Съединените щати очакват битките между двама военни командири в Судан да продължат, тъй като нито един от тях няма стимул да търси мир, каза директорът на Националното разузнаване на САЩ Аврил Хейнс.
„Боевете в Судан между суданските въоръжени сили и Силите за бърза подкрепа (RSF) според нас вероятно ще бъдат продължителни, тъй като и двете страни вярват, че могат да спечелят военно предимство и власт и имат малко стимули да седнат на масата за преговори“, каза Хейнс изслушване в Сената на САЩ в четвъртък.
„И двете страни търсят външни източници на подкрепа, които, ако успеят, вероятно ще засилят конфликта и ще създадат по-голям потенциал за разпространение на предизвикателства в региона“, каза тя.
Хейнс, висш служител на американското разузнаване, каза, че боевете са изострили и без това тежките хуманитарни условия, „повишавайки масивните бежански потоци и нужди от помощ в региона“.
Боевете в Хартум продължиха за 21-и пореден ден в петък, след като последното прекратяване на огъня между двете страни се провали. Ожесточени боеве се чуха в центъра на Хартум, докато армията се опитваше да отблъсне RSF от районите около президентския дворец и щаба на армията.
Всяка страна изглежда се бори за контрол над територията в столицата преди евентуални преговори, въпреки че лидерите на двете фракции не показаха публично желание да водят преговори след повече от две седмици битки.
Хиба Морган от "Ал Джазира" каза, че част от боевете са били концентрирани около президентския дворец в четвъртък, съобщавайки от Хартум.
„Бойни самолети летяха над главите на хората около президентския дворец и главното командване на щаба на армията. Имаше стрелба с тежка артилерия около президентския дворец“, каза тя.
„Виждаме кълба дим да се издигат пред главното командване на армията. Общото командване е под контрола на военните, но много райони около него са под контрола на Силите за бърза подкрепа, включително президентския дворец, който от сряда суданската армия се опитва да си върне контрола върху него. Хората казват, че не са успели да напуснат домовете си поради продължаващите боеве.
Тежки бомбардировки също отекнаха в съседните райони Омдурман и Бахри. Двете страни се споразумяха за седемдневно прекратяване на огъня, което беше нарушено.
„От вчера вечерта и тази сутрин има въздушни удари и звуци от сблъсъци“, каза Ал-Садик Ахмед, 49-годишен инженер, говорейки за Ройтерс от Хартум.
„Изпаднахме в състояние на постоянен терор, защото битките са около центровете на жилищните квартали. Не знаем кога ще свърши този кошмар и страхът“, каза той.
Междувременно ООН притисна враждуващите фракции да гарантират безопасно преминаване на помощта, след като шест камиона бяха разграбени. Ръководителят на ООН за хуманитарна помощ Мартин Грифитс каза, че се надява да има срещи лице в лице с двете страни в рамките на два до три дни, за да осигури гаранции от тях за конвоите с хуманитарна помощ.
ООН предупреди, че боевете между армията и RSF, които избухнаха на 15 април, рискуват да причинят хуманитарна катастрофа, която може да се разпространи в други страни.
Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) заяви, че се подготвя за изтичане на 860 000 души от северноафриканската страна, като добави, че ще са необходими 445 милиона долара за подкрепата им само до октомври.
„Спешно се нуждаем от навременно ново финансиране, за да отговорим на нарастващите нужди“, каза Рауф Мазу, помощник-началник на операциите на ВКБООН.
„Нуждите са огромни, а предизвикателствата многобройни. Ако кризата продължи, мирът и стабилността в региона може да бъдат застрашени“, добави Мазу.
Судан съобщи във вторник, че 550 души са загинали и 4926 души са били ранени досега в конфликта.
Над 100 000 души са избягали от Судан с малко храна или вода в съседни страни, според ООН.
Източник: Al Jazeera
Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Хе,хе...!
08:28 07.05.2023