На 17 ноември 1558 г. след смъртта на кралица Мария Тюдор на английския трон застава Елизабет I.
Народът обожава младата си кралица, която връща протестантството като основна религия в държавата (но и много мъдро разрешава на католиците да отслужват своите меси). С помощта на много добрите си съветници, и най-вече разчитайки на съветите на Уилям Сесил, барон Бъргли, Елизабет I провежда активна политика, като поставя акцент върху икономиката - главната ѝ цел е развитие на промишленото производство и търговията.
В годините на управлението на Елизабет Англия се превръща във велика морска сила. Кралицата не само поощрява строежа на нови кораби, но покровителства и успешните морски търговци, както и пиратите, ограбващи корабите на испанците - врагът на Англия. Победата на английския флот над испанската Армада сломява морската доминация на Испания и ознаменува преминаването на лидерството в ръцете на Англия.
В политическия живот на държавата продължава укрепването на абсолютизма. Елизабет обаче така и не се омъжва, оставайки "кралицата-девственица" (поне официално). Не, че липсват кралски особи, предлагали ѝ ръката си и "половин царство". Но Елизабет I отхвърля всички предложения.
Властта на Елизабет е абсолютна, но ѝ се налага да води сложна битка с Мария Стюарт. Шотландската кралица е нейна братовчедка - Хенри VII се пада дядо и на двете. Но Мария смята себе си за престолонаследник, а Елизабет, дъщерята на Ан Болейн - за "незаконно дете". Това противопоставяне се развива на фона на англо-шотландските войни и само по себе си е голям проблем. В крайна сметка Елизабет излиза победител и в тази битка, след като пленява съперницата си. Мария Стюарт е екзекутирана и по ирония на съдбата точно синът на обезглавената Мария Шотландска наследява английския престол от Елизабет - тъй като самата тя няма деца, предава трона на племенника си Джеймс I, който най-накрая успява да обедини под единна власт Англия и Шотландия.
Последните години от живота на Елизабет I преминават под знака на влошаващото ѝ се здраве и постоянната загуба на близки до нея хора. През февруари 1603 година кралицата изпада е дълбока депресия и обзелата я меланхолия предвещава наближаващият ѝ край.
Елизабет I почива на 24 март 1603 година в двореца Ричмънд.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Васко безкеца
Коментиран от #2
04:28 17.11.2023
2 ХАХАХА
До коментар #1 от "Васко безкеца":
Не само бълхи ,за въшките да не говорим ,смаърдели са от километри ,но оня дебелия с пурата се подигравал на българите, че си казвали "честито".Коментиран от #9
07:12 17.11.2023
3 ХАХАХА
Коментиран от #4
07:16 17.11.2023
4 Ще има и още
До коментар #3 от "ХАХАХА":
И какъв е "духът на българите" от времето на Елизабет?07:43 17.11.2023
5 До 1, като ви интересува
Егати и умниците, не ги вълнуват огражденията и импликациите за бедните, проблемите на Англиканската църва или най известния драматург, а бълхите.
08:52 17.11.2023
6 Да войни и грабеш
"Кралицата не само поощрява строежа на нови кораби, но покровителства и успешните морски търговци, както и пиратите, ограбващи корабите на испанците - врагът на Англия. Победата на английския флот над испанската Армада сломява морската доминация на Испания и ознаменува преминаването на лидерството в ръцете на Англия."
Коментиран от #7
09:37 17.11.2023
7 Людмила
До коментар #6 от "Да войни и грабеш":
Де факто,великата им кралица узаконява пиратството.И имат претенции за стара демокрацияКоментиран от #10
21:20 17.11.2023
8 От страни
18:22 18.11.2023
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 От страни
До коментар #7 от "Людмила":
Да бе, да - монархия която няма конституция е най демократичната страна в света.И тия хора ще ме учат да не си човръкам в носа?
18:47 18.11.2023
11 Този коментар е премахнат от модератор.