Last news in Fakti

28 Март, 2019 22:59 1 886 4

Лихви за длъжниците при забавяне на делата

  • лихви-
  • длъжници-
  • банки

В края на 2018 г. в страната са отпуснати малко над 3 млн. банкови кредита

Лихви за длъжниците при забавяне на делата - 1

До значително забавяне и протакане на делата срещу длъжници ще доведат предложените промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК). В резултат ще се трупат наказателни лихви върху дълговете на длъжниците, ще се увеличат и разходите за услуги на адвокати. А от това нямат интерес нито кредиторът, нито длъжникът. Това гласи становище на Асоциацията на банките в България (АББ) по повод внесените в парламента от депутати от ГЕРБ и Обединени патриоти промени в ГПК, отбелязва "Труд".

Длъжниците да могат да спират допуснатото незабавно принудителното изпълнение, започнато от банка срещу тях, с подаване на едно възражение, гласят част от промените в ГПК. Това на практика обезсмисля съществуващото в момента бързо производство, което се осъществява на базата на документи, посочват от АББ. Всеки длъжник, щом знае, че простото възражение (което в нашата правна система е немотивирано) ще доведе до спирането на производството, ще възразява пред съда независимо, дали смята, че дължи парите на банката или не, допълват от Асоциацията.

Банките са и против предложения вариант незабавното изпълнение срещу длъжника да спира при предоставяне на обезпечение в размер не по-голям от 1/3 от дълга. Спирането с просто възражение или чрез предоставяне на обезпечение до 1/3 от дълга не трябва да се приема, защото може да доведе до масови злоупотреби с права от длъжници, посочват от АББ.

В края на 2018 г. в страната са отпуснати малко над 3 млн. банкови кредита. Просрочените заеми, по които е издадена заповед за принудително изпълнение през 2018 г. са 20 564, а за последните три години са средно по 25 428 на година, сочат данните на АББ. Това са само 0,9% от кредитите. На година се правят възражения средно по 885 от случаите на принудително изпълнение, но съдът уважава само 92 от тях.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 1234

    20 0 Отговор
    Банките са най големите крадци там се плащат такси за щяло и нещяло на тоя Хампарцумян не е лошо прокуратурата да му обърне внимание ама надали
  • 2 Тцар

    13 0 Отговор
    Банките да плащат за подвеждащи реклами и за непосочвани параметри по заема.
  • 3 Завеждащ 2 хирургия д-р. Т.о.ш.и.б.и.я.н

    1 0 Отговор
    Банката е съвременния конц лагер прибира ти душата за некви хартишки живеем в побъркан свят управляван от злото сащ израйл и ватикана а зад тях са извънземни сили дето ни пиям душата црез парите
  • 4 НИКОЛАЙ

    0 0 Отговор
    РАЗБЕРЕТЕ,ЧЕ СА ПЪЛНИ МОШЕННИЦИ НАРЕД МАФИОТСКИТЕ БЪРЗИ КРЕДИТИ НИКАКВА ЗАЩИТА НЯМА ЗА ДОБРОСЪВЕСТНИЯТ ДаЛЪЖНИК