Временната президентка на Венецуела Делси Родригес пое ангажимента да организира свободни избори в страната си. Тя заяви това пред американската медия Ен Би Си, предаде Франс прес.
В отговор на въпрос дали се ангажира с провеждането на честни и свободни избори във Венецуела, Родригес каза "Да, абсолютно". После тя добави, че "Организирането на честни и свободни избори във Венецуела ще рече, че това е една свободна страна, в която справедливостта надделява, в която също така няма санкции, една страна, която не е под натиска на международни сплашвания или не е тормозена от чуждата преса".
Опозицията бойкотира парламентарните избори във Венецуела миналата година. А през лятото на 2024 г. около 2400 души бяха арестувани и 28 души бяха убити по време на потушаването със сила на протестите срещу преизбирането на Николас Мадуро за президент на избори, за които опозицията казва, че са били опорочени.
Същевременно парламентът отложи гласуването на второ четене на закона за всеобщата амнистия в страната, предложен от Родригес. Отлагането се наложи поради липса на консенсус по някои членове на нормативния акт.
Венецуелската държавна петролна компания "Петролеос де Венесуела" води преговори с много от своите партньори в съвместни предприятия, за да им предложи разширяване на предоставените им петролни находища, предаде Ройтерс, като се позова на три запознати източника.
Този ход може да допринесе за увеличаване на добива и износа на суров петрол и природен газ.
В края на януари Националното събрание на Венецуела одобри мащабна реформа на основния закон за петролодобива в страната, чрез която се дава на чуждестранните петролни компании автономия да работят, да изнасят и да получават приходи от продажби в брой, дори ако остават миноритарни партньори в съвместни предприятия с венецуелската държавна петролна компания.
Реформата предоставя на министерството на петрола на Венецуела, на държавната петролна компания и на техните бизнес партньори шест месеца да предоговорят условията по съвместните си проекти.
Сред компаниите, които водят сега преговори с венецуелската държавна петролна компания, има американски и европейски фирми, които в момента действат в страната, посочиха източниците.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Един
04:08 13.02.2026
2 Сиганката Делси
04:49 13.02.2026
3 Комунистът
04:49 13.02.2026
4 Делси Родригес
04:52 13.02.2026