В последния момент – безплатни медикаменти за деца до 7 години ще има. Три заявления за включване на широкоспектърни антибиотици за лечение на остри инфекциозни заболявания са постъпили в Националния център по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), съобщи бТВ.
От днес – 1 юли, НЗОК трябваше да започне да осигурява безплатни лекарства за най-малките, но нито една фирма не беше проявила интерес да включи медикаментите си към позитивния лекарствен списък. Решението за безплатните медикаменти беше гласувано от парламента и предвидено в бюджета на НЗОК за тази година - за целта бяха отпуснати 10 млн. лева.
От Касата съобщиха, че все пак ще има положителна развръзка. На извънредно заседание в петък, 04 юли ще бъдат разгледани заявленията.
„В началото на следващата седмица договорните партньори на НЗОК - лекари и аптеки, ще могат да предписват и отпускат безплатните медикаменти за лечение на най-малките пациенти. 117 заболявания влизат в Списъка на остри респираторни заболявания на лица до 7-годишна възраст, за чието домашно лечение НЗОК заплаща лекарства само по лекарско предписание, включително антибиотици“, уточниха от НЗОК.
Списъкът е приет на 26.06.2025 г. с решение на Надзорния съвет на НЗОК по предложение на Ръководството на НЗОК. Предстои обнародването на списъка в Държавен вестник. От Касата допълват, че заедно с нейните договорни партньори продължават усилената работа по разширяване на списъка.
Продължават и разговорите с търговците, които в бъдеще могат да подадат документи за медикаменти, които да се отпускат безплатно на най-малките пациенти.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Как така
13:43 01.07.2025
2 честен ционист
13:54 01.07.2025
3 Как
14:52 01.07.2025
4 Цвете
15:24 01.07.2025
5 Цвете
15:25 01.07.2025
6 Със Хора Страдащи !
От ДИСЛЕКСИЯ !
Не можеш Да се Разбереш !
18:17 01.07.2025