Германия улеснява категоризирането на „сигурни страни“ за мигрантите

4 Юни, 2025 14:40 1 291 3

  • германия-
  • мигранти-
  • категоризация-
  • страни

Кабинетът на Мерц одобри законопроект за ограничаване на молбите за убежище чрез облекчен механизъм за определяне на произхода

Германия улеснява категоризирането на „сигурни страни“ за мигрантите - 1
Снимкa: БГНЕС

Германското правителство подкрепи днес законопроект, който ще опрости процеса по определяне на така наречените „сигурни страни на произход“ за мигрантите - стъпка, която може значително да ограничи броя на молбите за убежище, предаде DPA, цитирана от БТА.

Съгласно новите предложения, правителството ще може самостоятелно да определя кои държави попадат в тази категория, без да е необходимо предварително одобрение от Бундесрата - горната камара на германския парламент, както изисква настоящото законодателство.

Според германската правна рамка, за „сигурни страни“ се считат онези, в които хората не са застрашени от политическо преследване, мъчения или нечовешко третиране. Мигрантите от такива държави по правило имат минимален шанс да получат убежище в Германия, освен в редки и доказани изключения. Освен това, процедурата по депортиране обратно в „сигурни страни“ е юридически по-малко обременена.

Законопроектът, одобрен от кабинета на канцлера Фридрих Мерц, все още трябва да премине през Бундестага, преди да влезе в сила.

Новото германско правителство поставя борбата с незаконната миграция като приоритет. В коалиционното споразумение между консервативния блок на Мерц и социалдемократите е заложено разширяване на списъка на сигурните страни. Очаква се Индия, Алжир, Мароко и Тунис да бъдат включени в него с приоритет.

Към момента в списъка със „сигурни страни“ влизат всички членки на ЕС, както и няколко други държави, включително Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македония, Сърбия, Грузия и Молдова от Източна Европа, както и Сенегал и Гана от Западна Африка.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 честен ционист

    8 0 Отговор
    Ганчо барабар с еврото ще получи и кервана с корекомските яйца от Германия.

    Коментиран от #3

  • 2 Дали

    3 0 Отговор
    Алжир, Мароко, Гана са много сугурни за ползване социалните на Германия
  • 3 Нали затова

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "честен ционист":

    му пускат еврото
Новини по държави: