Вземете 50% отстъпка за хостинг от

Ерата на „безплатния обяд“ за собствениците на електрифицирани коли в Европа бавно, но сигурно отива в историята

27 Февруари, 2026 16:40 3 404 22

  • електромобили-
  • етикет-
  • нови правила-
  • вропа-
  • европа

Предвижда се нова система за етикетиране с цветен код от „A“ до „F“

Ерата на „безплатния обяд“ за собствениците на електрифицирани коли в Европа бавно, но сигурно отива в историята - 1
Снимка: Shutterstock

Брюксел подготвя мащабна реформа, която ще подреди електромобилите и плъг-ин хибридите (PHEV) в скала за енергийна ефективност, досущ като хладилниците или пералните машини в близкия магазин за техника. Новата система за етикетиране с цветен код от „A“ до „F“ обещава да внесе безмилостна яснота относно това колко точно ток „поглъща“ вашият автомобил.

Концепцията е пределно прозрачна: най-скромните и икономични модели ще се кичат с престижния клас „A“, докато енергоемките „лакомници“ ще бъдат маркирани с буквата „F“. Макар финалните параметри все още да се изглаждат, предварителните планове предвиждат най-високото отличие за машини с консумация под 14 kWh на 100 км. Всяка следваща стъпка нагоре в разхода ще смъква автомобила с едно ниво надолу в азбучния ред. Това ще позволи на купувачите лесно да съпоставят реалната ефективност между компактно градско возило и огромен електрически SUV, чийто апетит често остава скрит зад маркетинговите лозунги.

В момента данните за емисиите на CO2 са водещи, но при електричките те на практика не казват нищо за реалната консумация на ресурси. Новият регламент обаче не е само информативен – той крие в себе си и сериозен финансов стимул (или наказание). Нивото на енергийна ефективност вероятно ще се превърне в крайъгълен камък за изчисляването на местните данъци и такси. Очаква се досегашните пълни данъчни облекчения да бъдат преразгледани, като по-неефективните модели ще трябва да плащат по-висока цена за своята тежест и мощност.

Важно е да се отбележи, че тези правила няма да важат само за бляскавите нови екземпляри в автосалоните. Системата ще обхване и пазара на употребявани автомобили, както и търговския транспорт. Всеки продавач на кола втора ръка ще бъде длъжен да изтегли съответния етикет от централизирана база данни и да го представи на бъдещия собственик. По този начин Европа затяга обръча около енергийната прозрачност, превръщайки икономичността в основен фактор при избора на следващия ни автомобил.


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 14 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 🇧🇬БАЙ Х@Й‼️

    10 5 Отговор
    И как ще кажат ТОЧНО колко ток ТОЧНО поглъща МОЯ автомобил🤔
    Когато го карам аз или жена ми, или синът ми токът винаги един и същ ли е🤔

    Коментиран от #2, #4

  • 2 Гичка

    10 1 Отговор

    До коментар #1 от "🇧🇬БАЙ Х@Й‼️":

    Не знам, аз язда 🐎 кон.
  • 3 Хасковски каунь

    7 1 Отговор
    Ако зареждаш навън си с двата крака в батака
  • 4 ддд

    14 1 Отговор

    До коментар #1 от "🇧🇬БАЙ Х@Й‼️":

    Няма значение. Важното е да има още нещо което да оскъпи колите.
  • 5 БЕЗПЛАТНИЯ. ОБЯД ....

    14 1 Отговор
    БОЛЕН. СЕ. Е - БЕ НА ЛЕГЛО
  • 6 Гост

    12 1 Отговор
    Слагат ги в правилната графа - с пералните и хладилниците.
  • 7 Те и без това

    8 1 Отговор
    Са си го платили предварително. Няма безплатен обяд!

    Коментиран от #10

  • 8 Гост

    10 1 Отговор
    Клас А за коли под 14 квтч/100км.
    Колко могат да се похвалят с такава консумация?
    При какви условия ще я постигнат? Всичко периферно изключено и шофирне по равен участък с 50 км/ч ли?
  • 9 Добре

    16 1 Отговор
    са си нещата с ДВГ. Голяма глупост е това с тия електрокари !

    Коментиран от #12

  • 10 Гост

    15 2 Отговор

    До коментар #7 от "Те и без това":

    Още малко и ще излезе, че електричката ще е по-скъпа на километър от нормалната кола.
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Гост

    10 1 Отговор

    До коментар #9 от "Добре":

    Не е глупост. Просто решиха да изцедят идеята за пари, вместо да я развият и приложат ефективно. От лакомия е всичкото.
  • 13 Електромер да има

    9 1 Отговор
    Който превишава, значи замърсява и да бъде глобен
  • 14 ООрана държава

    11 1 Отговор
    Това беше целта със сладки прклазки да зарибят хора да напазаруват и после секирата
  • 15 бай уазков

    4 1 Отговор
    мисля че млако избързват. Трябваше да изчакат още 2-3 години преди да издънят така, че малко ще са ми приходите
  • 16 Втора ръка електричка

    6 1 Отговор
    Аз нова не искам като подарък, а втора ръка трябва да ми платят яко за да взема

    Коментиран от #18

  • 17 Файърфлай

    2 1 Отговор
    А в България се произвеждаха електрокари още през 70-те години.Но,случиха се разни работи и сега там има Хипермаркет ( на български магазин ) и място и за още един Мол ( на български пак магазин за хора без работа и акъл в главата ).
  • 18 Ако ти подарят

    1 0 Отговор

    До коментар #16 от "Втора ръка електричка":

    Не я взимай. Аз ще ти платя 2000 лв за да те оттърва от с нея.

    Ако имаш някакво злато за изхвърляне, мога да го взема безплатно и даже ще те черпя кафе, за да не се потиш или да търсиш къде да плащаш за рециклиране.
    Разправят, че за рециклирането на електромобилите, батериите и златото собствениците трябвало да плащат много пара.

    Голяма услуга ще ти направя и за двете!
  • 19 Честито

    4 1 Отговор
    14х1,1 лв е 15,4 лв. Това ли е икономия

    Коментиран от #21

  • 20 Овцете в стадото

    0 0 Отговор
    яснота относно това колко точно ток „поглъща“ вашият автомобил


    Освен хладилник и телевизор друго нямам планове да ми поглъща ток
  • 21 И на тебе честито

    1 0 Отговор

    До коментар #19 от "Честито":

    Печелиш награда за манипулатор на годината.

    Съвет - другия път излъжи че киловатчас не струва 1,10 евро за киловатчас, за да е по-драматично.

    Не играй на дребно с левчета!

    И да не се изтървеш, че цената на мегаватовите зарядни станции е 39 цента киловатчас, защото ще излезе, че 100 километра струват 5,45 евро и се зареждат за 1 минута
  • 22 Теслатъ

    0 0 Отговор
    Е, па войната в УССР струва много скъпо, а и електричество им подаваме/подаряваме... Преди няколко дни в сайта прочетох, че отбраната на Европа ще струва има-няма.... 1,2 Трилиона Евро, а за тази цел трабват пари, ейй..., много пари!!!! Данъци, такси, еко..., шъ плащаме, кво шъ прайм!