1 Февруари, 2023 17:00 1 158 13

Ракът е втората причина за смъртност в ЕС

  • рак-
  • европейски съюз-
  • смъртност

Друга важна констатация е, че ракът на белия дроб остава най-честата причина за смърт от рак

Държавите от ЕС са изразходвали близо 170 милиарда евро за грижи за болните от рак през 2018 г. Това се посочва в първите профили на държавите по отношение на рака в рамките на Европейския регистър на неравенствата при раковите заболявания за всички държави — членки на ЕС, Норвегия и Исландия.

Данните бяха представени малко преди Световния ден за борба с рака -4 февруари, Комисията и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Друга важна констатация е, че ракът на белия дроб остава най-честата причина за смърт от рак.

Съществуват и големи неравенства по отношение на смъртността от рак между държавите от ЕС и в рамките на самите държави. Това може отчасти да се обясни с различната експозиция на рискови фактори за рак, но също и с различния капацитет на здравните системи да осигуряват навременен и безплатен достъп до ранна диагностика, висококачествени грижи за болните от рак и лечението им.

Профилите показват, че определянето на предизвикателствата и споделянето на най-добри практики между държавите членки могат да помогнат на страните да преодолеят неравенствата при раковите заболявания.

Профилите показват, че с 26 % от смъртните случаи ракът е втората причина за смъртност в ЕС след сърдечносъдовите болести.

Има почти двойна разлика между държавите по смъртност от рак, както и големи различия по пол.

Съществуват и явни социално-икономически неравенства при смъртността от рак. Тези различия се обясняват отчасти с разлики в експозицията на рискови фактори като пушене, затлъстяване, вредна консумация на алкохол и замърсяване на въздуха. Като цяло рисковите фактори обикновено преобладават сред мъжете и групите с ниски доходи и ниско образование.

Различни са и предизвикателствата пред държавите от ЕС, свързани с предоставянето на висококачествени грижи за болните от рак. Някои държави разполагат с оборудване, но имат недостиг на квалифициран медицински персонал, докато други имат голям брой квалифицирани лекари, но им липсват например апарати за лъчетерапия.

Разходите за профилактика през последните години са нараснали. Те обаче са едва 3,4 % от общите разходи за здравеопазване.

Комисията посочва, че за рекордно време е предприела действия по европейския план за борба с рака. На 23 януари ЕК започна Европейската инициатива за образна диагностика на рака, за да подкрепи доставчиците на здравно обслужване, научноизследователските институти и новаторите в оптималното използване на иновативни, основани на данни решения за лечение и грижи за болните от рак.

Новата Препоръка на Съвета относно скрининга за рак, приета през декември 2022 г., е също ключов елемент от финансираната от ЕС схема за скрининг за рак, чиято цел е да предложи скрининг за рак на гърдата, на шийката на матката и на дебелото черво и ректума на 90 % от отговарящите на условията европейци, като обхватът ѝ беше разширен, така че да включва рака на белите дробове, рака на простатата и, при определени обстоятелства, рака на стомаха.

През тази година ще продължи работата по над 30 действия. ЕК ще представи предложение за препоръка на Съвета относно предотвратимите чрез ваксинация ракови заболявания, а също ще актуализира препоръката на Съвета от 2009 г. за среда без тютюнев дим, за да се повиши защитата на гражданите от тютюнопушенето и да се спомогне за постигането на целта за поколение от европейци непушачи до 2024 г.


Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 др Гей Билтс

    16 3 Отговор
    Само докато не почнат да боцат яко и против Рак, тогава ще е първа причина. До тогава първа си остава - Синдромът на внезапната смърт.
  • 2 Раданч Татлъту

    16 4 Отговор
    А първата причина е боц боц.💉☠💉☠💉🥳🤡👍
  • 3 Русофил

    5 12 Отговор
    В Русия ракът не хваща крепостните.
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Баце

    22 0 Отговор
    Синтетично то месо, както и новите храни брашнен червей, бръмбари и скакалци, значително ще подобрят нещата в бъдеще.
  • 6 Нормално

    8 2 Отговор
    Колкото по дълго живееш, толкова по голям шанс имаш за рак.
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 А бееее

    11 0 Отговор
    Напоследък май доставките на оръжие май го изместват. Ама хич да не Ви дреме.
  • 10 Калпазанин

    9 4 Отговор
    А с колко скочиха смъртните случаи след ваксиация, или то не е рак, а и една от причините също са и орекрас ите с които ни заливат всеки ден
  • 11 Сирене

    15 0 Отговор
    Канада декриминализира до 2,5 грама общо следните "хранителни добавки" Фентанил, Кокаин, хероин, мдма.. Скоро никой няма да остарява да мисли за рак.
  • 12 Taka така

    11 1 Отговор
    Мисля, че първата причина са неадекватната здравна система в цял ес , а и в други държави и претупването ма прегледите от лекарите. Втората причина е, че законно се продават боклуци в хранителните магазини, които не се отразяват добре на здравето на хората, И тн
  • 13 Ком

    0 0 Отговор
    Огромен бич за съвременните хора е и злоупотребата с лекарствени препарати. Не е за пропускане и определено вредните за черния дроб, "висши" произведения на кулинарното изкуство.