КНСБ настоява за ежегоден ръст на заплатите с 10 процента. Това заяви Пламен Димитров, президент на КНСБ, по време на представяне пред журналисти Меморандум за социално-икономическо развитие на България в периода 2026-2030 г.
В навечерието сме на поредните парламентарни избори и през последните 10-15 г. се превърна в ангажимент на КНСБ да представя пред гражданите и политическите партии своята визия за актуалните приоритети на социално-икономическото развитие на страната, как трябва да изглежда и как да върви напред България, каза още Димитров.
По думите му това са посланията на конфедерацията към кандидатите за властта.
Не е непосилна задача до 2030 г. минималната работна заплата да стане 1002 евро, а средната работна заплата да бъде 2225 евро. Минималната работна заплата да бъде минимум 50% от средната работна заплата, съобразно приетия текст в Кодекса на труда - чл. 244, пос очи Димитров. По думите му минималната работна заплата да ускори приближаването си до „заплатата за издръжка“ и към 2030 г. да бъде поне 80% от нея, предаде БТА.
Най-важната ни цел е икономиката да работи устойчиво и да генерира съответните доходи, без да генерира допълнителен инфлационен натиск, каза още Димитров.
В меморандума са посочени различни сектори от икономиката, за които КНСБ прави предложения за промени и мерки.
КНСБ отдава изключително важно значение на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС, каза директорът на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ и главен икономист на конфедерацията Любослав Костов. Този правно обвързващ инструмент ще осигури провеждането на нова политика по минималните доходи в държавите членки, а специално за България той трябва да стимулира и преговорите по заплащането на труда на всички нива. За успешното и ефективно транспониране на Директивата трябва да бъдат извършени редица промени в Кодекса на труда, отнасящи се до трудовите възнаграждения, добави Костов.
Необходимо е пълно и ефективно транспониране на Директива (ЕС) 2023/970 за укрепване на принципа на равно заплащане на жените и мъжете за равен труд или за труд с равна стойност чрез прозрачност в заплащането и механизми за прилагане. Според КНСБ данъчната система в България се нуждае от реформиране и поради тази причина от конфедерацията предлагат да се въведе необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата за страната; 15% данък върху доходите на физическите лица; 15% данък върху доходите на юридическите лица; намаляване на общата ставка на ДДС на 15%, каза още Костов.
За постоянно и адекватно актуализиране на размера на обезщетенията и социалните помощи за отглеждане на деца, отразяващи обективни и многостранни индикатори за тази необходимост - ръст на осигурителните доходи, издръжката на живот, линията на бедност и др., ще настоява КНСБ. За обезщетението за майчинство и отглеждане на дете до двегодишната му възраст би трябвало през втората година на майчинството да продължат да се спазват осигурителните правила и принципи и за нас справедливата формула е това обезщетение да бъде обвързано с обезщетението през първите 400 дни, каза Ася Гонева, консултант по социална защита в КНСБ.
Експерти от КНСБ в различни сектори от икономиката представиха възможни решения и мерки, които предлагат държавата да предприеме - национален план за справедлив преход; национална индустриална стратегия; визия за веригата на доставки, свързани с отбранителната промишленост; продължаване на модела за изграждане на индустриални паркове, защита на хората, останали без работа поради закриване на предприятия; картографиране на предприятия в риск; бързо изготвяне на енергийна стратегия, като дотогава да се прекрати политиката на изземване на парични средства от енергийните компании; преодоляване на енергийната бедност; нова стратегия за развитие на отрасъла „Водоснабдяване и канализация“, гарантираща устойчиво предоставяне на услуги на потребителите и достойни възнаграждения за работещите в сектора; нов закон за насърчаване на заетостта, отчитащ всички промени в пазара на труда; и др.
В Меморандума са посочени и предложения и мерки в областта на социалния диалог и колективното трудово договаряне, както и защита на основните права на работещите. Настояваме да се обърне особено внимание на секторния, отрасловия и браншовия социален диалог, каза националният секретар на КНСБ Величка Микова. По думите ѝ исканията на конфедерацията са за изменение в Кодекса на труда по повод Директивата за адекватни минимални работни заплати.
Меморандумът ще бъде изпратен до всички партии, а в следващите дни ще се състоят срещи с представители на партиите, които според социологическите агенции ще бъдат в следващия парламент, каза в заключение Пламен Димитров. Ще проведем с тях задълбочени разговори, за да чуем и техните виждания и да оповестим пред синдикалните членове коя партия какви предложения е направила, допълни той.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 АЙДЕ И
14:55 09.03.2026
2 хаха
Ти последно какъв си корумпе тиквистко?? Работодател или представител на синдикат?
14:55 09.03.2026
3 Член
Дай по сериозна цифра , по бързо да станем хора ... тия 10, инфлацията ги изяжда преди да са ги дали !?
14:57 09.03.2026
4 Лъжлив популизъм
14:58 09.03.2026
5 Последния Софиянец
14:59 09.03.2026
6 Растеж
А какво става с тази от 3% с ,която ни набутаха в Еврозоната ? А ???
15:03 09.03.2026
7 Никой
15:03 09.03.2026
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 юдей
15:33 09.03.2026
11 гоосе
15:34 09.03.2026
12 хе хе
15:48 09.03.2026
13 Вожда
15:50 09.03.2026
14 тез пък
15:51 09.03.2026
15 хаха
15:52 09.03.2026
16 Факти
Коментиран от #17
15:57 09.03.2026
17 оооф
До коментар #16 от "Факти":
докато не осъзнаете че заплата НЕ СЕ ДАВА, а се ИЗРАБОТВА никога няма да имате достойна заплата. дава се само помощКоментиран от #18
15:59 09.03.2026
18 Факти
До коментар #17 от "оооф":
Да , така е ! Само че нали разбираш , че със средновековни средства за производство ( каквито са в много фирми и с липса на уважение към собствените си работници и служители ) , производителността няма как да расте ! За това нямат вина работниците и служителите , а бг чорбаджиите , които стават все по лакоми и не инвестират в човешки капитал и съвременни средства за производство !Коментиран от #20
16:09 09.03.2026
19 Иван
16:23 09.03.2026
20 даа
До коментар #18 от "Факти":
ами защо работите в такива фирми, в които не се ценят работниците. Работа има бол16:27 09.03.2026
21 Спец
16:43 09.03.2026
22 Цървул
16:53 09.03.2026
23 бай Даньо
17:03 09.03.2026
24 Този мафиот
17:18 09.03.2026