Last news in Fakti

3 Юни, 2019 08:22 6 189 7

Вижте общината с най-високите заплати

  • челопеч-
  • заплата-
  • софия

Столицата се нарежда на 8-о място

Вижте общината с най-високите заплати - 1

Коя е общината с най-висока средна заплата в страната? Това е въпрос, на който няма как да намерите моментален отговор. Причината е, че данните за наети и заплати на ниво община у нас не се публикуват, а трябва изрично да се поискат от Националния статистически институт (НСИ).

В регионален план коментарите обикновено се ограничават до заплати на ниво област, което въобще не е толкова информативно - вкарва в един кюп големия областен град и малката селска община, които са безкрайно различни. Разговорът за регионалните неравенства е много по-точен, когато се води със знание на ниво община, предаде money.bg.

Именно заради това, след като публикувахме общинската карта с безработицата за периода 2011-2017 г., днес публикуваме и интерактивната карта със заплатите по общини за 2017 г. Важно е да направим уточнението, че данни за общинските заплати през 2018 г. все още не са налични. От данните за страната обаче знаем, че средната заплата през 2018 г. се увеличава с около 10% спрямо 2017 г. Това означава, че когато гледате общинските заплати в интерактивната карта, трябва да имате едно наум, че средната заплата в съответната община най-вероятно се повишава - ориентирът е ръст в рамките на около 10%. Факт е, че темпът на ръст ще е различен за отделните общини, но в общия случай може да се очаква всички да покачват средните нива - сравнението на 2017 г. спрямо 2016 г. потвърждава това.

Общините с най-висока средна заплата в България не са големите областни центрове. Лидерите по заплати са сравнително малки общини, в които има много големи работодатели - обикновено в енергетиката или добивната промишленост. Тези големи компании дават високи заплати и в същото време доминират тотално местния пазар на труда, тоест голяма част от работещите на територията на общината работят именно в тях. Това е толкова силно изразено в община Мирково, че това е единствената община за която нямаме данни за средна заплата, тъй като данните са конфиденциални.

Най-високата средна заплата в България за 2017 г. е регистрирана в община Челопеч - наличие на голяма добивна компания и съответно 2 178 лв. средна заплата за общината. След това са Козлодуй, с ядрената централа - 1 790 лв. средна заплата за общината, Раднево и Гълъбово, с големите компании в енергетиката, имат средни заплати от съответно 1 657 лв. и 1 610 лв. Веднага след тях са Пирдоп - с 1 562 лв. средна заплата (отново наличие на голяма добивна компания) и Девня - с 1 442 лв. средна заплата (силно изразен индустриален профил).

Столицата София се нарежда на 8-о място през 2017 г. със средна заплата от 1 433 лв. За разлика от много други икономически класации, тук община София няма как да бъде лидер, тъй като икономическият профил на столицата е много разнообразен и макар заплатите да са високи, те не могат да догонят средните нива на заплащане в някои малки общини, където огромната част то наетите са в енергетиката или добивната промишленост. Единствената друга община, която е и областен център, в топ 20 по заплати е Стара Загора (19-та позиция) със средна заплата от 1 021 лв. за 2017 г. Отново, по-скоро индустриалният профил на Стара Загора води до по-високи нива на заплащане спрямо другите големи общини.

Веднага след София в класацията идва Панагюрище (9-о място) със средна заплата от 1 285 лв. през 2017 г. Отново пример за община с голяма добивна компания, която излиза в челото. Другите примери в топ 20 вече включват общини с индустриален профил - обикновено близо до големия град и с развита индустриална зона. Такива са Костинброд, Елин Пелин и Божурище, в близост до София, Суворово, Аксаково и Белослав, до Варна и Марица до Пловдив. Всички тези общини са със средна месечна заплата в рамките на 1 000 - 1 200 лв. за 2017 г.

Общият поглед към общинската карта на заплатите позволява много ясно да се откроят както водещите икономически центрове, така и районите, които изпитват сериозни трудности. Разликите между Северна и Южна България също могат лесно да се видят. На юг се формират центрове с по-високи заплати около София, Пловдив и Стара Загора, а на следващо ниво и около Бургас. Центрове, които са добре свързани и реално могат да си влияят положително. Към тези големи градове прибавяме и добивната промишленост в малките общини в Средногорието.

На север единственият център на високи заплати около голям град е Варна. Другите примери, като Севлиево и Летница например, са хубави, но те не могат да повлияят в по-голям мащаб на картата на север. Това е и един от аргументите, които сме извеждали и преди, за регионалното развитие. Проблемите на север не са просто наличието на обезлюдяващи се общини в Северозападна България, а липсата на силни икономически центрове, които да си влияят взаимно. Някои от големите градове на север като Плевен, всъщност губят хора и не предлагат високи заплати.

Всъщност ако се вгледаме в картата, ще видим, че по-голям клъстер от общини с ниски заплати може да бъде намерен и на юг,особено около Благоевград. Преди година имаше дискусия защо заплатите в област Благоевград са толкова ниски и сравними с тези в област Видин. Общинската карта дава ясен отговор. В община Благоевград заплатите не са чак толкова ниски, но ситуацията в съседните по-малки общини е силно влошена. По-малко от 1/3 от работещите в област Благоевград работят в областния център. Всички останали са в съседни общини, където заплатите са сред най-ниските в страната.

Тази карта е само един пример затова как наличието и ясното представяне на данни на ниво община могат да обяснят множество процеси на регионално ниво. В случая ИПИ направи съвсем скромна инвестиция, за да бъдат достъпни тези данни за всички.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Оставка!

    11 4 Отговор
    Национализация на изборния кодекс и редукция броя на българските депутати. Тези които не идват на работа, уволнение!
  • 3 За Бога хора!

    14 2 Отговор
    Имаше един референдум с толкова голяма избирателна активност, че не са гласували никога толкова много хора и толкова мосово два милиона и половина няма парламент и правителство избирани с толкова гласове от 89г на сам. И народа даде своето мнение. Не коментирам че ни отсвириха тотално по всички възможни точки ама питам защо не си защитихме правата тогава а проспахме момента? Отговор не искам предполагам защо ама трябва да се сърдим само на себе си никой не ни е виновен само си представете ако това отсвирване се беше случило в Гърция или Румъния. Прост народ слаба държава е казал поета!

    Коментиран от #7

  • 4 жалко

    2 1 Отговор
    Абе от къде ги изкопахте тези архиви от 2017 година?! Кажете сега как сме, от тогава много вода изтече. Или по-добре направете една интерактивна графика как по общини се променя средната работна заплата с времето. Толкова ли е слоожно?!
  • 5 БСП

    1 0 Отговор
    Веднага да подава оставка Бойко Борисов щом е така!!
  • 6 гост

    2 1 Отговор
    Пълна глупост е това. Излиза, че в Гълъбово трябва да живеят много по-добре от столицата и в този ред на мисли сигурно е много по-добре да живееш в Гълъбово отколкото в Пловдив да кажем. Вие били ли сте в Гълъбово или в Челопеч? И знаете ли какво е това двойно счетоводство? За програми и статистика се предоставят едни фактури, а хората поличават други. Имам познати в Гълъбово и няма заплата над 1200лв бруто и то на отговорниците, а останалите взимат 1000лв бруто. Ако шефчето прибира 100х.лв месечно, може и да го докарате до посочените цифри, инак не, но пък ако е така защо не са го линчували досега и кой допуска подобна гавра с труда? Това не ви ли интересува повече?
  • 7 гост

    3 1 Отговор

    До коментар #3 от "За Бога хора!":

    Ами аз говорих с мои роднини и познати, които не гласуваха и те отказаха да гласуват понеже са обедени, че нищо няма да се промени. Всеки вярва, че неговият глас не е от значение, че всичко се фалшифицира и нямат никаква вяра. Това е. И не са далеч от истината. Защо ли? Защото питах хора от моя район и никой не е гласувал за водещата партия, а накрая по документи пак тя е лидер? Как става това? Никой не е гласувал, а тя печели? Нали се сещате как става. С такава реалност какво значение има кой е гласувал и как е гласувал като резултатите се гласят според нуждите на шайката?