Last news in Fakti

9 Май, 2013 17:16 983 1

Плевнелиев във Флоренция: Дълго време Европа живя на кредит

  • росен плевнелиев-
  • конференция-
  • флоренция-
  • европа-
  • криза
Плевнелиев във Флоренция: Дълго време Европа живя на кредит - 1
Снимка: БГНЕС


Когато растеш, бъди сигурен, че имаш резерви за „меко приземяване“ в бъдещи кризи. Това според българския президент Росен Плевнелиев е първият урок, който държавите в Европа трябва да помнят от периода на силен икономически ръст преди кризата от 2007 година. Банките, семействата и правителствата дълго време консумираха без да имат резерви, каза президентът в речта си пред участниците в Европейската конференция „Състоянието на съюза“, която се провежда във Флоренция, Италия.

Държавният глава припомни, че започналата преди 5 години криза е прераснала от финансова в политическа, а впоследствие в социална. Превърнала се е в криза, в която най-трудно могат да намерят решения дълговата и кризата на доверието. „Няма единно решение и готови рецепти за тяхното преодоляване“, подчерта той на форума.
 
Конференцията се провежда за трета поредна година от Европейския университетски институт. Той събира водещи политици от европейските институции и държавници на високо равнище, както и представители на научните среди, за да се обсъдят бъдещите перспективи пред Общността. Президентът Росен Плевнелиев е първият държавен глава от Източна Европа, който участва във форума.
 
Участие в конференцията днес имат и председателят на Европейската комисия Жозе Барозу, председателят на Европейския парламент Мартин Шулц и бившите италиански министър-председатели Марио Монти и Джулиано Амато, Франко Фратини -  бивш еврокомисар по правосъдие, свободи и сигурност, Ема Бонино, министър на външните работи на Италианската Република и др.
 
Дълго време Европа живя на кредит и харчи повече, отколкото произвеждаше, каза още българският държавен глава. „Всичко опира до устойчивост – след преяждане се подлагаме на диета, а след продължително преяждане в продължение на десетилетия трябва да се подложим на дълга здравословна диета“, коментира Росен Плевнелиев.

По думите му, много европейски правителства вече са платили тежка цена за реформите за по-силен банков сектор, за икономически растеж и заетост, за подобряване на конкурентоспособността. „Колкото и да е трудно обаче, не трябва да се отказваме, а постигнатото през изминалите години не трябва да бъде неглижирано. И през 2013 година ще продължим да работим по стратегическите си приоритети за стабилна и интегрирана Европа“, категоричен бе президентът.
 
„Нека бъда ясен – фискалната дисциплина не е самоцел, но е предпоставка за устойчив растеж!” Държавният глава посочи, че според някои експерти ерата на ограниченията приключи, но според него ерата на фискалната дисциплина трябва да продължи. „Брюксел не може да ни поднесе растеж наготово, преди да растете има нужда от потенциал за растеж, което означава реформи“, допълни президентът.
 
След живот на кредит в продължение на десетилетия все някой трябва да плати сметката. И по-добре да сме сигурни, че това няма да са децата ни, коментира държавният глава. Затова, според него, днес е особено важно на всички равнища в Европа да доминира културата на стабилността и на отговорността.

Замразените доходи и оскъпяването на живота, в комбинация с високата безработица, допринасят за тежкото положение на милиони граждани както в цяла Европа, така и в България. Днес най-важното е да възвърнем доверието на тези, които загубиха илюзиите си и имат нужда от помощ, изтъкна Росен Плевнелиев.
 
Според президента, гражданите смятат, че липсва лидерство и способност за действие, а ЕС се губи в бюрократични детайли и не работи достатъчно по съществените въпроси като заетостта, конкурентоспособността, образованието и иновациите. Българският държавен глава изрази убедеността си, че до позитивни резултати ще доведат целенасочени програми в подкрепа на малките и средните предприятия, засилване на връзките между университетите и бизнеса, образователни и административни реформи, съчетани с решенията на електронното управление, инвестициите в инфраструктура и енергийна ефективност. 
 
Росен Плевнелиев определи като ключово условие за дългосрочно устойчиво развитие на европейската икономика преодоляването на социално-икономическите различия между държавите членки и засилването на процесите на сближаване между европейските региони. „Кохезионната политика е „чиста“ политика на растеж и трябва да бъде засилена“, заяви Плевнелиев.
 
Държавният глава подчерта важността от завършването на Единнния европейски пазар и планирането отвъд настоящата стратегия „Европа 2020“.
 
В речта си българският президент обърна внимание на пренебрегването на основни европейски ценности, каквато е свободата на придвижване и на труд. „Наблюдаваме активна кампания в някои държави членки на ЕС срещу българските и румънските роми“. Не бих бил изненадан, ако някой популистки настроен политик предложи да ги обозначават със звезди, както евреите през Втората световна война. Не научихме ли уроците си от миналото? Всяка държава членка е свободна да пригоди социалната си система, но ако тези полицити, които яхват вълната на популизма и си играят с опасенията на хората, успеят чрез ограничаване на основни човешки права и правила на единния пазар, Европейският съюз ще пострада тежко не заради ромите, а заради тези, които се страхуват от тях“, предупреди президентът Росен Плевнелиев. 
 
В словото си държавният глава посочи, че продължаването на процеса на разширяване на ЕС е единственият начин да създадем регион на стабилност, просперитет и свободно движение, а това е смисълът на самия Европейски съюз. „12 държави се присъединиха, следващата е Хърватия и това е успех за Европа и е пример, който да бъде следван. Вижте забележителния прогрес на Балканите – преди 15 години имаше бомбардировки, днес границите и визовите ограничения падат, строят се магистрали, ж.п. линии и мостове, които събират заедно хората и културите“, каза още президентът.  
 
В рамките на форума Плевнелиев направи изказване и пред сесия, посветена на миграцията, бъдещето на демографията и икономиката на Европа. Държавният глава посочи, че демографският проблем е сериозно изпитание за ЕС. Според Росен Плевнелиев за решаването на този въпрос е важно да се реформират образователните системи, така че обучението да е свързано с реалната икономика.
 
По повод участието си в авторитетния европейски форум държавният глава посочи пред български медии във Флоренция, че страната ни има какво да каже на Европа. „Ние сме не само политици, но и кризисни мениджъри. За съжаление, виждам един Европейски съюз, който не е толкова амбициозен, който е разделен и задава много въпроси, чиито отговори се отлагат, и трудни решения, които съзнателно не се вземат. Това беше моето послание“, коментира още президентът Росен Плевнелиев.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Христо Ковачев

    0 0 Отговор
    ТАЯ МИШКА ПАК СЕ ИЗКАЗВА НЕПОДГОТВЕН НЕ ГО ПУСКАЙТЕ ДА НИ ИЗЛАГА ПРЕД СВЕТА МАЛКИ ЛИ БЕШЕ ОНАЯ МУТРА ДЕТО НИ ИЗЛАГАШЕ КЛОУНИ ТАКИВА