Тема: Украйна

Зеленски: Антикорупционната система в Украйна трябва да бъде изчистена от руско влияние

23 Юли, 2025 13:22, обновена 23 Юли, 2025 13:23 2 212 83

  • украйна-
  • володимир зеленски-
  • русия-
  • влияние

Президентът обеща нов план за борба с корупцията в рамките на две седмици

Зеленски: Антикорупционната система в Украйна трябва да бъде изчистена от руско влияние - 1
Снимкa: БГНЕС

Украинската антикорупционна система трябва да функционира без руско влияние и да бъде напълно освободена от всякаква външна намеса. Това заяви президентът Володимир Зеленски в изявление, публикувано в Телеграм и цитирано от Укринформ, предава БТА.

„Разговарях с директора на НАБУ Семен Кривонос, прокурора на САП Олександър Клименко, главния прокурор Руслан Кравченко и ръководителя на Службата за сигурност на Украйна Васил Малюк. Обсъдихме всички предизвикателства. Антикорупционната инфраструктура ще продължи да функционира, но без руско влияние, тя трябва да бъде изчистена от него. И трябва да има повече справедливост“, посочи Зеленски.

Президентът обеща, че в рамките на две седмици ще бъде представен цялостен план за борба с корупцията. Той подчерта, че както Националното антикорупционно бюро на Украйна (НАБУ), така и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП) ще продължат да работят.

„Важно е главният прокурор да бъде решен да гарантира, че в Украйна съществува реална неизбежност на наказанието за нарушителите на закона. Това е от съществено значение за нашето общество“, добави Зеленски.

Той разкритикува и липсата на развитие по множество наказателни производства:
„В продължение на години длъжностни лица, избягали от Украйна, живеят спокойно в чужбина в хубави държави, без правни последици. Това не е нормално. Няма обяснение защо дела за милиарди 'висят' с години. И още по-малко защо руснаците все още имат достъп до важна информация.“

Зеленски подчерта, че е от решаващо значение обществото да вижда справедливост в действие:
„Важното е без руснаците. Важното е да има неизбежност на наказанието и обществото действително да го вижда.“

Изявлението му идва на фона на остра обществена реакция, след като той подписа закон, който на практика ограничава независимостта на НАБУ и САП, припомня Укринформ.


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 39 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Престанете да ни занимавате

    91 2 Отговор
    от сутрин до вечер всеки ден с този бъдещ труп.

    Коментиран от #11

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Вашето мнение

    63 2 Отговор
    Както ви казваше вашето мнение, майдана ще го обеси тоя за ужаст на умнокрасивитета в България. Найо тицин ще си счупи хилавите кунки да сваля украинското знаме от общината.
  • 4 Еййй

    26 5 Отговор
    Това важи с абсолютна 💯% топ ост за България!
  • 5 Еййй

    24 6 Отговор
    Това важи с абсолютна 💯% точност за България!
  • 6 1488

    27 2 Отговор
    туй все едно да изчистиш лайноОТвуня
  • 7 Трол

    7 25 Отговор
    Украйна не е комрумпирана държава.

    Коментиран от #56

  • 8 Вашето мнение

    61 1 Отговор
    Под знамето на русофобията в ес се родиха и живеят в охолство редица лидери слънца, мърцула, борел, кая и обикновенни м@сири
  • 9 Мисира

    35 0 Отговор
    Уж са слабоумни а навсякъде влияние имат!!!
  • 10 Злобното Джуджи

    4 38 Отговор
    Тъпите руски мусори отдавна трябваше да изчистят Зелката, но мусора си е мусор и няма акъл за таквоз нещо 😁

    Коментиран от #13, #36, #54

  • 11 град Козлодуй

    35 0 Отговор

    До коментар #1 от "Престанете да ни занимавате":

    Казах ли ви, че в 404 управляват идиоти и психопати.
  • 12 защо

    36 0 Отговор
    Той, той и само той!
    "корупция е далавера, в която аз не участвам", така че когато го няма е руска намеса.
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 123

    34 5 Отговор
    Нелититимен президент, тоест този е никой.Чака го затвор и саморазправа от украинския изстрадал народ.

    Коментиран от #18

  • 15 Някой

    42 0 Отговор
    От Русия последните години сме чули за много осъдени за корупция. Един наскоро се самоуби преди да го съдят. Така че Русия може да ни е за пример с борбата с корупцията. В Украйна главен прокурор започна разследване срещу сина на Байдън Хънтър и резултата бе, че смениха главния прокурор. Все пак корупцията е висша евроатлантическа ценност - за примера Байдън, Фон дер Лайен и подобни.
  • 16 Българин

    3 20 Отговор
    Упълномощен съм от пасоля на РФ да изкупувам сушилни, перални, бойлери... В момента бавно се движат нещата в Украйна и имаме недостиг на чипове! Ако имате стари уреди пишете ми тук!!!

    Коментиран от #27

  • 17 Кико

    24 0 Отговор
    Ааааааа, ето значи кой е откраднал милиардите от американската военна помощ - руснацитеееее!

    Както винаги зелебобосът прави смях на макс 😂😂😂
  • 18 Вашето мнение

    26 0 Отговор

    До коментар #14 от "123":

    Украинският народ е изстрадал, но за сметка на това е по-тъп от българския, защото безрезервно повярва на англосаксите.

    Коментиран от #69

  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 този наркоман се мисли за много

    18 0 Отговор
    хитар - крадеца вика дръжте крадеца просяка мръ?+сен
  • 21 Злобното Джуджи

    18 29 Отговор

    До коментар #13 от "Оксана":

    "..колко неграмотни и продажни сте вие.."

    Неграмотни и продажни сте вие - руските мycopи 😁
    Не знам кой все припява че 3eмля плoская, ОниНиЛитали и кой Продаде и Предаде СССР, Източния блок, Германия, България и Югославия за без пари на С.А.Щ.
    Русия е единствената страна в света която ВСИЧКИ мразят !!! Пoчeмy? 😁

    Коментиран от #28, #42, #45, #67

  • 22 Браво на президента Зеленски!

    14 25 Отговор
    Срещу всички русофили трябва да се действа безкомпромисно и радикално!

    Коментиран от #31

  • 23 Тома

    27 2 Отговор
    Този направо ни уби.За корупцията са виновни пак руснаците
  • 24 ТОДОР СТОЯНОВ

    18 1 Отговор
    ТИ...МАЙ, МАЙ СИ ЗАМИНАВАШ!!!НИКОЙ НЕ Е В СЪСТОЯНИЕ ДА ТЕ ОПАЗИ ОТ ТВОЯТ НАРОД!
    СБОГОМ...!!!
  • 25 Архимандрисандрит Бибиян

    1 16 Отговор
    Путилифонът изтелефончи вазмотено,батю Путйо просмърдя каде не може у Ромсiа да се краде с милярди а у саседите не! Каза след три дня у Киiв че обеви указ за налагане на савецка благородна корубция! Веднага каза след парада на Хрешчатик!
  • 26 Пука ни за

    16 0 Отговор
    Антикорупционната система в Украйна

    Коментиран от #57

  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 29 Споко бре

    17 0 Отговор
    Путин скоро ще ви реши проблема и цялостен план ще ви направи за борба с корупцията.
  • 30 ХА ХА ХА

    25 0 Отговор
    АБЕ ДА СИ ГО КАЖЕМ НАПРАВО ! НАДРУСАНЯКА И ДА СЕ НАаКА ПАК ПУТИН ЩЕ МУ Е ВИНОВЕН ! АБЕ ПЛАШИЛО ОЛЕНА ( ЖЕНА ТИ ) СЪС КАКВИ ПАРИ ПАЗАРУВА СЪС РАЗМАХ И КУПУВА ЧИСТО НОВИ КОЛИ ОТ ИЗЛОЖЕНИЯ ПО СВЕТА , А ТИ РЕВЕШ ЗА МИЛИАРДИ , ПАК ПУТИН ВИНОВЕН ?
  • 31 Що си слагаш сам

    13 0 Отговор

    До коментар #22 от "Браво на президента Зеленски!":

    Плусове а? Сякаш не те виждам ...
  • 32 Евреина ще държи гладна покрайна

    18 0 Отговор
    Както евреите държат гладни палестинците и се наслаждават на това удоволствие !!!!!!!! Де е оня със мустачките за да оправи нещата и тия да си знаят мястото ????????
  • 33 Злобното Джуджи

    1 22 Отговор

    До коментар #28 от "Оксана":

    Да ВСИЧКИ.
    Армения, Грузия, Азербайзжан, Афганистан, Казахстан, Татарстан, Таджикистан, Узбекистан, Индустан и не на последно място Пакистан. Единствените места където обичат руснаците са Комодските острови и акулите в Червено море 😁👍

    Коментиран от #39

  • 34 Аре бре

    22 0 Отговор
    И за корупцията в Украйна пак ли руснаците са виновни? Лелеееее.....
  • 35 това е най големия боклук

    16 0 Отговор
    в историята на крадците милиардите му са изцапани с много кръв
  • 36 Злобната Зелка

    12 0 Отговор

    До коментар #10 от "Злобното Джуджи":

    Аааа...моля,моля...,без такива...- ,,чистки"...!
    Че ще те дам на Буданов...-Теб да...,,изчисти"...Джуджак такъв-самозабравен...!

    Коментиран от #40

  • 37 Все едно Шиши и Бойчо

    14 0 Отговор
    цялостен план за борба с корупцията да обявят че ще правят...
  • 38 ЗЕЛЕНИЯ НАРКОМАН СЪМ

    9 1 Отговор
    БОКО ДА ВЗЕМЕ ПРИМЕР ОТ МЕН ......НО НЕ ДА КРАДЕ В НЕСВЯСТ, КАКТО ДО СЕГА .......А ДА СЪЗДАДЕ ТАКАВА СИСТЕМА КАТО НАШАТА !!!!!!!
  • 39 РЕАЛИСТ!

    14 1 Отговор

    До коментар #33 от "Злобното Джуджи":

    Важното е,че-
    Огромен,Проспериращ и Комунистически Китай е с Русия и Путин...!
    Ближи рани и поемай дълбоко този Факт!
  • 40 Злобното Джуджи

    6 1 Отговор

    До коментар #36 от "Злобната Зелка":

    Украински мycop 😁

    Коментиран от #53

  • 41 гост

    12 0 Отговор
    Тоя има само две думи в устата даите пари и Русия е виновна
  • 42 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 43 Антикорупционната инфраструктура

    9 0 Отговор
    Съвсем скоро ще почне да функционира, но без украинско и западно влияние, тя трябва да бъде изчистена от тях кардинално ....
  • 44 мислещ

    9 1 Отговор
    укрията първо да се ,,изчисти ,, от зеления , тогава да му мислят за всичко останало .
  • 45 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 46 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 47 Зеленски е шизофреник на 200

    12 1 Отговор
    Това е случай на „семантична инверсия“ – тоест, придаване на дума на обратното на истинското ѝ значение – което далеч надхвърля всичко, което Джордж Оруел си е представял в „1984“ , където е описал „новоговор“.....
  • 48 Д-р Цветеслава Гълъбова

    12 0 Отговор

    До коментар #45 от "Кико":

    Голяма част от пациентите ми се вживяват,като...-
    говорител на "ВСИЧКИ"?
    НО!
    Това ,,Злобно Джуджи" е фаворитът сред тях...!
    Дори и аз,с моят дългогодишен опит,не мога да му помогна...
  • 49 Кой бре, кой закон ?

    6 0 Отговор
    неизбежност на наказанието за нарушителите на закона.... смешник ....
  • 50 евронаколенка

    6 1 Отговор
    а защо европа и щатите се възпалиха тогава? Аз вече се обърках за кого да викам сега. Ще може ли от ПОСОЛСТВОТО да спуснат някакви нареждания, може и по бтв може и тук във факти.
  • 51 Мое скромно мнение

    13 1 Отговор
    ССССР създаде държавата Украйна, с най-големите атомни централи и до ден днешен. Украинците, подобно на македонците, не можаха да оценят това. Оттук нататък Украина ще бъде разорана картофена нива. Каквото сам си направиш, дяволът и при най-добро желание не може. Толкоз.
  • 52 А СТИГА БЕ

    14 0 Отговор
    И на Зеления ли руснаците му пречат да се пребори с корупцията си???? Сигурен съм, че Шиши и Боко са го подучили да говори така.
  • 53 Злобната Зелка

    4 0 Отговор

    До коментар #40 от "Злобното Джуджи":

    Да-Мусор,почти колкото Теб...!
    Ама само ти дишам праха...
  • 54 Атина Палада

    2 1 Отговор

    До коментар #10 от "Злобното Джуджи":

    И защо да го изчистят?Той им е толкова удобен....и им върши отлична работа ...

    Коментиран от #61

  • 55 черната пантера

    1 8 Отговор
    а у нас кога ще се изчистят русофилите от държавната система ?
  • 56 Всички държави

    2 9 Отговор

    До коментар #7 от "Трол":

    в които е имало преди години руско влияние, са корумпирани. Това е един от вредните ефекти на руския комунизъм.

    Коментиран от #63

  • 57 А трябва да ти пука

    4 2 Отговор

    До коментар #26 от "Пука ни за":

    защото и в България е същото.
  • 58 666

    5 0 Отговор
    ха ха ха "дръж крадеца " - вика крадеца Зеля
  • 59 АБЕ , ЗИЛЕНСКИ !!!

    6 0 Отговор
    ЩО НЕ СИ ОТИДЕШ В ИЗРАЕЛ ДА ПРИЛАГАШ ТЕЗИ МЕТОДИ !!!!!!!!
  • 60 8989

    2 6 Отговор
    добре че поне ние изритахме от БГ над 100бр. руски дипломати шпиони.
  • 61 Злобното Джуджи

    2 0 Отговор

    До коментар #54 от "Атина Палада":

    ".. И защо да го изчистят Зеленски ?..."

    Профилактично и проекция на Сила.
    Защото така, да си знаят укро-мycopите мястото.
  • 62 Ново двадесет

    4 0 Отговор
    Зеленски, бореца с корупцията. Ай ситир бре
  • 63 Атина Палада

    6 1 Отговор

    До коментар #56 от "Всички държави":

    Ха ха ха ,а държавите под щатското влияние хич не са :))Само че при тях е узаконена к.ору.пцията. викат й л.оби.зъм...И е в много по големи размери...
  • 64 Последния Софиянец

    1 8 Отговор
    Най-корумпираната държава в света е Русия, защото Путин и още няколко човека крадат всички ресурси на държавата !
  • 65 Айймалееее

    3 0 Отговор
    3еленият п0р,това к0румпирано жив0тин4емда говори за к0рупция...И то от руснаците :)))) това,ако не е лицемерие,какво е?А да,на чист краински език "гь0н су ратлък" му се вика.колко млрда лапна този 0тпадък...Щял да бори к0рупцията :))))))
  • 66 Тоз план като

    4 1 Отговор
    Плана за Перемогата и Контранаступа.
  • 67 Важното е Контранаступа

    7 1 Отговор

    До коментар #21 от "Злобното Джуджи":

    да върви и след като Леопардите влязоха в Крим, а Хаймарсите и Сторм-Шедоу събориха керченския мост, след това ВСУ освободи цялата Курска област и цялата Белгородска област и вече са някъде към Сахалин и Владивосток.
  • 68 Срамота

    3 0 Отговор
    11 години след Майдана , а в Украйна все още причината за всички злини е руското влияние…
  • 69 Не е вярно

    1 0 Отговор

    До коментар #18 от "Вашето мнение":

    По-умен са, защото топ и обратното че в момента никои не контролира Украйна и затова Западът ги е страх да ги превъоръжат прекалено много. Защото много добре знаят че украинците не слушат. Те са малко като поляците. За разлика от това българите веднага се надупиха и пуснаха руската зараза по българските земи.
  • 70 горски

    4 0 Отговор
    Доживяхме невъзможното! МАЙДАН СРЕЩУ ЗЕЛЕНСКИ. Чудо! Зеленски се мята като риба в мрежата. След като се оповестиха официално намеренията на Тръмп да го свали от власт, той започна да действа срещу САЩ, чиято собственост е въпросната национална агенция за борба с корупцията в Украйна, чиито правомощия Зеленски вчера оряза. Даже самият Тръмп в първия мандат даваше пари на тази агенция. Към това като прибавим и факта, че Тръмп пусна ЦРУ през първия си мандат да тренират нацистите на Украйна, с което те се подготвиха за война с Русия, хич не прилича като да е само на Байдън войната в Украйна. Във всеки случай протести в Киев и то показани по медиите в цял свят са супер свежа новина! Като се има предвид, че евроатлантическата общност по света и у нас припада в нозете на Зеленски всеки път като го види, сега защо мълчи и не протестира заедно с великия си клоун-президент срещу американските грантове за украинската антикорупционна служба? Или пък да протестира с протеста в Киев, с Майдана, че Зеленски ограничава либералния соросоиден модел и спира украинския вариант на комисия Анти мафия примерно? Объркващо е, знам. Всичко се оплете на кълбо. Защото започна да се разплита.

    Коментиран от #71

  • 71 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 72 Горски

    3 0 Отговор
    Как ми се иска ди ви изпратят на фронта в Украйна, където ви е мястото.
  • 73 горски

    3 0 Отговор

    До коментар #71 от "Рушляк":

    Как ми се иска ди ви изпратят на фронта в Украйна, където ви е мястото.
  • 74 Искам и България да бъде

    1 5 Отговор
    изчистена от руското влияние!

    Коментиран от #75

  • 75 Надявяй се булка

    2 0 Отговор

    До коментар #74 от "Искам и България да бъде":

    на Банкянски 4еп и свински джолан
  • 76 Я пък тоя

    3 0 Отговор
    Хахахаха, първо скача, после мисли как ще се приземи, след две седмици план!
    Куку, куку
  • 77 Уса

    3 0 Отговор
    Вие сте руснаци,кого ще изчиствате..?Истинските укри лежат по българските плажове и половината парламент с боко и шиши украинските агенти корумпирани
  • 78 Гей Веган

    2 0 Отговор
    Интересно, Русия имала влияние в Украйна!?Ми казвайте ги тез работи навреме, де!
  • 79 От страни

    2 0 Отговор
    Да бе...Вярвам ви. Мноооого руско влияние...Да не поверваш.
    Стигнало е НАБУ до разследване на самия Зеоенски и другарчетата му от "Слуги на народа" та е станало пречка да се краднат милиарди. Щото Зелката е с Британия а НАБУ-то е правено от американците за да го контролира...
  • 80 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 81 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 82 Уф и тези, като наште северно македонци

    1 0 Отговор
    Ами, че вие какви се бре? Украинци? Хайде холан! "Кога станахте ц..гани, кога ви почерня за..ника?". Украинците са си чисти руснаци, а тази война я изкопирахте от САЩ от войната между Севера и Юга, където са воували пак само американци, но сега спорът не е между Севера и Юга ами между Изтока и Запада и все за посоките на света става въпрос, каквото и да означава това. И вие, като настоящите северно македонци и език и идентичност, а пък то какво една смесица от албанци, гърци и българи и нищо друго ама били северно македонци.
  • 83 Факт

    2 0 Отговор
    Този все планове представя ,,План за победа"-2 бр. План за контранаступ-2 бр (в Курск излагацията не се брои)сега ,,План за борба с корупцията" и то от баш Корупционера.Разказахте и играта на Украйна,по народному се казва по друг начин ама ще ме изтрият.
Новини по държави: