Last news in Fakti

13 Декември, 2016 17:04 1 103 0

В България се създава звено за консултации по плана „Юнкер“

  • плана юнкер-
  • звено за консултации-
  • българия

Европейската инвестиционна банка и България подписаха днес в Люксембург Меморандум за разбирателство, който ще подпомогне създаването на Звено за консултации по „План за инвестиции за Европа" (Плана „Юнкер") в България. Звеното ще бъде в помощ на българските предприемачи, публичните институции и местната власт при подготовката и структурирането на качествени проекти, които да бъдат финансирани по Плана „Юнкер".

Предвижда се Звеното за консултации да започне да функционира до края на месец март 2017 г., като ЕИБ ще подкрепи институционализирането му, включително чрез предоставяне на възможности за изграждане на необходимия административен капацитет и експертиза. Областите, в които то ще предоставя помощ, са идентифицирането, приоритизирането, подготовката, структурирането и изпълнението на стратегически проекти. Звеното ще предоставя и консултации за малките и средните предприятия при определянето и финансовото структуриране на техните проектни идеи, което ще подпомогне бизнеса при адресирането на затрудненията, които среща при реализиране на намеренията си за разрастване и развитие. Подкрепата ще обхваща и осигуряването на по-добър достъп до различни финансови инструменти, комбиниране на различни източници на финансиране и други финансови услуги.

Вицепрезидентът на ЕИБ Вазил Хюдак изрази увереността си, че с Меморандума за разбирателство ще се подсили представителството на Банката в страната ни и това ще й помогне по-добре да разбира нуждите на клиентите си. Според него това ще допринесе за постигането на основната цел - увеличаване на инвестициите.

Вицепрезидентът на ЕК и комисар по работни места, растеж, инвестиции и конкурентоспособност Юрки Катайнен приветства подписването на Меморандума като поредната положителна за ЕИБ стъпка в усилието на Банката да разшири присъствието си в държавите членки, която ще подпомогне местния капацитет за развитието на инвестициите в България.

„Основната задача на подписания днес Меморандум за разбирателство е да се преодолее съществуващото към момента несъответствие между големия брой проектни идеи в страната, които биха могли да бъдат реализирани с помощта на Европейския фонд за стратегически инвестиции, и факта, че България все още няма голям стратегически проект, който да е подкрепен по Плана „Юнкер", каза заместник-министър Петрова по време на церемонията по подписването на документа. Тя отбеляза, че българските предприемачи са изключително активни и изобретателни и платформата, която предстои да бъде създадена, ще съдейства за превръщането на множеството български проектни идеи в зрели инвестиционни предложения.

С подписания Меморандум ЕИБ се ангажира да увеличи присъствието си в страната ни с осигуряването на допълнителен експертен екип, който, в партньорство със Звеното за консултации, да бъде на разположение на носителите на проектни идеи за оказване на техническа помощ по изготвянето на повече и по-качествени проекти, които да бъдат подкрепени по Плана за инвестиции за Европа.

Меморандумът за разбирателство е в продължение на вече стартиралото сътрудничество между България и Европейския консултантски център по инвестиционни въпроси (ЕКЦИВ), което се реализира с подписването на Меморандум за разбирателство между ЕИБ и Българската банка за развитие (ББР) в края на 2015 година. С това ББР се превърна в част от мрежата от Национални насърчителни банки, които се координират от ЕКЦИВ - един от елементите на Плана „Юнкер". ЕКЦИВ е създаден в партньорство между ЕИБ и Европейската комисия и има задача да подпомага процеса по разработване на проекти в Европейския съюз, обединявайки на едно място набора от инструменти на ЕИБ и ЕК за предоставяне на техническа помощ.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА