Враждуващите фракции в Судан се споразумяха за седемдневно прекратяване на огъня след преговори в град Джеда в Саудитска Арабия, според изявление на Вашингтон и Рияд, тъй като боевете, убили стотици и разселили повече от милион, навлязоха в шестата си седмица.
Примирието ще влезе в сила 48 часа след като, в 21:45 местно време (19:45 GMT) в понеделник, посредниците на преговорите, Съединените щати и Саудитска Арабия, заявиха в съвместното си изявление.
Много предишни споразумения за прекратяване на огъня бяха нарушени. Това споразумение обаче ще бъде наложено от американско-саудитски и международно подкрепян механизъм за наблюдение, се казва в изявлението, без да се предоставят подробности.
Споразумението също така призовава за разпределяне на хуманитарната помощ, възстановяване на основните услуги и изтегляне на силите от болниците и основните обществени съоръжения.
„Крайно време е да заглушим оръжията и да позволим безпрепятствен хуманитарен достъп. Умоляваме и двете страни да спазват това споразумение – очите на света гледат“, каза държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен.
Боевете между армията на Судан и паравоенните Сили за бърза подкрепа (RSF) хвърлиха страната в хаос. Запасите от храна, пари в брой и стоки от първа необходимост бързо намаляват и масовото плячкосване засегна банки, посолства, складове за хуманитарна помощ и дори църкви.
Говорител на Силите за свобода на промяната – Централно командване (FFC-CC) каза преди подписването на примирието, че се очаква то да улесни разпределението на хуманитарна помощ и да позволи ремонт на здравни, водоснабдителни и електрически услуги в засегнатите от конфликти зони под „мониторингови механизми“ от международни посредници, чиито подробности той също не уточни.
FFC-CC е блок от политически партии, които споделят властта с армията в преходно правителство преди военния преврат в страната през 2021 г. Граждански групи го критикуваха за това, че им предлага слаба подкрепа по време на продължаващия конфликт.
Ще издържи ли това примирие?
Хиба Морган от "Ал Джазира", в репортаж от столичния район Омдурман, поясни, че споразумението ще замрази конфликта, като на воюващите страни ще бъде позволено да запазят сегашните си позиции.
„Силите за бърза подкрепа ще запазят контрола над президентския дворец, а армията ще запази контрола над своя щаб, Главното командване на въоръжените сили. Що се отнася до летището, RSF има по-голям контрол върху съоръженията там, така че те ще запазят това“, каза тя.
Но суданският народ, който отчаяно се нуждае от хуманитарна помощ, беше дълбоко скептичен към споразумението, каза Морган.
„Хората казват, че не са сигурни дали това прекратяване на огъня ще се запази. Те са видели как са действали предишните примирия. И казват, че до вторник или сряда, когато и ако не чуят звука на артилерия в кварталите си и когато и ако видят реалната хуманитарна помощ, тогава ще знаят дали има действително прекратяване на огъня.
Прекратяването на огъня дойде след като жителите на Омдурман и Северен Хартум, двата града, които се намират отвъд Нил от Хартум, съобщиха за тежки въздушни нападения.
Някои от атаките са извършени близо до държавната телевизия в Омдурман, казаха свидетели.
„Изправихме се пред тежък артилерийски огън рано тази сутрин, цялата къща се тресеше“, каза Сана Хасан, 33-годишна, живееща в квартал Ал-Салха в Омдурман, пред агенция Ройтерс по телефона.
„Беше ужасяващо, всички лежаха под леглата си. Това, което се случва, е кошмар“, каза тя.
RSF са вградени в жилищни квартали, в училища и детски градини, в болници и хотели, във всички общински сгради и учреждения, привличайки почти непрекъснати въздушни атаки от редовните въоръжени сили.
Свидетели в Хартум пък разказаха, че ситуацията е относително спокойна за момента, въпреки че се чуват отделни улични изстрели.
Бой в Дарфур
Конфликтът, който започна на 15 април, уби най-малко 705 души и рани най-малко 5287, според Световната здравна организация. Около 1,1 милиона души са били разселени вътрешно и в съседни страни.
През последните дни сухопътните боеве се разгоряха отново в района на Дарфур, в градовете Няла и Заленджей.
И двете страни се обвиниха взаимно в изявления късно в петък за разпалването на боевете в Няла, един от най-големите градове в страната, който от седмици беше сравнително спокоен поради примирието, постигнато с местно посредничество.
Местен активист каза на агенция Ройтерс, че в събота сутринта е имало спорадични престрелки близо до главния пазар на града, близо до щаба на армията. Почти 30 души са загинали през последните два дни на боевете, според активисти и свидетели.
Войната избухна в Хартум след спорове относно плановете RSF да бъдат интегрирани в армията съгласно международно подкрепено споразумение за насочване на Судан към демокрация след десетилетия на пронизано от конфликти управление на бившия президент Омар Ал-Башир, който се бе назначил за лидер на страната след организирането на преврат през 1989 г.
Източник: Al Jazeera
Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Aлфа Bълкът
16:08 23.05.2023