Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество (SDC) одобри 960 000 швейцарски франка помощ за Армения за подобряване на устойчивостта на граничните общности при кризисни ситуации, предаде арменската новинарска агенция АРМЕНПРЕС.
В партньорство със Световната продоволствена програма за изпълнение (WFP) Швейцария предоставя спешна хуманитарна и дългосрочна икономическа подкрепа на Гехаркуник, Вайоц Дзор и Сюник по проекта “Устойчивост и икономическо възстановяване на граничните общности в Армения – REBCA“. Швейцарската агенция за развитие и Световната продоволствена програма подписаха днес документите по проекта. Лукас Розенкранц, посланикът на Швейцария в Армения, произнесе реч на церемонията по подписването.
“В последно време напредъкът на Армения по програмата ѝ за социално-икономически реформи беше затруднена от външни фактори като COVID-19, военния конфликт през 2020 г. и международни икономически сътресения, но най-вече от войната в Украйна. Освен това военната ескалация от септември оказа значително влияние върху 6 общности в трите източни региона Гехаркуник, Вайоц Дзор и Сюник. Те включват над 130 населени места с население над 130 000 души“, каза Розенкранц.
“40% от тези населени места и 70% от населението им живеят в непосредствена близост до границата. В резултат на споменатата военна ескалация около 90 000 души все още са изправени днес пред сериозни проблеми, включително по отношение на продоволствената сигурност и икономическия живот“, посочи той.
“С проекта, който стартираме днес, Швейцария, заедно с партньора по изпълнението му (Световната продоволствена програма), възнамерява да защити и възстанови поминъка на хората, живеещи в граничните райони на Армения, като си сътрудничи с арменските власти. Сред тях са министерството на труда и социалните дейности и министерството на териториалната администрация и на инфраструктурата. Проектът ще бъде насочен към 15 гранични селища в населените места Варденис, Сисиан и Джермук. За тази цел Швейцария ще отпусне 960 000 франка. Искам да подчертая, че този проект е част от традицията на швейцарската хуманитарна помощ за Армения, която започна със земетресението в Спитак през 1988 г.“, допълни той.
“По отношение на тази хуманитарна отговорност бих искал да припомня, че Швейцария от дълги години е сериозен донор за дейността на Международния комитет на Червения кръст в Армения и други страни. Конфедерация Швейцария си партнира от много години с Швейцарския червен кръст в полза на уязвими семейства в Армения. Освен това Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество си сътрудничи тясно с Министерството на извънредните ситуации на Армения, като подкрепя Армения в изграждането на местна и централна система за спасяване и реагиране при бедствия. Затова съм много щастлив да стартирам този проект днес с подписването на необходимите документи. С този проект се осъществяват на дело принципите и целите на външната политика и сътрудничеството за развитие на Швейцария. Със своята Швейцарска програма за сътрудничество за Южен Кавказ 2022 - 2025 г. страната ми подкрепя прехода на Армения към пазарна икономика и приобщаващото икономическо развитие“, каза швейцарският посланик.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Котка ученият
Коментиран от #3
18:14 28.11.2022
2 Гост
19:16 28.11.2022
3 Презвитер Козма
До коментар #1 от "Котка ученият":
Запада винаги помага на нуждаещите се държави, а къде е Руслямистан, който се предполага да пази и защитава Армения по договор като страна членка на ОДКС?22:01 28.11.2022