Симбиозата между строителство и туризъм се оказа печеливша. С идването на кризата обаче икономическата ситуация се промени и наложи нови мерки. Кои са те според правителството?
„Това, което държавата може и вече започна да прави, е да се издължава. Като гледам справката за издължените средства, може би значителна част от този 1 млрд. лв. значителна част е към строителния сектор. Особено по отношение на средствата по обществените поръчки”, каза вицепремиерът Даниела Бобева на форум „Строителството през 2014 – перспективи и предизвикателства”, организиран от КСБ.
Друга политика, върху която работи правителството е за намаляване на административната тежест, като тя се разделяна на два аспекта – за граждани и за фирми. „Облекчаване на процедурите, намаляване на сроковете от страна на държавната администрация, включително и общинската, е важен фактор, който ще укори строителството и ще има реален ефект още през 2014 г.”, прогнозира вицепремиерът.
Третата мярка е подготвяния законопроект за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки. Идеята на ЗОП предстои радикално да бъде преосмислена. „Всеки сектор е специфичен и по-нататък би следвало тази специфика да се отчете в тази на обществените поръчки. Така че през 2014 г. ще обсъдим концептуално нова схема за обществените поръчки, която да бъде свързана и с трансформирането на новите директиви, които се надявам до края на този година да бъдат приети”, допълни Бобева.
Друг важен фактор, който би облекчил българския бизнес е ангажимента на правителството да подпомогне българските фирми в тяхното участие в търгове в чужбина. Разкриват се добри хоризонти, защото българския строителен бизнес има традиции да строи качествени обекти в чужбина. „Водим дискусии с Казахстан, Таджикистан и други страни от Централна Азия за участие на български фирми в търгове”, допълни вицепремиерът Бобева.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА