Конфликтът в Украйна е можел да приключи за 12 дни, „както агресията на Израел срещу Иран“, ако Доналд Тръмп, а не Джо Байдън, беше президент на САЩ по това време.
Ръководителят на Руския фонд за преки инвестиции и специален представител на президента на Руската федерация по инвестиции и икономическо сътрудничество Кирил Дмитриев, се съгласи с това мнение на американския инвеститор, куратор на политиката на САЩ в областта на изкуствения интелект и криптовалутите Дейвид Сакс.
„Вярно е“, написа Дмитриев в отговор на публикацията на Сакс в Х.
По-рано Сакс заяви, че украинският конфликт е можел да приключи за 12 дни. „Украинският конфликт също можеше да приключи за 12 дни. Това дори не е спекулация, тогава се наричаше „Истанбулски споразумения“. За съжаление, Байдън беше президент на [САЩ], а не Тръмп“, написа той в Х.
Подходите на американската администрация и европейските страни по въпроса за подкрепата на Украйна се различават значително. Това съобщи пред „Известия“ посланикът за особени задачи на руското външно министерство Родион Мирошник.
„В момента наблюдаваме доста сериозна разлика в подходите на американската администрация и европейците“, каза той. Според дипломата Брюксел, Лондон и Париж поддържат радикални възгледи по въпроса за воденето на конфликта в Украйна, който те „считат за екзистенциален за себе си, както и за гаранция за запазване на мястото си във властта“. Вашингтон, от своя страна, не вижда никакви убедителни причини за поддържане на конфликта, както многократно е заявявал президентът на САЩ Доналд Тръмп.
Той добави още, че в момента Вашингтон ръководи НАТО, държейки „основния контролен пакет“. Мирошник смята, че подобна разлика в подходите все повече ще се проявява при приемането на отделни решения.
Изявленията на генералния секретар на НАТО Марк Рюте за способността на Русия да адаптира и възприеме всички военни иновации, използвани в Украйна, за „две или три седмици“ са само частично верни по отношение на безпилотните системи от различен тип. Това мнение изрази пред ТАСС Денис Федутинов, експерт в областта на безпилотната авиация.
„Рюте очевидно получава информация за ситуацията на фронта, включително технически и организационни аспекти, от украински източници, които се възползват от представянето на всичко в най-драматична светлина, за да получат нови траншове финансова и военна помощ. Такива срокове, разбира се, не са типични за целия спектър от използвани безпилотни системи и дори не са усреднени. Но вероятно могат да бъдат такива за определена част от безпилотните системи, предимно за най-простите системи от малък клас“, каза той.
Според Федутинов, като цяло, ускоряването на процесите на създаване на нови системи за безпилотни летателни апарати и средства за борба с тях наистина се наблюдава на фона на бойните действия.
„Това е цикличен взаимосвързан процес, при който дроновете и противодроновете получават превес. В мирно време мотивацията за прилагане на промени е много по-ниска. Войната като цяло значително ускорява тези процеси. Големи държавни и частни компании-разработчици и представители на „народната“ отбранителна индустрия дават своя принос. Фактът, че много технически специалисти са се влели в индустрията и са се включили много нови компании, е дало положителен ефект върху резултатите от разработката. Конкуренцията на идеи винаги е полезна - има възможност за избор измежду много алтернативи“, каза експертът.
Експертът отбеляза и процеса на изучаване на заловени дронове както от Русия, така и от Украйна. „Разбира се, всяка страна в конфликта изучава техническите решения, използвани от противоположната страна. И това в пълна степен важи за Русия. Освен това говорим за изучаване както на безпилотните системи, използвани от противника, така и на средствата за противодействие на дронове. Когато е възможно, се изучават пълномащабни образци, които периодично се получават като трофеи; в други случаи възможностите на техническите средства на противника се изучават въз основа на косвени признаци“, обясни Федутинов.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Фактолог
Тръмп няма да спаси фашистка Русия от брутално поражение и позорна капитулация.
Коментиран от #5
05:23 25.06.2025
2 Злобното Джуджи
Коментиран от #6
05:26 25.06.2025
3 Коста
Коментиран от #7
05:34 25.06.2025
4 Коста
Путин иска да нападне Европа и трябва да се защитим. Няма кой друг. Украинците извън Украйна са дезертьори. Но трябва ли да бъдем като тях? Да се организира военна мобилизация за Украйна трябва.
05:37 25.06.2025
5 чекисть..
До коментар #1 от "Фактолог":
Кремля подготвя още десет хиляди бандерски хлопци на сирскио-подарак за зеления в чувалчета със ципчета05:44 25.06.2025
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 болгарин..
До коментар #3 от "Коста":
Оно нема мужици у юръпо..всички са със фусти и клечат да цукат нозете на дъртио джендър урсуль и балтийското мелезче калассКоментиран от #22
05:53 25.06.2025
8 🇺🇦🇧🇬
Коментиран от #10
05:56 25.06.2025
9 Пешо
Коментиран от #13
06:17 25.06.2025
10 проф Джефри Сакс
До коментар #8 от "🇺🇦🇧🇬":
за мен ли говориш? Аз съм американец и евреин и съм свидел на всички процеси като боравя с факти.Не цепя басма никому и не се подмазвам никому а само казвам истината.
„Украинският конфликт също можеше да приключи за 12 дни. Това дори не е спекулация, тогава се наричаше „Истанбулски споразумения“. За съжаление, Байдън беше президент на САЩ, а не Тръмп“,
Коментиран от #11
06:36 25.06.2025
11 Което си е истина
До коментар #10 от "проф Джефри Сакс":
истина си е!/Борис Джонсън/
06:38 25.06.2025
12 ИзбираТела
07:03 25.06.2025
13 Тогава
До коментар #9 от "Пешо":
Нямаше да има и конфликт. Всичко е в сферата на добрите предположения, в които се визира какво е щяло да стане в миналото - можело, не можело, щяло, пък не станало.А днес имаме СВО, прераснало във война
07:53 25.06.2025
14 Москва:
Коментиран от #16
08:16 25.06.2025
15 Война
08:31 25.06.2025
16 Маугли
До коментар #14 от "Москва:":
Стискането на бузите вероятно не е добра защитна стратегия.Иначе щеше да има такава защита в шаха.
08:31 25.06.2025
17 Ердоган
08:37 25.06.2025
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 И на мястото на Кремъл
09:37 25.06.2025
20 10 - 20 ГОДИШНИЯ ПЛАН НА ПУТИНВ БАНДЕРИЯ
09:57 25.06.2025
21 САЩ ПРИЗНА ЧЕ УДАРИТЕ С Б2
10:01 25.06.2025
22 наблюдател
До коментар #7 от "болгарин..":
до 7 казваш в европа мъже няма - само че има умни хора произвеждащи много умни оръжия трепещи ватници вече три години10:30 25.06.2025