Учени от Института за биомедицински изследвания (IRB) в Барселона доказаха, че съдържаща се в палмовото масло мастна молекула, наречена палмитинова киселина, променя генома на рака и увеличава вероятността от разпространение на раковите клетки в организма, пише zdrave.to.
Образуването на метастази е основната причина за настъпване на смърт при раково болните пациенти, тъй като повечето пациенти с метастази не се лекуват. Предполага се, че на тях се дължат 90 процента от всички смъртни случаи при раково болните - около 9 милиона души умират в света всяка година след метастазирал рак.
Според резултатите от изследването, публикувани в специализираното списание Nature, при опити с мишки палмитиновата киселина в палмовото масло е подсилила създаването на метастази на карциномите в устната кухина и на меланома.
Други мастни киселини като олеиновата (съдържаща се например в зехтина) или пък линоловата киселина (в лененото семе) не са показали подобно действие.
"Огромен пробив"
Авторите на изследването са успели да идентифицират няколко туморни маркери, които остават в раковите клетки. Те променят клетките по такъв начин, че месеци след като са били изложени на действието на палмитиновата киселина, запазват способността си да произвеждат метастази.
Но не само съдържащата се в палмовото масло палмитинова киселина облагодетелства разпространението на рака. Още през 2016 година изследователите от Барселона установиха, че метастазиралите туморни клетки разполагат с чувствителен на мазнини рецептор.
Протеинът CD36 снабдява раковите клетки с необходимата храна, така че те да могат да оцелеят дори и когато са се отдалечили достатъчно от тумора. Този ефект на CD36 дотук е потвърден при рака на яйчниците, пикочния мехур и на белите дробове.
Резултатите от това изследване представляват "огромен пробив по отношение на разбирането ни за връзката между начина на хранене и рака", казва ръководителката на Worldwide Cancer Research д-р Хелън Рипон. Тези нови знания биха могли да бъдат използвани за разработването на нови методи за лечение на рака, добавя тя.
Тази година ще стартира първото клинично изследване на нова терапия, казва професор Салвадор Азнар-Бенита, старши ръководител IRB и един от водещите автори на въпросното изследване. "Мисля, че е още рано да правим изводи относно това как трябва да се хранят пациентите с ракови метастази, за да забавим процеса.
Въз основа на резултатите от нашите усилия можем да приемем, че бедното на палмитинови киселини хранене може да забави образуването на метастази, но се нуждаем от още изследвания", казва той.
Колко вредно е палмовото масло?
Отдавна се подозира, че консумацията на палмово масло е сред причините за различни заболявания, сред които диабет и рак. Това, от една страна, се дължи на високия дял на наситени мастни киселини. А от друга - на това, че при промишлената обработка на палмовото масло могат да се образуват канцерогенни вещества.
Така например при силно загряване на палмово масло се образуват естери на мастните киселини на 3-MCPD и на глицидола, които германският Федерален институт за оценка на риска (BfR) класифицира като причиняващи рак.
Плантациите за палмово масло водят до обезлесяване с ужасяващи размери и унищожаване на екосистеми.
Въпреки това палмовото масло все още се съдържа в редица видове течен шоколад, шоколади и шоколадови бонбони, в чипс и шоколадови десерти, в съставки на мюсли и в бисквити, в маргарина, бебешките храни и полуготовите храни.
Освен това палмово масло се използва също и за производството на перилни препарати и козметика, в сапуните и свещите за горене. Основната причина е, че то е значително по-евтино от слънчогледовото или рапичното олио.
Но който непременно иска да избегне палмовото масло, лесно може да открие алтернативни продукти, които не го съдържат. Това е добре не само за собственото ви здраве, но и за природата, тъй като много често за създаването на плантации за добив на палмово масло се изсичат тропически гори и се унищожават важни екосистеми.
Заради изсичането на палмовите гори например видът на орангутана е заплашен от изчезване. Хиляди животни са избити при унищожаването на естествения им хабитат, или умират, защото не могат да си намерят нов дом.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ал Тъпоне
16:15 21.01.2022
2 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ
17:01 21.01.2022
3 антидържавата
Коментиран от #7, #9, #14
17:41 21.01.2022
4 Рошко
18:07 21.01.2022
5 Васик Атанасова
Оправи ми настроението днес
Мерси ))))))
18:44 21.01.2022
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Не само хидрогенизираните мазнини...
До коментар #3 от "антидържавата":
Почти няма захарни, тестени изделия, шоколадови десерти и хляб БЕЗ соя!!! Включително слагат СОЕВО брашно и в багетите, произвеждани в хранителните вериги (пише си го на етикетите, залепени на самия щанд под всеки вид неопакован хляб). Соево брашно има дори и в хляб, произведен в някои традиционни бг пекарни. Разбира се, на етикета си пише, че съдържа соя (не следи от соя, а СОЯ), но кой да чете. На кого му хрумва да търси с лупата от джоба соя в хляба, който купува... Трагедия е целия ЕС, трагедия. Мой близък от около година се оплакваше от подуване на стомаха. Когато започнахме да следим СЛЕД прием на кои храни се случва това, 1-та съмнителна храна, която хванахме, бе багета. И когато й видях състава, не повярвах на очите си: наред с многото съставки, се мъдреше и соево брашно. Оказа се трудна задача да попаднем на хляб без соя. Така разбрахме, че соя се слага в захарни, тестени и т.н. Все пак след дълго лутане и проучване на пазара, успяхме да намерим продукти без соя. Обаче вече без лупа не тръгвам никъде.Коментиран от #11
00:42 22.01.2022
8 tato
11:41 22.01.2022
9 Иначе институциите контролират
До коментар #3 от "антидържавата":
Иначе РЗИ и БАБХ работят и контролират...11:51 22.01.2022
10 химик
Коментиран от #12
12:16 22.01.2022
11 един
До коментар #7 от "Не само хидрогенизираните мазнини...":
Всичката соя е ГМО. Също така, ГМО е царевицата, пшеницата, слънчогледа, доматите, краставиците и т.н . А какво да кажем за газираните напитки, които в БГ съдържат глюкозо-фруктозен сироп, който е една от причините за проблемите с черния дроб, затлъстяването и диабета? А консервантите в храните, които водят до убиване на нормалната чревна флора и от там - с пъти повишават риска за рак на дебелото черво?12:35 22.01.2022
12 Казано по друг начин
До коментар #10 от "химик":
"Не е добре да се натрупва в организма, дори и в малки количества. Разграждането на палмовото масло става от 37 -39 градуса нагоре, а рядко човек вдига такава температура. То се натрупва като едва ли не пластелин по кръвоносната система. Съчетанието на палмовото масло с графенов оксид, който се намира в човешкото тяло води до смърт." По тази теза съгласен ли сте!13:30 22.01.2022
13 незнайко
15:28 22.01.2022
14 Този коментар е премахнат от модератор.