Магданозът е една от най-ароматните и вкусни подправки, много често намиращи място в традиционната кухня у нас. Той е популярен в кухнята и на много други народи благодарение на превъзходните си вкусови и хранителни качества, както и лесното отглеждане.
Коренът на магданоза е един елемент от състава му, на който не обръщаме достатъчно внимание. Той обаче заслужава специално място в кухнята ви, защото притежава фантастични ползи за здравето, благодарение на свойствата, хранителните си вещества и елементи, които съдържа, пише az-jenata.bg.
Ползите за здравето от корена от магданоз
За здрава сърдечносъдова система
Коренът от магданоз е полезен за сърцето и кръвоносните съдове. В него се съдържат големи количества калий, който участва в контрола на кръвното налягане. Този минерал подобрява и еластичността на кръвоносните съдове, което прави кръвообращението по-лесно и качествено.
За здрав имунитет
Коренът от магданоз е полезен и за имунната система. Богат е на витамин С и антиоксиданти, които са важни за подобряване на имунните защити на организма. Големите количества витамин С се борят с инфекциите, свободните радикали и микробите. Той е важен и за правилното делене на клетките.
Подобрява храносмилането
Коренът от магданоз е много богат на фибри. Това допринася за ускоряване движенията на червата и подобрява усвояването на хранителните вещества. Коренът от магданоз е полезен и за премахване на газовете и подуването на корема.
Подобрява здравето на костите
В корена от магданоз се съдържа много витамин К, а той е от голямо значение за костната плътност. Витамин К участва в деленето на костните клетки и подобряването на костната плътност, което е важно за превенцията на остеопороза.
Подмладява кожата
Благодарение на антиокисидантите в състава си, коренът от магданоз е много полезен за кожата. Фибрите, флавоноидите, витамин С вкупом се борят със свободните радикали и вредното влияние на слънчевата светлина и околната среда. Това забавя стареенето и подобрява структурата на кожата.
Можете да приготвяте корен от магданоз по много различни начини. Той успешно може да се включва в печени, пържени ястия, може да се сотира или да се вари, като част от зеленчукови и месни супи. Подходящ е и за добавяне към пресни салати. Просто го обелете и настържете. Можете да го добавите и към пюрета, сосове и гарнитури към рецепти с месо.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Средновековна
Коментиран от #2
17:39 12.09.2023
2 Дедо Ви
До коментар #1 от "Средновековна":
Личи си, че сте млад индивид. Ако е възможно да обясните - пържолите, кюфтетата и "белия" хляб от какво се правят в днешно време и колко са здравословни. А, впредвид младата Ви възраст се съмнявам дали въобще сте вкусвали истински такива продукти...20:40 12.09.2023