„Летните горещини водят до изостряне на сърдечно-съдовите проблеми. Затова винаги съветваме пациентите, които са с артериална хипертония, да се консултират с личните си лекари преди горещите дни.“
Това каза в студиото на „Добро утро, Европа“ по "Евронюз" доц. д-р Красимира Христова – кардиолог, медицински директор на Медицински център по сърдечно-съдови заболявания в София и председател на Българската асоциация по неинвазивна образна диагностика.
„Когато имаме необичайно провокирана сърдечна болка, продължила повече от 5 минути за седмица, световъртеж, замайване, това може да е и от горещините, но е свързано и с артериалното налягане“, посочи тя.
Златната среда е да увеличим течностите. Ако в ежедневието ние препоръчваме да се консумира между 30 и 50 мл. на килограм тегло, в горещините можем да увеличим тази доза до 70-80мл., когато се касае за хора със сърдечно-съдоби заболявания, за здравите хора до 3-3.5л. вода е достатъчно.
Употребата на алкохол не е за предпочитане в летните месеци. Това води до задълбочаването на проблемите. Газираните напитки и захарите също не е най-доброто, което можем да препоръчаме, защото това води до отключването на метаболитен синдром.
„Бременността в България се наблюдава много интензивно у нас, особено ако пациентките са с вродено заболяване. Диагностиката и кардиохирургията у нас са на много високо ниво. Ако една жена иска да забременее и има сърдечно-съдов проблем, нека да се консултира с кардиолог. Той ще прецени много от нещата, които биха довели до проблеми в последствие, като предложи най-добрите периоди в годината за тази бременност“, подчерта д-р Христова.
Ранната диагностика е много важна. Имаме много проблеми в бременността, които могат да бъдат избегнати, ако се диагностицираме преди това.
„Можем да бъдем коректив по отношение на наблюдението и на лечението на пациентите с сърдечно-съдови проблеми. За съжаление голяма част от техниката в България е морално остаряла“, посочи д-р Христова.
„Имаме нужда от млади лекари, които да се развиват в специалността. Това, което показваме в няколко болници у нас значи, че можем да го направим навсякъде, просто няма достатъчно кадри“, коментира още тя.
По нейните думи след 35-годишна възраст е добре един път в годината да правим профилактични прегледи, за да избегнем влошаването на проблеми, които могат да се развият през годините.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Град Симитли
..... Давайвъ у тесните специалисти! :))
17:40 01.07.2023
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Въпрос?...Дека Е...
17:44 01.07.2023
5 ха-нонимен
19:28 01.07.2023
6 Софийски Шоп
00:10 02.07.2023