След неотдавнашното откриване на посолството на Азербайджан в Тел Авив, израелският външен министър Ели Коен вчера замина на държавно посещение в страната, намираща се в Централна Азия, предаде израелската новинарска агенция ТПС.
През март Азербайджан стана първата шиитска мюсюлманска държава, която откри посолство и назначи посланик в Израел. Тогава посланикът Мухтар Мамед Оглу връчи акредитивните си писма на израелския президент Ицхак Херцог. Очаква се Коен да се срещне в Баку с азербайджанския президент Илхам Алиев, министърът на външните работи Джейхун Байрамов и министърът на икономиката Микаил Джабаров, за да обсъдят укрепването на отношенията в областта на сигурността, икономиката, енергетиката, образованието, академичните среди, културата и спорта и т.н.
Коен е ръководител и на бизнес делегация с представители на 20 израелски компании в областта на киберсигурността, националната сигурност, управлението на водите и селското стопанство. Делегацията ще проведе десетки срещи с компании и правителствени организации в Азербайджан.
Професор Еял Цисер от Телавивския университет заяви пред ТПС, че израелско-азербайджанските отношения са фокусирани най-вече върху сътрудничеството в областта на сигурността и отношенията с Иран. "Азербайджан е шиитска мюсюлманска държава, но е светска. Ето защо те (Азербайджан) не харесват Иран. Отношенията са важен и стратегически актив за Израел", заяви Цисер.
"Израел дава оръжия на Азербайджан. Тези оръжия помогнаха на Азербайджан да се противопостави на Армения преди няколко години", обясни той. "Сътрудничеството е съществувало в продължение на години, но сега то става по-публично".
Азербайджан има обща граница с Иран и отношенията между двете страни са напрегнати. На 27 януари въоръжен мъж нападна азербайджанското посолство в Техеран, като уби шефа на охраната на посолството и рани двама души. Баку обвинява Иран за нападението. Иран от своя страна обвинява Азербайджан, че поддържа таен военен съюз с Израел и позволява разполагането на израелски войници по 765-километровата граница.
Запитан за възможността Азербайджан да последва стъпките на Саудитска Арабия и да се помири с Иран, Цисер се изказа скептично. "Наистина ли вярвате в помирението му със саудитците? Това ще бъде продължение на тяхното съперничество", каза той. "Това е начинът, по който се случват нещата в Близкия изток. Саудитците знаят кои са техните врагове".
В отговор на въпроса как Русия гледа на израелско-азербайджанските отношения, тъй като Азербайджан има обща граница с Русия, Цисер отговори, че не се притеснява от Москва. "Докато това не накърнява руските интереси, тя не се интересува", каза Цисер. "Става въпрос за непосредственото им съседство, но не мисля, че в този момент се интересуват".
Израел беше една от първите страни, които признаха независимостта на Азербайджан през 1991 г. и вече има посолство в Баку. В наши дни в Азербайджан живеят около 20 000 евреи.
Източник: БТА
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Русофил
19:28 18.04.2023
2 Гошо мексиканеца
19:35 18.04.2023
3 Перо
19:41 18.04.2023