БНБ няма намерение скоро да сменя банкнотата от 2 лева с нова монета, пише в. "Стандарт". Причината е скъпата изработка на биметални монети (каквито са монетите от 1 лев, 1 евро и 2 евро), както и намалялото парично обращение в последно време.
Преди месец се появи информация, че централната банка смята да изтегли от обръщение банкнотата от 2 лв. и да я замени с монета. Кризата и дефлацията обаче направиха тази операция неизгодна засега.
Нови 30 млн. броя банкноти ще отпечата печатницата на БНБ през настоящата година. Данните са от отчета на управление "Емисионно" на централната банка към средата на 2013 г.
Новите партиди ще замeнят изтеглените от обращение повредени и негодни книжни пари. Това ще струва на бюджета на централната банка 3.876 млн. лв., което е почти два пъти по-малко от изхарченото за същата цел през 2012 г. Това е така, тъй като през миналата година са подменени доста от банкнотите, и сега в обращение има по-малко скъсани и изцапани пари.
За нови монети са заделени двойно повече средства, отколкото за банкноти – 6.102 млн. лв., като в това число влизат разходите за златните и сребърните възпоменателни парички. Парите само за отсичане на новите монети в нашите джобове за 2013 г. са близо 5 млн. лв. или с близо 17% повече от 2012 г.
Само за трите месеца от април до юни тази година са изтеглени като негодни за използване (скъсани, много зацапани или смачкани) 17.8 млн. броя банкноти. Те са с 4.7 млн. броя (20.96%) по-малко в сравнение с отделените негодни банкноти през първото тримесечие.
Общо за 12 месеца (от юни 2012 г. до юни 2013 г.) отделените като негодни банкноти са близо 80 млн. Това не е някакъв рекорд, приблизително по толкова банкноти се унищожават на година в последно време, сочат данните на БНБ.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Бай Иван
явно са решили да се е.ава........т?
19:47 04.11.2013