11 Септември, 2013 08:52 3 449 0

Първият 11 септември - Чили 1973

  • чили-
  • александър сивилов

Или докъде могат да стигнат политиците, за да

Първият 11 септември - Чили 1973 - 1
Александър Сивилов

Софийски университет „Св. Климент Охридски”,  Евразийски център VIA EVRASIA и Сдружение на испаноговорящите журналисти в България организират представяне на монографията на д-р Александър Сивилов „Първият 11 септември. Чили 1973–1993”. Събитието ще се проведе днес (11 септември) от 17.00 часа в Конферентната зала на Ректората.

11 септември 2001 г. стана известен като датата, на която беше атакувана демокрацията. Видяхме пламнали небостъргачи и смъртта на хиляди невинни граждани. Западните държави се обединиха под егидата на САЩ, за да се противопоставят на тероризма.

Това не е първият трагичен 11 септември. През 1973 г. армията на Чили напада двореца, в който се намира демократично избраният президент на страната Салвадор Алиенде. Телевизията показва горяща сграда, пикиращи самолети и убити граждани. Операцията е подкрепяна от Съединените щати.

При последвалата военна диктатура хиляди чилийци преминават през центрове за мъчения, концлагери или изчезват безследно. Ген. Аугусто Пиночет обявява, че целта на военните е да спасят държавата си от тоталитарната система на комунизма. Пред нас остава открит въпросът:

Докъде може да стигнем, за да запазим демокрацията?

Александър Сивилов е преподавател по история на СССР в Катедрата по нова и съвременна история на Историческия факултет на Софийския Университет „Св. Климент Охридски“. След като завършва магистратура по история на Евразия, Русия и Източна Европа през 2003 г., той се насочва към историята на Латинска Америка. През 2009 г. защитава дисертация на тема „Преходите в Чили 1970 – 1993“.

Д-р Сивилов има десетки научни публикации, посветени на проблеми от международните отношения и революционните движения в латиноамериканския регион, както и на историята на Съветския съюз. През 2012 и 2013 г. той специализира последователно в Московския държавен университет “М. В. Ломоносов” и в Лойола Юнивърсити, Чикаго. В момента е съсредоточил изследванията си върху влиянието на СССР на Южноамериканския континент и Карибите.
 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА