Доставките на руски суров петрол по море се сринаха през първата пълна седмица от въвеждане на санкциите на Г-7 и ЕС, насочени към приходите от петрол на Москва. Това е потенциален източник на тревога за правителствата по света, които се стремят да избегнат прекъсване на гигантската експортна програма на нацията, пише Bloomberg, предаде Bloomberg TV Bulgaria.
Част от спада се дължеше на дейности в едно от пристанищата в Балтийско море, които вече завършиха, но също така изглежда има недостиг на собственици на кораби, желаещи да превозват ключови товари от експортно съоръжение в Азия. Няколко други пристанища също показаха спад на седмична база. Данните трябва да се третират внимателно, тъй като седмичните потоци зависят от графика на товара, времето и дори качеството на сигналите, които самите кораби предават. Санкциите на Европейския съюз, които започнаха на 5 декември, имат за цел да ограничат приходите на Русия от петрол. От една страна, блокът спря да купува, но също така забрани предоставянето на ключови услуги, които позволяват движението на петрола. САЩ, разтревожени от строгостта на мерките, настояха те да бъдат смекчени с прилагането на таван на цените, запазвайки тези неща – особено застраховката – достъпни за купувачи другаде по света, ако търговците плащат $60 за барел или по-малко за руски петрол.
Но през първата пълна седмица след влизането в сила на забраната на ЕС за внос на руски суров петрол по море, общите обеми, доставяни от страната, спаднаха с 54% или 1,86 милиона барела на ден до 1,6 милиона. По-малко променливата четириседмична средна стойност също се понижи, поставяйки ново дъно за годината. Обемите в Балтийско море би трябвало да се възстановят след приключване на дейностите в пристанище Приморск, но разрешаването на проблемите на изток може да отнеме повече време.
Поддръжката на ключовото пристанище Приморск намали пратките там до само три товара през седмицата до 16 декември, при средно 8 доставки седмично. В Тихия океан обаче потоците от ESPO суров петрол — кръстен на тръбопровод, доставящ петрол от Сибир — от пристанище Козмино изглежда са намалели, като само два танкера са заредили през седмицата до 16 декември. Това е спад от средно осем на седмица през последните три месеца. Най-малко двама големи собственици на танкери са изтеглили корабите си от маршрута, като суровият петрол ESPO се продава на цени над 60-те долара за барел, определени от Г-7. Пренасянето на товари, закупени над тавана, би лишило корабите от международно призната застраховка.
Потокът от Козмино ще се възстанови, поне частично, през седмицата до 23 декември, като три кораба вече са натоварени и още два са закотвени по средата на периода. Но с по-малък флот от налични кораби обемите може да останат непостоянни. Забраната на ЕС за внос на руски суров петрол по море, която влезе в сила на 5 декември, затвори най-близкия петролен пазар на Москва, който поемаше приблизително половината от доставките на страната в началото на годината. С изключение на малък обем, доставен за България, морските потоци на руски суров петрол към блока спряха изцяло, както беше планирано.
Забраната, заедно със свързаната с нея горна граница на цените, създаде трудности за изпращачите, които искат да пренасят суров петрол от Черно море до Средиземно море, като Турция изисква специално потвърждение на застраховка, преди да позволи на корабите да преминават през Босфора и Дарданелите.
Първоначално застрахователите не бяха склонни да предоставят писмата, поискани от Анкара, което доведе до дълги закъснения за кораби, искащи да влязат в турските проливи, които също застигнаха танкери, превозващи казахстански суров петрол, включително CPC Blend, който е изрично освободен от санкции. Опашката от кораби започна да се изчиства, след като противопоставянето между застрахователите и турските власти изглежда беше разрешено.
Имаше и усложнения между начина, по който руският петрол се търгува в реалния свят и практичността на тавана на цената, което кара някои търговци да са предпазливи. Разстоянията, свързани с транспортирането на петрол до Азия от западните пристанища на Русия, повишиха разходите за превоз, принуждавайки цените на водещия клас Urals в страната да паднат под тавана.
Обемът на суровия петрол на корабите, пътуващи към Китай, Индия и Турция, трите страни, които се очертаха като единствените значителни купувачи на изместените руски доставки, плюс количествата на корабите, които все още не показват крайна дестинация, спадна през четирите седмици до 16 декември до средно 2,53 милиона барела на ден. Въпреки че това е повече от четири пъти повече от обема, доставен през четирите седмици непосредствено преди инвазията на Русия в Украйна в края на февруари, това е първият път от пет седмици, в който количеството е спаднало. Притоците към хазната на Кремъл също намаляха.
Танкерите, превозващи руски суров петрол, стават все по-уклончиви относно крайните си дестинации. Обемът на суровия петрол на корабите, напускащи Балтийско море и показващи следващата си дестинация като египетския Порт Саид или Суецкия канал, скочи до 686 000 барела на ден средно за четири седмици. Остава вероятно много да започнат да сигнализират индийските пристанища, след като преминат през водния път, докато пратките до Обединените арабски емирства стават все по-чести.
Потоци суров петрол по дестинация
На средна основа за четири седмици общият морски износ е намалял с 266 000 барела на ден. Доставките за Европа са пресъхнали почти напълно, докато тези за Азия също намаляват. Всички цифри изключват товари, идентифицирани като казахстански клас KEBCO. Това са превози, извършвани от KazTransoil JSC, които преминават транзитно през Русия за износ през Уст-Луга и Новоросийск. Казахските барели се смесват със суров петрол от руски произход, за да се създаде еднакъв експортен клас. След нахлуването в Украйна от Русия Казахстан ребрандира своите товари, за да ги разграничи от тези, изпращани от руски компании. Транзитният суров петрол е специално освободен от санкциите на ЕС.
Европа
Износът на руски суров петрол по море за европейските страни е спаднал до 146 000 барела на ден през 28-те дни до 16 декември, като България е единствената европейска дестинация. Тези цифри не включват доставките до Турция. Пазар, който консумираше повече от 1,5 милиона барела на ден суров петрол, с къси разстояния за превоз, идващ от терминали за износ в Балтийско, Черно море и Арктика, е почти напълно загубен, за да бъде заменен от дестинации на дълги разстояния в Азия, които са много по-скъпи и отнемат много време за обслужване.
През четирите седмици до 16 декември не е бил доставян руски суров петрол за страните от Северна Европа. Износът за средиземноморските страни продължи да намалява, спадайки до 136 000 барела на ден средно през четирите седмици до 16 декември и поставяйки ново дъно за годината досега. Потоците към региона спадат за шеста седмица.
Турция беше единствената дестинация за руски морски суров петрол в Средиземно море, но потоците там също спаднаха, спадайки до най-ниското ниво от юни на средна база за четири седмици. Доставките за страната през четирите седмици до 16 декември бяха наполовина от нивата, наблюдавани в началото на ноември; въпреки това се очаква страната да продължи да бъде важна дестинация за руския суров петрол в бъдеще. Потоците към България, сега единственият черноморски пазар на Русия за суров петрол, спаднаха от седемседмичен връх до 146 000 барела на ден. България си осигури частично освобождаване от забраната на ЕС, което трябва да подкрепи притока сега, след като ембаргото влезе в сила.
Азия
Средните четириседмични доставки до азиатските клиенти на Русия, плюс тези на кораби, които не показват крайна дестинация, които обикновено завършват или в Индия, или в Китай, спаднаха от най-високото ниво от предходната седмица, но останаха близо до 2,3 милиона барела на ден. Еквивалентът на повече от 580 000 барела на ден е бил на кораби, показващи дестинации като Порт Саид или Суец, или които вече са били или се очаква да бъдат прехвърлени от един кораб на друг край южнокорейското пристанище Йосу. Тези пътувания обикновено завършват в пристанища в Индия и се показват в таблицата по-долу като „Непозната Азия“.
„Неизвестните“ обеми, работещи със 104 000 барела на ден през четирите седмици до 16 декември, са тези на танкери, показващи дестинация Гибралтар, Малта или никаква дестинация. Повечето от тези товари преминават транзитно през Суецкия канал, но някои може да се окажат в Турция. Товарите, насочени към Азия, които са закупени на цена над 60 долара за барел в точката на товарене, ще трябва да бъдат доставени преди 19 януари, ако искат да запазят своята застраховка International Club. Ще трябва да се направят алтернативни застрахователни договорености за всички товари, които се разтоварват след тази дата.
Потоци по местоположение на експорт
Общите потоци на руски суров петрол рязко спаднаха, спадайки с 1,86 милиона барела на ден, или 54%, през седемте дни до 16 декември до най-ниското си ниво за годината. Доставките са по-ниски от пристанищата във всичките четири региона, Балтийско, Черно море, Арктика и Тихия океан. Цифрите изключват обемите от Уст-Луга и Новоросийск, идентифицирани като казахстански клас KEBCO.
Приходи от износ
Притоците към военния сандък на Кремъл от неговото мито за износ на суров петрол спаднаха със 77 милиона долара, или 54%, до 66 милиона долара през седемте дни до 16 декември, докато четириседмичният среден доход намаля с 11 милиона долара до 112 милиона долара. Приходите от износни мита са най-ниските за годината и по двата показателя. Декемврийската ставка на митото е 5,91 долара за барел, според данни, публикувани от руското министерство на финансите, базирани на средна цена на Urals от 71,1 долара за барел, според данни от руското министерство на финансите. Митото за януари ще падне с 61% до 2,28 долара за барел, което е най-ниското ниво от юни 2020 г., когато цените на петрола бяха ударени от кризата с Covid-19. Спадът обаче се дължи отчасти на промяна във формулата, използвана за изчисляване на митническите ставки за 2023 г., като страната се отдалечава от облагането на износа и прехвърля тежестта върху производството като част от многогодишната си данъчна маневра. Планът предвижда експортното мито да бъде премахнато изцяло до началото на 2024 г.
Потоци от произход до местоположение
Следващите диаграми показват броя на корабите, напускащи всеки терминал за износ и дестинациите на сурови товари от четирите региона за износ. Само 15 танкера са натоварили 11,2 милиона барела руски суров петрол през седмицата до 16 декември, показват данните от проследяването на кораби и докладите на пристанищните агенти. Това е спад с 13 милиона барела, или 54%, спрямо предходната седмица. Дестинациите се основават на това къде корабите сигнализират, че се насочват към момента на писане, и някои почти сигурно ще се променят с напредването на пътуванията. Всички цифри изключват товари, идентифицирани като казахстански клас KEBCO.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Българин Сл.
Коментиран от #3, #6, #10, #115
11:49 21.12.2022
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
До коментар #1 от "Българин Сл.":
Да беше прочел за"Ефектът на пеперудата"
‼️‼️‼️
Коментиран от #15, #56
11:51 21.12.2022
4 Истината
Коментиран от #13, #48, #77
11:52 21.12.2022
5 Тошо
11:52 21.12.2022
6 Ха ха ха ха ха
До коментар #1 от "Българин Сл.":
Само полираните смятат така. Статията е за тях. Статията е пълна лъжа... Защо не напишат, че Полша и Германия искат петрол от Русия за цялата 2023г? Защо не пишат, че Южна Корея внася руски петрол през Тунис.... Защо гръцки медии го пишат, а в Бг не?Коментиран от #31, #55, #59, #78
11:52 21.12.2022
7 Ротшилд
75% в "Думата" са от нашите,
11:52 21.12.2022
8 Уилсън Удро
11:53 21.12.2022
9 Хихихи..
11:53 21.12.2022
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Чоко
Коментиран от #35
11:54 21.12.2022
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Софиянеца
До коментар #4 от "Истината":
Простокирчовците ще ди донесат евти бензин от Шел само 7-10 лв литъра като евтината газ 300лв за mw.Коментиран от #22, #24, #25, #54
11:55 21.12.2022
14 Ммм дааа
11:55 21.12.2022
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 Перо
Коментиран от #84
11:58 21.12.2022
17 Моята къща изгоря,
11:58 21.12.2022
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Яне Сандански
11:59 21.12.2022
20 ЕвроАтлантически шарлатанин
Коментиран от #76
12:00 21.12.2022
21 Слава на великия Сталин
Коментиран от #101
12:00 21.12.2022
22 хахаха
До коментар #13 от "Софиянеца":
простогерберите пък ще оберат хазната ОТНОВО, щото за тях гласуват платени, прости и зависими.Коментиран от #40
12:01 21.12.2022
23 Софиянец
12:01 21.12.2022
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 Най скъпите горива да са за русфилите
До коментар #13 от "Софиянеца":
Направо ще ти се опути пут . Искам да стане 20 лева литъра бензин. Да ходиш пеш и да ти виси сопола. И да се радваш,че си русофил в европейска държава. Нема да се плашиш требва да ти е кеф. Нали вече си в мултиполярен свят или какво там ви сипваха в кратунките. Смръкваш сопола и си казваш добре че Путин тръгна на война.12:02 21.12.2022
26 Простотии
12:03 21.12.2022
27 стефчо
12:03 21.12.2022
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 дадада
12:07 21.12.2022
31 Коментар
До коментар #6 от "Ха ха ха ха ха":
Щото такива "медии" като факти са всичко друго, но не и обективни!В България властват грантаджииските лобита на основните участници от СИВ в гр. Давос!
Тия т.нар. милиардери са си повярвали, че притежават света и всеки им е длъжен!
Наскоро обявиха, че заловили разни превратаджии в Германия?! Е вероятно нито ще са първите, нито последните!
Цяла Европа ще се събуди и ще изгони краварския окупатор, като мръсни псета!
Само още малко да бъдат подтиснати!
12:07 21.12.2022
32 хахаха
Коментиран от #70
12:07 21.12.2022
33 Този коментар е премахнат от модератор.
34 Раша е в будна кома
12:10 21.12.2022
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 Този коментар е премахнат от модератор.
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 Агитация и пропаганда
Коментиран от #51, #63, #118
12:12 21.12.2022
40 Софиянеца
До коментар #22 от "хахаха":
Простокирчовците ви излъгаха, че са нещо по различно от простогербовците. Ходи на Дондуков 2 да питаш Радев защо ви излъгаха с Козяк!Коментиран от #43
12:12 21.12.2022
41 Сайт Смотан
12:13 21.12.2022
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 Чоко
До коментар #40 от "Софиянеца":
А пък тия простокирчовците са супет зле. Тия и русофилите са с един акъл. Чуждопоклонници продажници. Тая напаст ПП БСП ДПС възраждане. Това са най продажната измет в държавата.Коментиран от #49
12:17 21.12.2022
44 Искаме
Коментиран от #52
12:19 21.12.2022
45 ДДРОнег
Щото рузкият народ нищо не усеща от печалбите на природните си богатства, всичко отива за олигарси и оръжия !!!
Всички видяхме какво праят арабите е петродоларите не е като да ги влагат само в оръжие и олигарски, нали, дрОгаре
12:19 21.12.2022
46 Този коментар е премахнат от модератор.
47 ДДРОнег
До коментар #2 от "Бесен- _Язовец":
Мда, а лавров ясно каза пред цял свят, че не са нападали Украйна, нали ?!12:20 21.12.2022
48 Подобна лъжа
До коментар #4 от "Истината":
с интелект на първолак, може да излезе само от онова лъжливото недоразумение и слуга на ,мафията кирил петков! Вредните за България, плащат на глупаци, без грам морал за лъжи!12:20 21.12.2022
49 Този коментар е премахнат от модератор.
50 Този коментар е премахнат от модератор.
51 Тъй тъй
До коментар #39 от "Агитация и пропаганда":
Китай и Индия плащали двойна цена .Хахаха ай бегай . Плащат даже по малко . Хахаха
Путлер седи вече с стойка партер , особено на оня Аятолаха.
12:21 21.12.2022
52 МУНЧО
До коментар #44 от "Искаме":
ЕЕЕ КАТО ГЛЕДАМ ТО УКРАЙНА ЦЪФНА И ВЪРЗА ДАЖЕ.12:23 21.12.2022
53 Чоко
До коментар #49 от "Чоко.":
Ей ти се радвай че ти отговорям. Казах ти не си само ти с това име. Приеми го или се гърчи там в кенефа си.Това е последния път в който ти обръщям някакво внимание.12:24 21.12.2022
54 Ще ще
До коментар #13 от "Софиянеца":
Ама взеха че платиха 90 милиона авансово Лукойл ,защо ли !Сега като няма износ ще падне тука горивото ,иначе ще го горят като газта ли хахага
10 милиона евро газ горят ли всеки ден а ? Големите умници хахаха
12:27 21.12.2022
55 Ами вече
До коментар #6 от "Ха ха ха ха ха":
Нафта в Германия е 1.75 евро .Защо са купили руски петрол ли хахаха .
Коментиран от #57, #58
12:29 21.12.2022
56 Да ти кажа че
До коментар #3 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":
Пеперудата сега е в точката на бифуркация.Така че..абе мАни таа раота..Да си сам срещу целия свят не говори добре. Та ако ще не пеперуда , а щъркел да маха с крила.12:31 21.12.2022
57 Чоко
До коментар #55 от "Ами вече":
Да плашиш капитализъм със високи цени. Е като да плашиш куче със салам.12:32 21.12.2022
58 Русофоб Антисемит
До коментар #55 от "Ами вече":
Зависи къде. По магистралите е 2 евро....12:32 21.12.2022
59 Ел Греко
До коментар #6 от "Ха ха ха ха ха":
Аз съм в Гърция ..и никъде не съм прочел такова нещо. Я уточни, ако обичаш--заглавие, брой от дата...а не да плещиш врели некипели.Коментиран от #60, #62
12:34 21.12.2022
60 Чоко
До коментар #59 от "Ел Греко":
Абе ти като си в нормална държава.Що си влезнал в тоя саит дето се храни от русофилски страсти и простотия.Коментиран от #64
12:36 21.12.2022
61 Нация
12:38 21.12.2022
62 ДДРОнег
До коментар #59 от "Ел Греко":
Е, как къд его пише това - в тасс, риа новости :)))А в Българските медии - "поглед" и "труд" - това са рубладжиите , сигурно има и други
12:41 21.12.2022
63 Да ти кажа че
До коментар #39 от "Агитация и пропаганда":
Дрън дрън-ярина, Индия купува сорт Урал под 30$ франко индийско пристанище . А Ердоган вече плаща отложено руския газ с девалвирани лиретки, които никой не знае утре колко ще струват. Та ..Кремъл седна със свалени гащи точно върху таралежа. А от твоите съновидения, когато се събудиш ..ще ти стане много болно..самотно ..и тъжно.12:43 21.12.2022
64 Ел Греко
До коментар #60 от "Чоко":
Ами що..забавно ми е да им чета простотиите и да ги разобличавам, докато дойде време да ида за калмари на пристанището..абе запълвам си времето демек....ушанките лъжат, та се късат. Но си е за тяхна сметка...12:47 21.12.2022
65 Накюмура
Коментиран от #82
12:51 21.12.2022
66 Рико
12:52 21.12.2022
67 Ти си
Гръмки заглавия за генериране на кликове ....
12:52 21.12.2022
68 Дъ-Ге
13:04 21.12.2022
69 !!!?
13:05 21.12.2022
70 Бай Шили 007
До коментар #32 от "хахаха":
А оня ден мижитурчеха коментаторите, когато гласуваха за минималната заплата, а и за изпращането на помощ за Украйна.Пха, ма те троловете били дупедрусите от Народното Събрание.Ми те тука бря
13:05 21.12.2022
71 Отново?
13:06 21.12.2022
72 Дъ-Ге
13:07 21.12.2022
73 случаен
13:08 21.12.2022
74 Ха така
13:20 21.12.2022
75 Ха така
До коментар #2 от "Бесен- _Язовец":
Ти имаш ли представа колко запечатани нефтени кладенци има в сащ13:22 21.12.2022
76 Да познахме
До коментар #20 от "ЕвроАтлантически шарлатанин":
А русиа нищо няма да получи,или ще получи много малко,т.е.недостатъчно.13:23 21.12.2022
77 Ха така
До коментар #4 от "Истината":
Украинците се предават и плеснахме с ръце и се прегърнахме.Вярваш си че ще минем на старото положение преди руското нашествие13:25 21.12.2022
78 Много се напъваш!
До коментар #6 от "Ха ха ха ха ха":
Естествено, че го искат, но вземат на цена на себестойност почти!А печалбите в бункерът ще се стичат, ама за друго няма да има - и блатото ще е все по смръдливо и кално, ватниче!
Понял???
Коментиран от #79, #99
13:30 21.12.2022
79 Абе трудно шъ пънееш
До коментар #78 от "Много се напъваш!":
Та гледай себе си! Русия не я мисли! Дали са написали на гладкомозъчните, че е това или онова, няма никакво значение! Важното е нас! Русия си има всичко, за да съществува!Коментиран от #80
13:46 21.12.2022
80 Да ти кажа че
До коментар #79 от "Абе трудно шъ пънееш":
Има тя..таратанци има. След 5 години ще е само в спомените ви, Хабаровск и Сибир ще са китайски, а самураите ше ловят риба на Сахалин и Курилите...Коментиран от #83, #117
13:58 21.12.2022
81 Страти
- Русия закупи по-малки и 12 годишни танкери. Появи се цифрата 110 броя. Те не се отчитат пред логистите на Запада. Все едно ги няма. А няма ли ги?
- Турция признава застраховки направени от руски застрахователни компании. Ердоган е голям играч, но Путин не е нокът от кокоши крак.
И петрола си върви, а гръцки и разни други западни танкери , както и английски идруги западни застахователи, истанаха да духат таратора.
14:05 21.12.2022
82 На половин цена
До коментар #65 от "Накюмура":
Да,наистина голямо приятелство!Да са живи и здрави руснаците да им продават на половин цена,че и по-малко.14:06 21.12.2022
83 Натам вървят нещата
До коментар #80 от "Да ти кажа че":
А това е жалко.Жалко за коя страна?Нек се опитаме да познаем.14:08 21.12.2022
84 стоян
До коментар #16 от "Перо":
До 16 ком - перо - Индия и Китай досега да не бяха без нефт -това значи че щом сега ще взимат от русия то другия нефт дето са взимали ще остане на пазара за продажба - важното е че на руския нефт сега цената е 48 долараКоментиран от #116
14:24 21.12.2022
85 Гост
14:38 21.12.2022
86 нормален
14:50 21.12.2022
87 Бацо прецедател
14:57 21.12.2022
88 Този коментар е премахнат от модератор.
89 Ха ха
15:40 21.12.2022
90 Ха ха
15:40 21.12.2022
91 Булумач
В предишана статия пише: Руският президент Владимир Путин пусна днес в експлоатация Ковиктинското газово находище в Иркутска област и участък от газопровода "Силата на Сибир" до него!
Да нните не пасват, защото Русия не дава данни за износа си вече половин година! Щатите се оплакаха, че не могат да следят и контролират Русия поради търговия без долар а в рубли, юани, рупии…!
16:13 21.12.2022
92 Конник
16:17 21.12.2022
93 Конник
Русия и Индия ще създадат независим танкерен флот.
16:25 21.12.2022
94 Този коментар е премахнат от модератор.
95 Този коментар е премахнат от модератор.
96 дедо Йоцо
17:24 21.12.2022
97 МасоваМозъчнаВаксинация
Коментиран от #100
17:35 21.12.2022
98 Голем смех
17:45 21.12.2022
99 Този коментар е премахнат от модератор.
100 ваксиниранПротивЧуматаГерб ес и нато
До коментар #97 от "МасоваМозъчнаВаксинация":
Виждам, че вече някои са се познали от описанието ти😉17:50 21.12.2022
101 роки
До коментар #21 от "Слава на великия Сталин":
цървената е у кофчего17:51 21.12.2022
102 лаврато
17:53 21.12.2022
103 Йосиф
18:14 21.12.2022
104 Потьомкин
18:17 21.12.2022
105 пенко
18:19 21.12.2022
106 пенко
18:21 21.12.2022
107 Този коментар е премахнат от модератор.
108 Този коментар е премахнат от модератор.
109 Хахах
😂😂😂
18:37 21.12.2022
110 Ъхъъ
18:38 21.12.2022
111 Този коментар е премахнат от модератор.
112 Този коментар е премахнат от модератор.
113 "БРАТУШКИ" какво Лицемерие
Коренно различна философия българска от тази на получовеците наречени руснаци.
19:48 21.12.2022
114 баба ти от Пловдив
20:21 21.12.2022
115 Льотчик на недоставено USA-фърчило
До коментар #1 от "Българин Сл.":
Да бе, ще "фалират Русия? Предметни бе," умнико"! При свит обем от 1.6 милиона барела на ден, по 60 долара това прави кръгло 100 милиона долара на ден! Я СЕГА ГИ УМНОЖИ ПО 365 ДНИ И ЩЕ ВИДИШ ЧЕ ГОДИШНИТЕ ИМ ПРИХОДИ САМО ОТ ПЕТРОЛ/и то-официално.. 🤣/ са 37 милиарда долара! Но, това е "официално, а ЗНАЕМ, ЧЕ ПО ДРУГИ КАНАЛИ СЕ ИЗНАСЯ ПОНЕ ТРОЙНО И ПЕТОРНО ПОВЕЧЕ! А, ПРИ ГАЗА ПЕЧАЛБИТЕ СА МНООГО ПО-ГОЛЕМИ, А ПРИ ХРАНИТЕ, ПРИ СУРОВИНИТЕ, МЕТАЛИТЕ... ПАК ПЛАЧЕШ НА ЧУЖД ГРОБ", момче. Гледай си празния ДЖОБ И ПРАЗНАТА чу. ту.. ра..Коментиран от #123
20:29 21.12.2022
116 Стоянчо
До коментар #84 от "стоян":
Важното е че ти сега обеднявашКоментиран от #124
21:07 21.12.2022
117 Льотчик на недоставено USA-фърчило
До коментар #80 от "Да ти кажа че":
А бе, НЕ МЕ РАЗСМИВАЙ, момченце! "Самураите и нинджите щели да ловят риба в Сибир? Много филми си гледал и не знаеш на кой свят си.. КАЖИ МИ, В КОЙ ФИЛМ СИ ГЛЕДАЛ САМУРАЙ ДА ЛОВИ РИБА? Те, японците и китайците БАЧКАТ здраво," не ловят риба", Само ти, я си бръкнеш отзад, па после с пръста си чоплиш носа и "мислиш" за самураите...21:40 21.12.2022
118 Този коментар е премахнат от модератор.
119 Този коментар е премахнат от модератор.
120 БРАВО
10:16 22.12.2022
121 Оня
13:38 22.12.2022
122 Байо
14:27 22.12.2022
123 Този коментар е премахнат от модератор.
124 Този коментар е премахнат от модератор.