"Кипърският проблем" — известен още като кипърски конфликт, кипърски спор или кипърски въпрос — е сложен спор, включващ общността на кипърските гърци в южната част на Кипър и общността на кипърските турци в северната част. Остров Кипър, разположен в Средиземно море, е разделен на два основни сектора: международно признатата Република Кипър, населена предимно от кипърски гърци и Севернокипърската турска република (KKTC), която е призната само от Турция. Обединеното кралство също така запазва суверенитета си над две военни бази на острова, пише Turkish Minute.
В основата на конфликта е несъгласието между кипърските гърци и турци относно политическия статут и бъдещето на острова. Но последиците от спора се простират далеч отвъд самия остров. Силите - гаранти по споразуменията от Цюрих и Лондон — а именно Гърция и Турция и в по-малка степен Обединеното кралство — играят значителна роля в текущите преговори. Обединените нации посредничат в тези преговори за намиране на решение за обединението на острова. През последните години Европейският съюз също се включи в сложния въпрос, добавяйки още един слой към преговорния процес.
Турция претърпя значителна промяна в политиката си спрямо Кипър след неуспешните компромисни преговори в Кран Монтана, Швейцария, през 2017 г. На неформална конференция 5+1 в Женева на 27-29 април 2021 г. представители на Обединеното кралство, Турция, Гърция и Турция и общностите на кипърските гърци и генералният секретар на ООН Антонио Гутериш обсъдиха потенциални решения на кипърския проблем.
Турция представи своята пътна карта пред ООН за решаване на проблема.
Генералният секретар ще предложи на Съвета за сигурност да приеме резолюция, признаваща равния международен статут и суверенното равенство на двете страни. Тази резолюция ще постави основата за отношения на сътрудничество между двете съществуващи държави. След осигуряване на равен международен статут и суверенно равенство ще започнат преговори под наблюдението на генералния секретар на ООН. Тези разговори имат за цел установяването на обвързано със срокове, ориентирано към резултати споразумение за сътрудничество, което и двете страни намират за приемливо. Темите на преговорите ще включват бъдещите отношения между двете независими държави, собствеността, сигурността, коригирането на границите и отношенията с ЕС. Турция, Гърция и Обединеното кралство ще подкрепят тези преговори. ЕС може също да участва като наблюдател, ако счете за необходимо. Като част от всяко споразумение двете държави ще се признават взаимно с подкрепата на трите държави-гаранти (Великобритания, Турция, Гърция). Всяко споразумение в резултат на тези преговори ще бъде представено за ратификация чрез отделни едновременни референдуми в двете държави.
След "Кипърската мирна операция", проведена от Турция през 1974 г., остров Кипър е разделен между гърци и турци. Поради фактическото разделяне и невъзможността да се постигне консенсус между страните, KKTC е създадена на 15 ноември 1983 г. Въпреки това, съгласно Резолюции 541 и 550 на Съвета за сигурност на ООН (СС на ООН), KKTC не е официално призната от друга страна, освен от Турция.
Резолюция 541 на Съвета за сигурност на ООН гласи, че "декларацията на Турската република Северен Кипър за независима държава е несъвместима с Договора от 1960 г. относно създаването на Република Кипър и Договора за гаранция от 1960 г. Следователно опитът за създаване на Севернокипърска турска република е невалиден и ще допринесе за влошаване на ситуацията в Кипър. Съответната част от Резолюция 550 на Съвета за сигурност на ООН гласи следното:
"Съветът за сигурност,
- "Сериозно загрижени относно по-нататъшните сепаратистки действия в окупираната част на Република Кипър, които са в нарушение на резолюция 541 (1983), а именно предполагаемата размяна на посланици между Турция и правно невалидната "Турска република Северен Кипър" и предвиденото провеждане на "конституционен референдум" и "избори", както и чрез други действия или заплахи за действия, насочени към по-нататъшно консолидиране на предполагаемата независима държава и разделянето на Кипър,
- "Осъжда всички сепаратистки действия, включително предполагаемата размяна на посланици между Турция и ръководството на кипърските турци, обявява ги за незаконни и невалидни и призовава за незабавното им оттегляне;
- "Повтаря призива към всички държави да не признават предполагаемата държава "Турска република Северен Кипър", създадена чрез сепаратистки актове, и ги призовава да не улесняват или по какъвто и да е начин да подпомагат гореспоменатото сепаратистко образувание;
- "Призовава всички държави да зачитат суверенитета, независимостта, териториалната цялост, единството и необвързаността на Република Кипър; ..."
Въпреки резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, досега нито една държава не е признала официално Севернокипърската турска република. Следователно може да е нереалистично да се очаква да бъдат изпълнени всички условия от пътната карта, представена от Турция на генералния секретар на ООН. По време на преговорите в Кран Монтана, Турция предложи постепенно изтегляне на своите войски и обмисли преговори за правото си на едностранна намеса, привилегия от статута ѝ на гарант. Тези преговори обаче зависеха от постигането на компромис по други въпроси.
Кипърската гръцка страна, от друга страна, остана непреклонна по ключови преговорни въпроси като разделението на територията, правата на собственост и политическата администрация и не желаеше да направи компромис. Тази липса на гъвкавост накара Турция да приеме по-твърд подход към преговорите за Кипър след дискусиите в Кран Монтана.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган спечели победата на втория тур на президентските избори на 28 май. Това му предостави важна възможност да се противопостави на имиджа си на авторитарен лидер, особено в САЩ и страните от ЕС. По-специално коментарите в западната преса, които предполагат, че изборите нямаше да стигнат до балотаж, ако Ердоган наистина беше диктатор, създадоха благоприятна среда за подобряване на отношенията със САЩ и ЕС.
В момента Турция е изправена пред икономическа криза и се нуждае от чуждестранни инвестиции, за да се възстанови. Инжектирането на капитал от страните от ЕС, особено Германия, зависи от съживяването на отношенията между Турция и ЕС и конкретните стъпки, предприети от правителството на Ердоган. Интересът на ЕС да добива природен газ от източното Средиземноморие, южно от Кипър и да го транспортира до страните от ЕС по най-икономичния начин е от първостепенно значение. Нерешеният въпрос с Кипър обаче възпрепятства изпълнението на мащабни проекти за проучване и транспорт на газ от компании от ЕС като Total и Eni.
Следователно възобновяването на преговорите по кипърския въпрос би ускорило реализацията на алтернативни проекти за газопроводи в източното Средиземноморие, улеснявайки проучването и транспортирането на газ от Южен Кипър до ЕС. Въпреки че правителството на Ердоган предложи пътна карта от пет точки на генералния секретар на ООН през 2021 г., то вероятно ще оттегли условието си за създаването на две суверенни държави в Кипър, за да възстанови отношенията с ЕС и да привлече инвестиции в Турция. В резултат на това преговорите по кипърския проблем може да се възобновят.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Някой
Коментиран от #3
07:48 27.06.2023
2 Северна Мъкедония
07:50 27.06.2023
3 Гост
До коментар #1 от "Някой":
Просто си пишем....08:00 27.06.2023
4 Ердоган
Това не е България да предаде българите в Македония
08:01 27.06.2023
5 ПарапетПетко
08:37 27.06.2023
6 Бамбука
Коментиран от #9
09:00 27.06.2023
7 "Съюзници"
Коментиран от #8
09:01 27.06.2023
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Хехе
До коментар #6 от "Бамбука":
Тези сегашните мисирки откъде да знаят за "режима на полковниците" до 1974г. Гърция за тях е плажове ,узо и бузуки!10:42 27.06.2023
10 Мдаа
11:32 27.06.2023
11 КипОргиус
Разбира се от това си нямате хабер.
През 688 г. Византия се съгласява да изплаща репарация в размер на половината данъци събирани от острова по онова врема. Разбира се всяка година.
Коментиран от #12
13:06 27.06.2023
12 681
До коментар #11 от "КипОргиус":
Може би.Значи въпросът е стар колкото и историята на България
13:27 27.06.2023
13 КипОргиус
В края на X век този път островът е превзет напълно от арабите.
Византийската администрация обаче не издържа дълго и този път управлението на Кипър преминава директно в ръцете на арабите. Тази арабска власт на остров Кипър продължава до 10 век. византийски император II. По време на кампанията на Никифор с армия от 40 000 души в Сирия през 964-966 г., върховният патриций генерал Никита превзема Кипър и отново го поставя под византийска власт. След това, между 966 и 1191 г., Кипър е управляван от византийците като част от Византийската империя
15:05 27.06.2023
14 КипОргиус
Ричард I доведе Ги дьо Лузинян, крал на Йерусалим, в Кралство Кипър. Ги дьо Лузинян установява династията Лузинян с мъжете, които довежда от Палестина и гарантира, че Кипър е управляван от тази династия за около 300 години.
Кипърското кралство пада в ръцете на генуезките търговци през 14 век.
През 1426 г. мамелюците привързват острова и гомприсъединяват към себе египетския султанат(начело са така наречените мемлюци които всъщност са бивши пленени роби кумански воъни(.
А през 1489 г. Кипърското кралство приключи, като последнеата кралица, Катерина Корнаро, продаде острова на венецианцит.
15:19 27.06.2023
15 КипОргиус
Кипър е превзет от Османската империя през 1571 г. със сила от 60 000 войници на острова. Със заселването на еничарите на острова се извършва първата значителна промяна на населението от Античността насам.
Османците премахват феодалната система в Кипър и прилагат системата на просо. За реконструкцията и презаселването на острова със султанския едикт от 21 септември 1571 г. е решено да се направи принудително преселване от някои градове и села на вилаета Караман на острова и на острова започват да се заселват турци. Кипър, който е разделен на четири санджака (Никозия, Фамагуста, Кирения и Пафос), е превърнат в провинция и е решено законите на провинция Караман да бъдат въведени в сила на острова. При тази система немюсюлманите са били управлявани от свои собствени религиозни власти. Необходим е цитат За разлика от доминирания от латиница период, Кипърската църква придобива независимост и е назначена за глава на кипърските гърци и действа като посредник между Кипърските гръцки християни и османската администрация. Тази ситуация помогна на Кипърската църква да се измъкне от постоянното посегателство на Римокатолическата църква.
След Критската война администрацията на провинция Кипър е свързана с Каптанпаша заедно с Егейските острови и Крит през 1670 г.
В периода 1745-1814 г. кипърските турци мюсюлмани формират мнозинството срещу кипърските християни гърци на остров Кипър (в този период броят на кипърските турци възлиза на 75% от н
15:28 27.06.2023
16 КипОргиус
Пощенска марка, издадена през 1928 г. в чест на 50-ата година на острова под британско управление
Османската империя, която беше победена срещу Руската империя във войната от 93 г. (1978 г.), за да не прави никакви отстъпки срещу руснаците, по искане на Обединеното кралство, в замяна на £92 799 в рамките на в обхвата на Берлинския договор Кипърското споразумение е подписано на 4 юни 1878 г. Въпреки че статута на османската собственост продължава, администрацията преминава изцяло към Обединеното кралство. Обединеното кралство управлява острова с високопоставени администратори, които той нарича „комисар“.След като Османската империя влиза във войната на страната на Германия срещу Обединеното кралство в Първата световна война, която започва през 1914 г., Обединеното кралство анексира острова на 5 ноември 1914 г. и назначава губернатор на острова. В съответствие с член 21 от Лозанския мирен договор, подписан през 1923 г., анексирането му към Обединеното кралство е признато.
През 1925 г. Кипър е обявен за колония на короната и първият консул на турската република е назначен на острова.
От октомври 1931 г. гърците се разбунтуват с искането на Еносис, политиката на Обединеното кралство става по-твърда в резултат на бунта на гърците срещу британската администрация. Преподаването на гръцка и турска история, използването на знамената на двете държави и показването на изображения на гръцки или турски национални герои бяха з
15:38 27.06.2023
17 КипОргиус
През януари 1950 г. Източноправославната църква провежда референдум, който общността на кипърските турци бойкотира.
В резултат на референдума 90% от хората, които участваха, гласуваха в полза на енозис, идеята за обединяване на Кипър с Гърция.
През 1955 г. организацията EOKA, основана от кипърските гърци, започва въоръжени действия за премахване на британските сили от острова.
През това време кипърските турци също започнаха да хващат оръжие и Обединеното кралство изпитваше трудности при контролирането на цялата част от острова .
От тази дата нататък турците, които искаха разделяне, и гърците, които искаха енозис, започнаха да се сблъскват помежду си.
15:40 27.06.2023
18 КипОргиус
На 24 април 2004 г. планът за обединение, изготвен от генералния секретар на ООН Кофи Анан, беше подложен на референдум на острова. Докато Северен Кипър прие плана с 65% срещу 35%, Южен Кипър каза „не“ с 25% срещу 75% и не го прие.
На 1 май 2004 г. южната част на острова, която се управлява от гърците, се присъедини към Европейския съюз като „Република Кипър“, представляваща целия остров.
15:44 27.06.2023
19 КипОргиус
Съответно символично християни мюсюлмани.
В последствие влизат и католиците в лицето на кръстоносците.
С течение на времето и египтяни турци и други мюсюлмани.
Последни в конфликта като наематели на острова се намесва и Англия.
Но официално си е собственост на Османската държава.
И така нататък.
Надявам се да знаете поне ситуацията от последните 15 години.
15:57 27.06.2023
20 КипОргиус
Коментиран от #21
16:49 27.06.2023
21 Ясен
До коментар #20 от "КипОргиус":
Значи Русия след като премахва официално крепостничеството(селско робства) през1861 година влиза в криза.Само 6 години по лесно 1867 година е принудена да продаде Сладка на САЩ.
Сега ми се поясни.
16:29 28.06.2023