31 Октомври, 2013 14:21 2 053 0

Милер: Започна строителството на Южен поток

  • газпром-
  • южен поток

Очаква се българският дял да струва 3,1 млрд. евро, които ще бъдат изплатени чрез транзитни такси.

Днес отбелязваме знаменателно събитие- започване на строителството на Южен поток. Това заяви след няколко часови преговори с премиера Пламен Орешарски Алексей Милер, председател на управителния съвет на „Газпром“.

Това е най-големият инвестиционен проект в Европа. Той е най-важният енергиен проект в Европа. Доставките на газ се осъществяват директно за България и ЕС. Южен поток е катализатор на икономическия растеж в региона, отбеляза Милер.

По време на пресконференцията чрез сателитна връзка беше показана първата заварка на проекта. Тя беше направена край монтанското село Расово.

Той ще направи по-привлекателна България. Ще доставя газ на по-ниски цени, защото няма да има посредници. До края на годината в Сърбия и след това в Унгария. Първите доставки ще са през 2015 г.

"Южен поток" ще пренася газ от Русия през Черно море за страните от Централна и Южна Европа. Трасето преминава през единайсет наши области - Варна, Шумен, Търговище, Разград, Русе, Велико Търново, Плевен, Ловеч, Враца, Монтана и Видин, през 39 общини. То ще е с дължина 541 км и диаметър 1,4 метра. Ще има приемен терминал и три компресорни станции - "Варна", "Лозен" и "Расово". Газът ще стига директно до България и няма да минава през трети страни.

България ще връща своя дял от 50 процента чрез транзитните такси. Тоест страната ни няма да инвестира средства в изграждането на наша територия, но в замяна на това се отказваме от транзитни такси за 15 години след старта.

Планирано е "Южен поток" да бъде пуснат в експлоатация от 2016 година. По него ще бъдат пренасяни 63 млрд. кубика газ от Русия към Европа. В строителството на наша територия ще бъдат привличани основно български компании.

Днес можем да дадем условен старт на един изключително важен за Русия, България и Европа проект – „Южен поток“, каза премиерът Пламен Орешарски.

Това е най-големият проект осъществяван на наша територия и ще съдействаме за реализацията му, добави премиерът.

„Днес бяха доуточнени основните параметри на този проект. Българската страна няма да инвестира нито лев в този проект, но параметрите са направени така, че те са изгодни за България“, добави Орешарски.

В срещата на Орешарски с Милер са участвали министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев и министърът на енергетиката на Русия Александър Новак.

Това е втората визита на председателя на руския газов гигант от началото на мандата на кабинета "Орешарски".

Първата беше през юли, когато бе договорено финансирането на проекта „Южен поток". Очаква се българският дял да струва 3,1 млрд. евро, които ще бъдат изплатени чрез транзитни такси.

Очакваните приходи за 2013-2043 г. от „Южен поток” се равняват на 2,8 милиарда евро, които ще влязат в бюджета на България. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.

„Преговорите бяха интензивни. Българската страна не бе удовлетворена от това наследство, което получихме от предишното управление. Днес се подновиха преговорите и се подписаха два протокола, които касаят финансовата част на осъществяването на проекта в България”, обясни министър Стойнев.

„Голяма част от работата ще се извършва от български фирми, ще се създаде заетост. Ще има работа за български компании, които са в тежко положение. Годишният лихвен процент е 4,25 %. Срокът на погасяване на заема на Българския енергиен холдинг ще бъде 22 години”, каза Драгомир Стойнев.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА