"Китай се разпростира на всички континенти и световни институции, а амбициите му са още по-големи", заяви вчера в Брюксел председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен преди пътуването си до Пекин заедно с френския президент Еманюел Макрон следващата седмица. Европейският нюзрум - платформа за сътрудничество между 21 европейски информационни агенции, сред които е и БТА, направи анализ.
"Изготвянето на европейска стратегия към Китай трябва да започне с трезва оценка на настоящите ни отношения и на стратегическите намерения на Китай", добави тя, като същевременно подчерта, че да не се ангажираме с Пекин не е "нито осъществимо, нито в интерес на Европа".
Фон дер Лайен се съсредоточи върху икономическите рискове за ЕС и как Европа трябва да реагира на тях. Тя заяви, че 9% от износа на ЕС отива в Китай, докато повече от 20% от вноса идва от азиатската страна. Въпреки че този дисбаланс се увеличава, по-голямата част от търговията не представлява риск, каза тя. В някои области обаче има рискове за икономическата или националната сигурност, добави фон дер Лайен. В този случай отношенията трябва да бъдат балансирани. Според фон дер Лайен е необходимо да се гарантира, че икономическите отношения насърчават процъфтяването и на двете страни.
Въпреки това тя изтъкна и китайските политики на сплашване и принуждаване: "Точно както Китай засилва военната си позиция, той засилва и политиките си на дезинформация и икономически и търговски натиск. Това е целенасочена политика, която цели да накара други държави да се съобразят и съгласят с нея", заяви фон дер Лайен.
През 2021 г. Китай реагира гневно на опитите на Литва да развие по-тесни връзки с Тайван и изключи балтийската държава членка на ЕС от митническата си система.
Във вторник Европейският парламент и 27-те държави членки на ЕС се споразумяха за нов защитен механизъм за предпазване от икономически натиск. Сред възможните отговори в рамките на механизма са отстраняване от единния пазар на Европейския съюз и от обществени поръчки, както и наказателни мита за държави извън ЕС, които се опитват да се намесват в процеса на вземане на политически решения в ЕС.
Премиерът на Испания представя страната си като "надежден партньор"
Докато председателката на Комисията иска "да намали риска, но не и да се откъсне от Китай", испанският министър-председател Педро Санчес отиде в Китай седмица преди нея и представи Испания като "надежден партньор" за инвестиции, както и за многостранно сътрудничество при разрешаването на конфликти и търсенето на мир.
Основният аспект на речта на Санчес на церемонията по откриването на Икономическия форум в Боао, който се смята за азиатския Давос, беше политическото и икономическото доверие в Испания. Санчес подчерта значението на икономическото сътрудничество и се застъпи за свободна, балансирана и справедлива търговия, както и за отхвърляне на протекционистичните тенденции. Той заяви, че неотдавнашните инвестиции на големи китайски строителни групи в испански инженерни компании са създали възможности за разработване на съвместни проекти в Латинска Америка. Санчес също така насърчи по-нататъшното задълбочаване на това сътрудничество, "като се зачита суверенитетът на всяка страна и се спазват правилата".
Това означава да се създаде стабилна правна рамка, която да позволява на местните и чуждестранните компании да се конкурират при равни условия - каза той и добави, че отношенията между Европа и Китай не трябва да бъдат конфликтни, тъй като има много възможности за сътрудничество в полза и на двете страни.
Санчес изтъкна, че двустранната търговия между Испания и Китай се е удвоила между 2017 г. и 2022 г. и достига 57,7 милиарда евро, като добави, че Китай е първи по големина доставчик на Испания и най-големият пазар в Азия за испанските дружества. Броят на китайските граждани и дружества, които посещават Испания или работят там, се увеличава значително.
Инициативата на Китай "Един пояс, един път"
През 2013 г. държавният и партиен лидер Си Цзинпин стартира инфраструктурната програма "Един пояс, един път", предвиждаща инвестиции в размер на милиарди евро и възнамеряваща да създаде търговски коридори по суша и по море. Това включва дялове в редица важни пристанища по транспортните маршрути за търговия към и от Китай.
Китайската държавна компания "Коско", германската логистична компания Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) и пристанището на Хамбург вече 18 месеца очакват окончателното одобрение за инвестиране в контейнерен терминал в германския град.
През 2019 г. Италия стана първата и единствена страна от Г-7, която одобри спорната инициатива "Един пояс, един път". Китайските инвеститори се съсредоточиха главно върху стратегическите пристанища в Триест, Венеция и Равена. Договорът за сътрудничество, подписан по време на държавното посещение на Си в Рим, предизвика безпокойство във Вашингтон и Брюксел, които виждат в инициативата начин Пекин да придобие влияние върху стратегически активи по света. До края на 2023 г. министър-председателката Джорджа Мелони ще реши дали да поднови споразумението. Въпреки това в интервю за тайванската информационна агенция СНА през септември 2022 г. Мелони нарече приемствеността на Италия към Китай "голяма грешка", като добави, че "трудно може да види политически условия" за подновяване на споразумението.
Преди няколко години китайски инвеститори проявиха силен стремеж да придобият собственост върху словенското пристанище Копер, но някои политици и общественото мнение не подкрепиха идеята, поради което пристанището стана част от проекта "Един пояс, един път". Китайски строители участваха и в някои големи инфраструктурни проекти, включително в проекта за изграждане на нова железопътна линия между Копер и Дивача, с прогнозна стойност над 1 милиард евро, но не успяха. Неуспешното съживяване на летище Марибор в Североизточна Словения, в което участваше китайската компания "Ес Ейч Ес Авиейшън", също остави негативен отпечатък в словенската общественост.
Влиянието на Китай на Западните Балкани
"Чрез инициативата "Един пояс, един път" (Китай) е най-големият кредитор на развиващите се страни", заяви Фон дер Лайен вчера. В началото на декември председателката на Еврокомисията спомена Русия и Китай, които се борят за влияние на Западните Балкани: "Борбата се забелязва и на Западните Балкани - Русия се опитва да оказва влияние, Китай се опитва да оказва влияние", заяви Фон дер Лайен на 6 декември в Тирана, Албания.
ЕС иска да попречи на други държави, като Русия или Китай, да придобият допълнително влияние в Западните Балкани. Наред с другото, тези държави се опитват да предизвикат зависимости чрез мащабни инвестиции. На много места в Европейския съюз на това се гледа с голямо безпокойство, още повече че балканските държави се намират в средата на ЕС и граничат с държави членки като Гърция, България, Румъния, Унгария и Хърватия.
Китай като търговски партньор на Белгия, България и Словения
Що се отнася до Белгия, по данни на Белгийската агенция за външна търговия през 2022 г. Китай е бил дванадесетият по големина клиент на страната (износ на стойност 7,8 милиарда евро) и четвъртият по големина доставчик (внос на стойност 35,3 милиарда евро). Това дава на Белгия отрицателно търговско салдо в размер на -27,5 милиарда евро по отношение на Китай.
Китай е шестият по важност търговски партньор на Словения през 2022 г. със стоки на стойност 5,3 милиарда евро. Китайските преки инвестиции се увеличиха през 2018 г., когато мултинационалната компания "Хисенс" купи производителя на домакински уреди "Горение". Китайските инвестиции обикновено се осъществяват от китайски дъщерни дружества и клонове в Люксембург. Понастоящем те се оценяват на над 300 милиона евро.
Що се отнася до България, няма големи китайски инвестиции в съществени местни инфраструктурни проекти. Въпреки това през 2022 г. Китай е третият по важност вносител в България, след Русия и Турция. През периода януари - ноември 2022 г. износът на стоки от България за трети държави се е увеличил с 38% в сравнение със същия период на 2021 г.
Белгия започна проверка на чуждестранните инвестиции
В съответствие с искането на Европейската комисия от 2020 г. федералното и регионалните правителства на Белгия решиха през ноември 2022 г. да проверяват чуждестранните инвестиции, които биха могли да представляват риск за стратегическата автономност на Белгия. Механизмът има за цел да попречи на инвеститори от страни извън ЕС да придобият контрол или да станат собственици или управители на критична инфраструктура. Филтърът обхваща следните сектори: технологии, доставка на стоки, смятани за ключови за продоволствената сигурност и енергетиката, достъп до поверителна информация и контрол върху нея, както и свобода и плурализъм на медиите.
До 1 юли 2023 г. ще бъде създадена комисия за проверка (съставена от представители на всички правителства), която ще проверява всички инвестиции, които биха дали на чуждестранни участници дял от поне 25% в белгийско дружество. За инвестиции в отбранителния или енергийния сектор прагът ще бъде намален на 10%.
В този смисъл е интересен фактът, че при представянето на инвестиционната проверка министърът на икономиката Пиер-Ив Дерман изрично посочи планираната през 2016 г. инвестиция на китайското държавно предприятие "Стейт грид" в белгийския мрежови оператор "Еандис" (енергийни услуги за местните власти). След като белгийската разузнавателна агенция предупреди за шпионаж и възможни връзки между "Стейт грид" и Китайската народноосвободителната армия, сделката беше отменена, официално по съображения, свързани с конкуренцията.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Тиква
16:58 31.03.2023
2 Последния Софиянец
Коментиран от #3, #27
16:58 31.03.2023
3 Шиф
До коментар #2 от "Последния Софиянец":
В същото предаване топ икономистът Питър Шиф пък коментира, че заради погрешните си геополитически решения през последната година, САЩ са на път да загубят статута си на световна суперсила.Същият в понеделник написа в „Туитър“, че „Дните на долара са преброени“. Този негов коментар беше под новина, гласяща, че Китай ще инвестира огромна сума в петролни рафинерии в Саудитска Арабия.
Явно това е „промяната“, за която Си Дзинпин спомена миналата седмица на Путин на раздяла. Тогава китайският лидер каза, че Пекин и Москва са в основата на „глобална промяна“, каквато „не се е случвала от 100 години“.
17:00 31.03.2023
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Майна
Само ,,сатаниско,, послания ви показват за да ви ОБЕЗВЕРЯТ и ОТКАЖАТ от борбата с ...ТЯХ
ГЛАСУВАЙТЕ ЗА ВЪЗРАЖДАНЕ!
Няма място вече за неутралитет
17:00 31.03.2023
6 Делю Хайдутин
Коментиран от #24
17:00 31.03.2023
7 То е ясно
Коментиран от #10
17:00 31.03.2023
8 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
❗❗❗
Дано поне има диванче, че да не стоят прави 😀😀😀😀
Коментиран от #11, #13
17:01 31.03.2023
9 Майна
Протестите са НАВСЯКЪДЕ!
ПЪЛНА ДЕЗИНФОРМАЦИЯ и гласност само на ,,сатанински,, служители..
Разберете, че сме във война!
17:02 31.03.2023
10 САЩ ще се молят на БРИКС
До коментар #7 от "То е ясно":
За да се случи прогнозата ви сякаш в момента имаме перфектната буря – съчетание от слабото управление на Байдън, неговата война срещу производството на енергия, войната в Украйна… и заради всички тези фактори се очертаха и големи врагове на Америка – икономическите блокове БРИКС и ШОС, водени от Китай“, каза водещият.Кроули му отговори, че в най-скоро време доларът ще загуби статута си на световна резервна валута. Това ще доведе до инфлация като при Ваймарската република и ще срине напълно американската икономика, свеждайки я до статут като на Саудитска Арабия – основен производител на петрол за богатите индустриални зони в далечния изток на Азия. „Тогава на САЩ няма да им остане нищо друго, освен ДА СЕ ПРИСЪЕДИНЯТ към БРИКС.
„Прогнозата ми е че точно това ще се случи. Ще сме свидетели на тежка световна икономическа криза и на пълния колапс на американската икономика. Ако ви се струва, че в момента инфлацията у нас е голяма, просто изчакайте. Но най-лошото за нас, американците е, че ще загубим икономическия си суверенитет и статута си на суперсила“, завърши бившият зам. финансов министър на САЩ Моника Кроули
17:03 31.03.2023
11 Тиква
До коментар #8 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":
Този път няма да са прави! Сети се в коя Поза ще бъдат! Европа се разпада тотално!17:04 31.03.2023
12 ЕСССР
Коментиран от #14
17:06 31.03.2023
13 Анастасия Гешева
До коментар #8 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":
"Пред вратата на Китай се изви опашка от чакащи визити при Си, същото е и на телефона му, чакат го да им звънне някои. Главно европейците се наредиха на тази опашка, а след вчерашното изявление на главната Урсула, че бъдещето на ЕС е с Китай, възникват редица интересни тези.........."17:07 31.03.2023
14 Иван
До коментар #12 от "ЕСССР":
И в средата нещо за нея специално.17:08 31.03.2023
15 бокоБРАВО КИРОАЛОООХЕРКОВ Е СВОБОДЕН КОЛ
До коментар #4 от "А бе":
НЯМА ЛИ КАЖЕ НЕЩО ЗА ЧИПОВЕТЕ ОТ ПЕРАЛНИ ДЕТО ПРАВЯТ РАКЕТИ РУСНАЦИТЕ .ТАКАВА ПРОООСТАЧКА НЕ СЕ Е РАЖДАЛА В ЕВРОПА ..17:08 31.03.2023
16 От страни
17:17 31.03.2023
17 Теле
17:18 31.03.2023
18 Сократ
17:18 31.03.2023
19 От страни
Коментиран от #53
17:19 31.03.2023
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 Майна
17:25 31.03.2023
22 Иди си
17:26 31.03.2023
23 БРАВО
17:27 31.03.2023
24 айде бе
До коментар #6 от "Делю Хайдутин":
И какви ще бъдат тези санкции според теб17:30 31.03.2023
25 Споделям
До коментар #4 от "А бе":
Тая кобра е за съд в Хага. Фонфон безмозъчна17:34 31.03.2023
26 Баба Сула
17:35 31.03.2023
27 РЕАЛИСТ
До коментар #2 от "Последния Софиянец":
Урсула в Пекин и диванче да не очаква от Си. Ердоган беше много голям джентълмен, ама при Си ще стои диван чапраз.17:39 31.03.2023
28 Име
Въпрос на 2 дни е да се заличи територията на Китай, засега - са послушни китайците.
17:39 31.03.2023
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 знаещия
17:42 31.03.2023
31 тази
Коментиран от #32, #45
17:44 31.03.2023
32 случаен
До коментар #31 от "тази":
и това не прави, чисти след родените18:12 31.03.2023
33 Хахаха...
18:14 31.03.2023
34 007
18:17 31.03.2023
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 Тая крадла
18:31 31.03.2023
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 Този коментар е премахнат от модератор.
40 Този коментар е премахнат от модератор.
41 Този коментар е премахнат от модератор.
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 Този коментар е премахнат от модератор.
44 СЛАВА НА КИТАЙ!!!!
КАК ГО ИЗНАСЯТ СЛУШАТЕЛИТЕ МУ ???????????????
СЛАВА НА КИТАЙ, СЛАВА НА БРИКС !!! НАДЕЖДАТА НА СВЕТА !
19:18 31.03.2023
45 От страни
До коментар #31 от "тази":
Не е баш доктор. Учила е икономика във университетите на Chöttingen, Mönster. През 1978 година е учила икономика и политика във The London School of Economics and Political Science. И най на края медицина в школата в Хановер. Била е асистент на доктор. Същото "донеси-подай".19:21 31.03.2023
46 Коко
19:23 31.03.2023
47 Урсуза
19:42 31.03.2023
48 Този коментар е премахнат от модератор.
49 Баба ти
19:45 31.03.2023
50 ха ха
19:50 31.03.2023
51 М3 голд
19:51 31.03.2023
52 стария моряк
19:57 31.03.2023
53 М3 голд
До коментар #19 от "От страни":
Ще е голям майтап Китай да купи Дойче банк с американски ценни книжа. Имат трилиони. И тогава да видите какво пързалка надолу и какви чудеса ще станат.Коментиран от #65
19:58 31.03.2023
54 КИТАЙ АКО СЕ ИЗПИШКА В ЕВРОПА И ЩЕ НИ
20:00 31.03.2023
55 Евроатлантик
Дайте и да яде буболечки и ѝ нахакайте няколко бустера, после да ходи да чисти с европейска прахосмукачка на щастливи кокошки...
20:26 31.03.2023
56 Вирус
20:28 31.03.2023
57 Този коментар е премахнат от модератор.
58 Щеката
20:30 31.03.2023
59 Този коментар е премахнат от модератор.
60 Този коментар е премахнат от модератор.
61 хххх
20:46 31.03.2023
62 Лада
20:48 31.03.2023
63 Орка
21:00 31.03.2023
64 Много жалко за ЕС
21:17 31.03.2023
65 От страни
До коментар #53 от "М3 голд":
Благодаря, колега. И аз това имах напредвид.21:23 31.03.2023
66 Гошо мексиканеца
21:26 31.03.2023
67 изми ли си
21:04 20.04.2023