Най-късно от пандемията от коронавирус насам почти всеки знае какво значат тези четири букви: иРНК: Фирми като Moderna и BioNTech, които разработиха ваксини срещу Ковид-19, базирани на технологията иРНК, отдавна работят върху "по-малката сестра" на ДНК. Основният фокус обаче не беше върху ваксините срещу инфекциозни заболявания, а върху терапиите за лечение на рак.
иРНК и копието на генетичния материал
иРНК, наричана още информационна РНК, играе важна роля в организма. Целият ни генетичен материал се съхранява под формата на ДНК в клетъчното ядро. Въпреки това, ако даден ген от генетичния материал е необходим на друго място в клетката, би било твърде опасно да се пренесе цялата ДНК там. Ако тя бъде повредена или унищожена по време на процеса, цялата клетка ще загине.
Ето защо се прави копие на съответния ген - от иРНК. След това той напуска клетъчното ядро и се превръща в протеин там, където е необходим. Тази система е сравнима с проект на строителен обект: той се съхранява на сигурно място и се копират само необходимите части. Ако копието на строителната площадка се замърси, намокри или унищожи напълно, можете просто да направите ново копие.
Ваксинация с междинен етап
Ако се използва иРНК като ваксина, късата иРНК верига кодира антиген. Това е част от вируса, която е видима за имунната система. При ваксините срещу Ковид-19 почти винаги се използват антигени на шиповия протеин, който се намира на повърхността на вируса.
В организма иРНК се превръща в антиген, който се разпознава от имунната система като чужд за нея и срещу него се произвеждат антитела. След това те разпознават съответния антиген на истинския вирус, когато ваксинираните хора по-късно се заразят с него.
Антигенът може да се прилага и директно като ваксинация: Тогава не е необходимо тялото да прави междинна стъпка и да го произвежда самó. Въпреки това е много по-лесно да се разработи и произведе иРНК, отколкото протеини. Това е така, защото организмът вече разполага с напълно подходящ механизъм във всяка клетка за производство на протеини от иРНК. Голямото предимство на иРНК ваксините е бързината, с която може да се разработват. Това стана ясно по време на пандемията.
Индивидуализирана терапия за рак с иРНК
Тази бързина дава възможност и за разработване на индивидуални терапии за ракови заболявания. Туморът се изследва за определени характеристики - т.нар. неоантигени, които отличават раковите клетки от здравите. След това неоантигените се транслират в иРНК, която се прилага на пациентите като ваксинация. След това имунната система произвежда антитела, които са насочени срещу раковите клетки.
През декември американската компания Moderna публикува обещаващи резултати от клинична фаза 2Б на индивидуална терапия за рак на кожата, базирана на технологията иРНК. В проучването са участвали 157 доброволци. Ваксината с иРНК е приложена заедно с лекарство с антитела, което е утвърдено при лечението на рак на кожата. Рискът от връщане на рака или от смърт на пациентите е намален с 44% с иРНК в сравнение с пациентите, лекувани само с лекарството с антитела.
Други компании също изследват този вид терапия срещу рака: базираната в Майнц компания BioNTech също тества ваксина срещу рак на кожата - в момента тя е във фаза 2 на изпитване. В същото време в процес на разработване са повече от десет други иРНК ваксини срещу рак. Компанията CureVac от Тюбинген понастоящем разработва и три ваксини срещу рак, включително една срещу рак на кожата. Въпреки това, тъй като пациентите трябва да бъдат наблюдавани в продължение на години в проучванията за ефикасност, които все още не са приключили, ще мине известно време, преди някоя от споменатите компании да може да кандидатства за одобрение на ваксината си.
Истинско лекарство за рак?
Основното предимство на метода с иРНК е, че съответните антитела са високоспецифични и действат само срещу раковите клетки. Класическите химиотерапевтични средства действат и на други места в организма и по този начин могат да предизвикат странични ефекти. Някои химиотерапевтични лекарства например атакуват клетки, които се делят бързо. Това се отнася за раковите клетки, но също и за клетките в лигавиците, костния мозък или тестисите. Поради това страничните ефекти на тези лекарства включват инфекции на лигавиците, анемия и безплодие при мъжете.
Друго предимство на технологията на иРНК е, че клетките, произвеждащи антитела, могат да останат в организма за цял живот, както често се случва след имунизация. Тогава раковите клетки, които се връщат след години, могат да бъдат преборени много бързо - вероятно без пациентите дори да забележат. Тогава този вид терапия ще бъде истинско лекарство за рак.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Госあ
10:09 09.01.2023
2 честен ционист
10:10 09.01.2023
3 ИСТИНСКИЯ ГРАД КОЗЛОДУЙ
СРАМ това е БЯЛА мафия
10:10 09.01.2023
4 Псевдоним
10:12 09.01.2023
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Госあ
10:18 09.01.2023
7 1234
Коментиран от #8
10:25 09.01.2023
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Госあ
До коментар #8 от "ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ":
Същата работа са пептидните антигени, да не говорим че има и вариант за антитела. Изобщо, пептидната имунохимия е в пъти по надеждна и с по добри възможности. Тия боклуци са единствено за печалби. Демокрацията на плодзеленчукарите облагодетелства простолюдието, което да печели от гаражни разработки. По скъпи, но и по безопасни. Ефективността обаче е доста незадоволителна (и при двата типа). Писал съм кое е направлението, тия работи се правят обаче в Университети и Институти от учени. А не у гаража от полуграмотни лекари. Чаткаш ли ?11:26 09.01.2023
10 Госあ
11:32 09.01.2023
11 Да Не
11:54 09.01.2023
12 Ти да видиш
12:28 09.01.2023
13 Гост
15:50 09.01.2023