Изумително откритие: Сърцето си има нервна система и "малък мозък"

9 Декември, 2024 15:32 3 713 9

  • сърце-
  • сърдечно здраве-
  • мозък-
  • нервна система

Учените изследват как работи нервната система на сърцето

Изумително откритие: Сърцето си има нервна система и "малък мозък" - 1
Снимка: Shutterstock

Сърцето, сложен орган, който все още крие много тайни, отдавна се счита за изпълнител на сигнали от мозъка, отговарящ за регулирането на сърдечния ритъм. Но наскоро публикувано проучване в Nature Communications разкрива, че нервната система на сърцето играе далеч по-активна роля, отколкото се смяташе до момента.

„Малкият мозък“ в сърцето

Изследователи от Института Каролинска в Швеция и Колумбийския университет в Ню Йорк представиха нова концепция за вътрешната нервна система на сърцето, наречена интракардиална нервна система. Според тях, тази система не само регулира ритъма на сърцето, но и демонстрира независимост и способности за саморегулация, които доскоро не бяха напълно разбрани.

Традиционното разбиране бе, че сърцето просто следва указанията на мозъка. Новото проучване обаче показва, че сърцето има способността да създава свои собствени ритми и да функционира до голяма степен независимо. Това откритие подчертава ролята на сърцето като орган, който не е изцяло подчинен на мозъка – метафорично, то има свой „малък мозък“.

Екипът изследва сърцето на зебровата рибка – вид, чийто сърдечен строеж и функции са изненадващо подобни на човешките. Фокусът на учените е върху ключова зона, наречена синоатриален плексус (SAP), която играе ролята на пейсмейкър (естествен регулатор на сърдечния ритъм). Там те откриват множество различни неврони, които използват разнообразни невротрансмитери като ацетилхолин, глутамат и серотонин.

Тези неврони демонстрират способност за самостоятелно генериране на ритмични електрически сигнали – процес, който наподобява функционирането на мозъка и гръбначния стълб при координирането на движения като ходене и дишане.

Значение на откритието

Това откритие радикално променя разбирането ни за начина, по който работи сърцето. То вече не се възприема като пасивен изпълнител на мозъчни команди, а като активен участник в поддържането на своя собствен ритъм. Това има сериозни медицински последствия – потенциалът за нови терапии за аритмии и други сърдечни заболявания е огромен.

Разбирането на тази автономна роля на сърцето отваря нови възможности за изследвания и лечение на сърдечни заболявания. Например, специфични терапии, насочени към интракардиалната нервна система, биха могли да подобрят лечението на аритмии и други проблеми, свързани със сърдечния ритъм.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 26 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 др Гей Билтс

    2 7 Отговор
    Още една измишльотина, която обслужва трафикантите и търговци на органи и прислугващата им мафия в бяло, която привежда нищо и неподозиращи млади люде в медикаментозна кома, за да им вземе органите.

    Коментиран от #4, #8

  • 2 Група британски учени

    5 1 Отговор
    Всички по-важни органи имат, не само сърцето. При някои индивиди, нервните центрове около дебелото черво са особено активни.
  • 3 3,14

    5 1 Отговор
    Познайте следствие на подобна статия, колко хора ще затвърдят убежденията си, че сърцето наистина има мозък, а оттам и самоволно биха му придали мисловни функции, с които да оправдаят дисфункционалността на главния. Рибата може да има сърчице (мускул) оформен като човешкият (или обратното) но човешкът има нервна система милиони години след рибето т.е. първобитния вариант може да е имал някаква форма на независимост, но еволюиралият организъм я е отстранил и е приел едноличното тиранично управление на главният.
  • 4 Анджо

    4 3 Отговор

    До коментар #1 от "др Гей Билтс":

    Е това е шопа, е такова животно нема, даже и да го види.👍🙈
  • 5 Анджо

    2 1 Отговор
    До сега ни учеха, че сърце не боли а областа около него. Ако имаше нервна система сърцето би трябвало да боли. Въпреки ,че когато се ядосаме пулса се ускорява. Освен белият дроб да му влияе, като му вкарва повече кислород.
    Или когато спрем временно да дишаме пак се получава ускоряване на сърдечният ритъм за да компенсира недостига на кислород.
  • 6 73277272727

    4 3 Отговор
    А бе кво става с тая наука ,само тапанари там има.Поредната глупост,кви са тия измислици ,за какво трошат пари за комедии или сериозни изследвания.За по младата аудитория не се връзвайте на такива глупости ,това не е истинска наука .
  • 7 Блез Паскал

    2 0 Отговор
    Дори Душата на човека се намира в Сърцето!

    Коментиран от #9

  • 8 Някои хора, общества, държави

    1 4 Отговор

    До коментар #1 от "др Гей Билтс":

    отдават живота си за да еволюира човечеството, развивайки го към по-добър, в по-хуманен и природозащитен, научно-откривателски, крепящи пазещ планетата ни вид, докато други, ненормалници като Хитлер, Сталин, Асад, Мадуро, Ким, Путин, Лукашенко и още няколко се опитват да го унищожат
  • 9 цяла Бандерайна пак ще вият като кучета

    1 0 Отговор

    До коментар #7 от "Блез Паскал":

    Притчи 4:23 Повече от всичко, което пазиш, пази сърцето си, защото от него са изворите на живота.