на човек от Китай, една от най-добрите здравни системи, образование, консолидирано общество, но не с репресии и страх.

    Коментиран от #9

  • 9 Керът

    3 2 Отговор

    До коментар #8 от "Керът":

    20. век, пардон