Ако "Сребърният фонд" се изхарчи за нещо различно от пенсии това ще е огромен и фундаментален проблем. Самата мисъл за това създава рискове. Това са част от фискалните резерви и се следят от международните и кредитни институции. Това каза в рубриката "Гореща точка" по ТВ7 Стоян Мавродиев, председател на Комисия за финансов надзор (КФН).
Ако се посегне на този резерв моментално ще се намали кредитния рейтинг на страната. Подписвам се с две ръце зад това си твърдение. Намаляването на рейтинга означава повишаване на рисковата премия, т.е. фирми и граждани ще плащат по-високи лихви.
При повишаване на риска международните пазари може да спрат да купуват български ДЦК, обясни рисковете Мавродиев.
По думите му в последните години от фискалния резерв се финансират основно дефицитите на държавата по бюджета и явно това го стопява. Това е притеснително. Кредитните агенции много добре знаят, че тази и следващата година България има големи плащания по външния дълг. На практика държавата има разходи за 3,7 млрд. лв., каза още Мавродиев.
Той е поискал свикване на Консултативния съвет за финансова стабилност, за да се обсъди ситуацията около "Сребърния фонд" и стратегията на Министерство на финансите за дълга. В съвета членуват Иван Искров, управител на Българска народна банка, Стоян Мавродиев и финансовия министър Симеон Дянков.
Все още не сме видели такава стратегия. Тази стратегия е много важна, категоричен е Стоян Мавродиев.
Чух абсурдната хипотеза, че тази година в бюджета могат да влязат 1 млрд. лв. от приватизация на 25% от Българския енергиен холдинг (БЕХ). Листването на една такава компания обаче отнема между 12 и 18 месеца, твърди Мавродиев.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Даниел Димитров
18:57 09.05.2020
3 Този коментар е премахнат от модератор.