4 Май, 2023 14:32 3 937 34

Кристалина Георгиева: Светът рискува да се разпадне на съперничещи си икономически блокове

  • кристалина георгиева-
  • международен валутен фонд-
  • икономика-
  • инфлация

По думите й МВФ прогнозира, че глобалният растеж да остане около 3 процента през следващите пет години, или на най-ниското си ниво от 1990 г. насам

Кристалина Георгиева: Светът рискува да се разпадне на съперничещи си икономически блокове - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

След десетилетия на засилваща се глобална интеграция рискът светът да се разпадне на съперничещи си икономически блокове нараства. А това е сценарий, който би бил лош за всички, включително за европейците, заяви в реч пред Брюкселския икономически форум управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, информира БТА.

Тя се включи в конференцията, озаглавена "Глобално напрежение и ограничени ресурси. Изграждане на нов конкурентен модел за Европа", посредством видеообръщение и изнесе лекция на името на Томазо Падоа-Скиопа, бивш министър на икономиката и финансите на Италия и един от бащите на общата европейска валута.

Георгиева посочи, че рискът от разделяне на света идва в крайно неподходящо време, когато глобалният растеж е изключително слаб по исторически стандарти - както в краткосрочен, така и в средносрочен план.

По думите ѝ МВФ прогнозира, че глобалният растеж да остане около 3 процента през следващите пет години, или на най-ниското си ниво от 1990 г. насам.

Според Георгиева обаче централните банкери не трябва да "свалят гарда", докато упоритата инфлация не бъде напълно овладяна, макар и затягането на паричната политика да пречи на растежа и да разкрива някои финансови уязвимости.

ЕС, както и повечето развити икономики, е изправен пред това двойно предизвикателство - забавяне на растежа при все още висока инфлация, добавя Георгиева. МВФ прогнозира растежът в ЕС да спадне от 3,7 процента през миналата година до 0,7 процента през настоящата, а след това да продължи да се възстановява със скромни темпове. Същевременно очакванията са инфлацията да се понижи от над 9 процента през миналата година до над 6 процента през тази и в повечето страни да не се върне към целевите стойности до 2025 г.

Управляващият директор на МВФ похвали политиците в Европа за реакцията им след нахлуването на Русия в Украйна, довело до рязък скок на цените на енергията и задълбочило кризата с разходите за живот на целия континент. Тя обаче изтъкна, че ЕС ще продължава да изпитва сериозни трудности и няма да може да повиши доходите на хората, ако не успее да се справи с дългосрочните предизвикателства - демография, производителност, приобщаване.

Георгиева очерта три политически приоритета, които биха могли да помогнат за справяне с предизвикателствата - подобряване на производителността и възможностите за всички, ускоряване на действията в областта на климата, за да се гарантира устойчиво възстановяване, както и съживяване на многостранното сътрудничество, за да гарантира дългосрочния растеж във всички части на света.

За целта правителствата в Европа трябва да създадат благоприятна среда за иновации и инвестиции като оптимизират нормативната уредба, подобрят образованието, повишат разходите за научноизследователска и развойна дейност и разширят цифровата и зелената инфраструктура.

Според шефа на МВФ от съществено значение за Европа е да се справи с демографските предизвикателства, които спъват растежа, като за целта могат да стимулират по-възрастните работници да продължат да работят, а при подходящи грижи за децата и гъвкави условия на труд повече жени ще работят.

За ЕС е особено важно да стимулира развитието на зелените технологии, отчете Георгиева. Ускоряването на "зеления" преход е от решаващо значение само по себе си, но е и от ключово значение и за повишаването на енергийната сигурност и възможностите за инвестиции.

Една от най-неотложните стъпки към стабилно икономическо възстановяване обаче е да се избегне изкушението от нови форми на протекционизъм. Смущенията на веригата за доставки по време на пандемията разбираемо подтикнаха държавите да се опитат да намалят уязвимостта си чрез "преместване на производството в други или в приятелски държави". След това нахлуването на Русия в Украйна добави опасения за националната сигурност към инвестиционните решения на държавите. Но взети заедно, тези тенденции създават един по-фрагментиран свят с реални икономически разходи.

Според МВФ фрагментацията на търговията може да струва до 7 процента от световния БВП в дългосрочен план - приблизително толкова, колкото е общата годишна промишлена продукция на Германия и Япония. Ако към това се добави и технологичното отделяне, загубите за някои държави биха могли да достигнат до 12 процента от БВП. Въпреки че вътрешните ползи могат да бъдат примамливи, в дългосрочен план от глобалната фрагментация губят всички, заключава Георгиева.


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 29 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 кристал нахт

    49 1 Отговор
    стрина сталинка че упрае световните финансе

    Коментиран от #2, #8

  • 2 Продажно козяче

    45 0 Отговор

    До коментар #1 от "кристал нахт":

    Аха, така ще ги оправи, че ще остана без пукнат цент.
  • 3 Како

    36 0 Отговор
    Стига са лапали тия дето си им послушка
    И другите искат и го могат
    И го правят
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Никой

    48 1 Отговор
    Тая българска бабка сега откри това. Света откакто е създаден бабче е работил в икономически блокове.Ти къде живя до сега, в розов пашкул ?
  • 6 Объркано Атлантиче

    51 2 Отговор
    Какво не ви казват:
    Информация за САЩ не дават.
    Банковият колапс от 2023 г. вече е официално по-голям от банковия колапс от 2008 г.
    Взети заедно, трите големи банки, които се сринаха през 2023 г., имаха повече активи, отколкото всички 25 банки, които се сринаха през 2008 г.

    През 2008 г. беше отбелязан пикът по отношение на размера на активите за фалити на банки ( $373,6 милиарда със „само“ 25 фалити )

    ❗️Досега през 2023 г. 3 банки са фалирали с общи активи от 548,5 милиарда долара .

    Коментиран от #26

  • 7 Конкуренцията

    39 1 Отговор
    по презумция е нещо добро, а не лошо.
    На Сталинка също и се клати столчето, след време може и да не е така авторитетна.
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 ТИР

    43 1 Отговор
    Сталинке, та нали трябва да има конкуренция,и нека по добрият Строй да победи,,,
    Както се казва,няма все да е
    Така,,,,
  • 11 Калин

    48 3 Отговор
    Че какво лошо има някой да си съперничи ма патко, ти предпочиташ да е подчинен в колониално робство ли? Няма да стане както сте я замислили, светът се пробужда и процесите са необратими. Паразитирането на 20 държави върху гърба на останалия свят приключва !
  • 12 Идеално

    51 3 Отговор
    Сащ отиват в дефолт... Голяма мъкааа. Необезпечената печатница беше до време. Балонът е надут, остава да се спука.

    Коментиран от #27

  • 13 Всички знаят

    42 2 Отговор
    Агресивна и алчна гъска!
  • 14 Вирус

    32 1 Отговор
    Сталинка и тя квичи няма да има на кого да дават загробващи заеми хахаха
  • 15 дядото

    24 0 Отговор
    от над 150 години света се е разпаднал на икономически и военни блокове и съюзи,не само съперничещи си,но и воюващи.за войни и въоръжения се заделят колосални средства и няма изгледи за промяна.заедно с това все повече народи отказват нови режими и световен ред на сащ.страните от г-7 и г-20 се държат като световни господари и бандити и няма изгледи за промяна.другото е само словесна еквилибристика.
  • 16 И тази,

    16 1 Отговор
    стои като кондиционен треньор,
    нищо не зависи от нея.Особено,
    след като и се разхфърча перушината,
    само доживява мандата.Точно
    сега,само краварите са можещите
    за всьо и вся .Милото пуделче!!!
  • 17 БРИКС

    5 35 Отговор

    До коментар #9 от "ТаУмВзе":

    Брикс първо да си осигурят питейна вода на гражданите , тогава да си съперничат със запада... Взему отдели малко време и посети Индия . После иди до Бразилия . После пак пиши глупости

    Коментиран от #25

  • 18 Криси

    4 7 Отговор
    Умна, както винаги! Само така, всяко яйце - бомба...
  • 19 Сух

    15 1 Отговор
    И за това вина има и таз..
  • 20 Пешо

    29 2 Отговор
    И ЕС ще се разпадне като всяка изкуствено създадена империя. Еклектичен конгломерат и сбирщайн.

    Коментиран от #23

  • 21 Каква ик0н0мика, ма Сталинкей?

    22 2 Отговор
    Тя ваЩа ек0н0мика, де си й представител, е паразитиращата, сатанинска. Не може да съществува без да краде чуждото. Не мяза на човек у глъвътъ вече. Така е със слугите на дъхащия, на сяра.
  • 22 УБО произведение

    11 3 Отговор
    Сталинка в Кристалина трансформацията на една върла комунистка в мафиотка .Работейки като бг представител ,но работи основно за Русия ?
  • 23 И аз съм пешо

    2 20 Отговор

    До коментар #20 от "Пешо":

    Ще се разпадне ЕС но на дали, виж разпаднаха се сесесерето, варшавския договор и съвета за икономическа взаимнопомощ ако трябва да сме честни, и историята пак ще се повтори адаш

    Коментиран от #30

  • 24 пенко

    19 1 Отговор
    ТВОЯТ - ЕВРЕЙСКИ - ЦИОНИСТКИ БЛОК --- ОПИРАЩ СЕ НА ВЛАДЕЕНЕТО НА ДОЛАРА ЩЕ ЗАГУБИ НАДПРЕВАРАТА ---ЗАЩОТО ОСНОВНИ ДЪРЖАВИ СЕ КАНДИДАТИРАТ ЗА ЧЛЕНСТВО В БРИГС + !!!!!!!!!!!! ОЩЕ ДВА "ТАЙФУНА " --В СИЛИКОНОВИТЕ БАНКИ --- И КАНЬЕЦ !!!!!!!!!!!!!!!!
  • 25 Индиец

    2 16 Отговор

    До коментар #17 от "БРИКС":

    Не забравяйте и мръсната вода, в Индия 250 милиона души нямат тоалетни, дори и външни тоалетни, кой къде намери, проверете си сами за канализацията в Индия
  • 26 бл.134 в Zап. парк

    18 3 Отговор

    До коментар #6 от "Объркано Атлантиче":

    Така ли ? И каква е причината ..некадърни и охранени политици и пишман икономисти пропиляха 30 годишен мир и спестявания за 2-3 години .Неспирни количествени улеснения и ограбване на Източна Европа .Какво разправяше преди харчете , харчете. . давай харчете
  • 27 Помнещ

    1 16 Отговор

    До коментар #12 от "Идеално":

    Хъм, ако не греша тази опорна точка с фалита на САЩ е пеехте миналия век още от времето на СИВ, младите тука знаете ли какво беше СИВ, долароубиеца на СССР от преди 50 години поне
  • 28 Сталинка е на линия

    12 1 Отговор
    Сталинке кво рече!
  • 29 Кадир

    10 1 Отговор
    Пача...
  • 30 Пешо

    15 0 Отговор

    До коментар #23 от "И аз съм пешо":

    Въпросът не е "Дали?", а "Кога?".
  • 31 Читател

    14 0 Отговор
    Вероятно на Света не му харесва да има само ЕДИН икономически блок доминиращ над целия свят изсмуквайки му ресурсите. Останалите хора по света които са поне 6 пъти повече явно не искат да има само един икономически блок наречен Г7 , който да им казва колко добре ще живеят
  • 32 ОБЕКТИВЕН

    3 2 Отговор
    БРЕЙЙЙ, КАК ТОЗИ НОБЕЛОВ ЛАУРЕАТ НА МИСЪЛТА СТАЛИНКА ,СТИГНА ДО ТОЛКОВА ПРОНИЦАТЕЛНО ЗАКЛЮЧЕНИЕ?!
    И ДОБРЕ ,ЧЕ НИ КАЗА ИНАЧЕ НИЕ НЯМАШЕ И ДА ПОМИСЛИМ ЗА ТАКОВА РАЗВИТИЕ НА СВЕТОВНИТЕ КАТАКЛИЗМИ!
  • 33 Дивергент

    2 0 Отговор
    И какъв е проблема в конкуренцията? Някои са свикнали да работят в среда без конкуренция.
  • 34 Вирус

    0 0 Отговор
    Що да рискува бе сталинка кво лошо има или ще ви се изплъзне командването и заробването затова виете
Новини по държави: