Асен Василев: Предложените промени няма да доведат до понижаване на цените и могат дори да имат обратен ефект

12 Май, 2026 17:02 1 017 47

  • асен василев-
  • предложени промени-
  • понижаване на цените-
  • обратен ефект

Според лидера на ПП текстовете в Закона за защита на потребителите вече са били предложени от ГЕРБ миналата година при промените в Закона за въвеждане на еврото и до момента не са дали резултат. „Това, което се видя, е, че не спряха увеличението на цените“, заяви Василев.

Асен Василев: Предложените промени няма да доведат до понижаване на цените и могат дори да имат обратен ефект - 1
Снимка: БГНЕС

Предложените промени в законите за защита на потребителите и за защита на конкуренцията няма да доведат до понижаване на цените и могат дори да имат обратен ефект. Това каза лидерът на „Продължаваме промяната“ Асен Василев пред журналисти след заседание на Временната комисия по бюджет и финанси в Народното събрание, предават от БТА.

По думите му текстовете в Закона за защита на потребителите вече са били предложени от ГЕРБ миналата година при промените в Закона за въвеждане на еврото и до момента не са дали резултат. „Това, което се видя, е, че не спряха увеличението на цените“, заяви Василев.

Той посочи, че „Продължаваме промяната“ ще подкрепи на второ четене две конкретни разпоредби в законопроекта за защита на конкуренцията, свързани с разширяване на дефиницията за нелоялни практики в договорите между търговските вериги и производителите.

Според Василев обаче останалите текстове в проекта са „много притеснителни“. Той критикува предложенията, които според него премахват презумпцията за невинност и поставят компаниите в ситуация сами да доказват, че не са виновни.

Лидерът на „Продължаваме промяната“ коментира още, че се въвежда нов подход за определяне на „липса на конкуренция“, при който компании могат да бъдат третирани като картел, без да има координация между тях.

Той изрази съмнения и относно възможността държавата да определя „справедливата цена“ за огромен брой стоки. По думите му Комисията за защита на потребителите и Министерството на икономиката няма как ежедневно да анализират милиони артикули и да определят реалната им себестойност.

„Това е анализ, който обикновено отнема месеци и се прави за ограничен брой продукти. Абсурдно е да се прави ежедневно за милиони артикули“, каза Василев.

Според него въвеждането на административна тежест обикновено води до обратен ефект и може да предизвика допълнително увеличение на цените.

Той допълни, че ако предложенията бъдат приети в този вид, единственият реален положителен ефект ще бъде по-добра норма на печалба за българските производители спрямо търговските вериги.


Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 42 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 честен ционист

    2 15 Отговор
    Само Хантавирусът може да забави хиперинфлацията.
  • 2 Последния Софиянец

    24 3 Отговор
    В Клуба на Богатите е скъпо.Върнете левчето

    Коментиран от #23

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Анонимен

    28 6 Отговор
    Василев вземай розовото прасе и излизай на площада събирай безделниците и тичайте след розовото прасе хайде тичайте да ви видя сега
  • 6 Горски

    17 1 Отговор
    докато конкуренцията между прекупвачи и крайни търговци се изразява в гоненето на по-висока норма на печалба, за сметка на нормата на печалба при производителите и за сметка на крайния потребител. Затова по законов ред може да се нормира нормата на печалба на прекупвачите и на крайния търговец при хранителните стоки. Не е трудно. Може да се осреднят аналогичните норми на печалба в такива държави като Франция, Германия, Испания... Например норма на печалбата на прекупвачите и на крайните търговци при хранителните стоки в рамките на 3-5, максимум 7 % в зависимост от транспортните разходи и търсенето. Тогава пазарната икономика ще работи в тези рамки, а не в рамките на "пир по време на чума", на принципа на лакомията "Колкото повече - толкова повече."
  • 7 2205

    8 4 Отговор
    Най-много печелят мишките по сергиите (образно казано)!
  • 8 Амнести Интернешънъл

    16 8 Отговор
    Екипът по Боташ се завръща триумфално във властта. Радев назначи Любомира Ганчева за зам. министър на енергетиката. Същата беше началник на кабинета на Росен Христов и беше в Истанбул за подписването на заробващия договор. А фактурите ще ги плаща всеки ден Гълъб Донев, но вече като финансов министър.
    Тези ли ще разследват себе си? Ама всички им плащаме. Това честно ли е? Нагло ли е? Не им пука явно.

    Коментиран от #12

  • 9 Да питам само

    18 8 Отговор
    Кой беше този лоясалия гeйзeр?

    Коментиран от #43

  • 10 Амнести Интернешънъл

    16 3 Отговор
    Радев назначи за зам. министър на образованието Ася Панджерова, от втория кабинет на ГЕРБ. Звеното й по програма "Еразъм"е разследвано от Европейската комисия за корупция и конфлинкт на интереси (прехвърлени милиони на съпруга). Еврокомисията изпраща писмо до тогавашния министър Красимир Вълчев с искане Панджерова да върне парите по 12 проекта, отклонени към мъжа й. Европейско разследване, Инспекторат, КПКОМПИ потулва случая....
    Радев не само назначава ГЕРБ кадри, но и разследвани. Чия квота е дамата? Петък вечер назначи Копринков и 18 министри, за поне 4 от които има вече скандали и за няколко разследвания - от Еразъм, през Боташ, водния цикъл на Монтана.... Кадрови колапс при радевистите. Харем ли си прави Радев или ще управлява поне един сектор като хората?

    Коментиран от #13

  • 11 Стенли

    17 2 Отговор
    Недялко Недялков бившото острие на ГЕРБ и Пеевски -

    ГОТИН Е РАДЕВ! Назначаваме кадри на Пеевски и Борисов за министри и зам.-министри.

    Назначаваме кадри на малкото ДПС - ИТН, за министри (Абровски, Милошев, Велислава Петрова).

    Отказваме да махнем охраната на Пеевски и да направим комисия за доходите му.

    Хем вълкът сит, хем агнето цяло.

    Лавираме между Прокопиев и хотел "Берлин".

    Колко време ще издържите така, г-н Радев?

    С огъня си играете.

    Питайте Бойко, той е майстор-сървайвър в тази игра. Не е лесно.

    НЕДЯЛКО НЕДЯЛКОВ

    Коментиран от #27

  • 12 2205

    4 6 Отговор

    До коментар #8 от "Амнести Интернешънъл":

    Това го четох вече! Не си ли спомняш, че вече си го писал на друго място?

    Коментиран от #38

  • 13 2205

    2 4 Отговор

    До коментар #10 от "Амнести Интернешънъл":

    Пиши отде го копна!
  • 14 До педитата от ПП/дб

    10 4 Отговор
    Министърът на отбраната на Гърция Никос Дендиас потвърди:
    Морският дрон с експлозиви край Лефкада е украински.
    Той определи случая като изключително сериозен и предупреди,
    че той засяга сигурността и свободата на корабоплаването в региона.
    Безпилотният плавателен съд е бил оборудван със сателитна комуникационна система Starlink и е съдържал три детонатора и около 100 килограма активни експлозиви

    Коментиран от #16, #28

  • 15 Възраждане

    8 4 Отговор
    Са подкрепили законопроекта на ПБ и това е правилно защото трябва да се гледа държавнически. ПП да били против а ДБ са се въздържали което значи също против.
  • 16 Пико4,

    2 0 Отговор

    До коментар #14 от "До педитата от ПП/дб":

    Това какво общо има?
  • 17 Възраждане са

    3 2 Отговор
    Подкрепили законопроекта на ПБ и това е правилно , защото трябва да се гледа държавнически. ПП са били против а ДБ са се въздържали , което значи също против.
  • 18 УдоМача

    2 4 Отговор
    А промените на Асен Пачавреника какво направиха???????
  • 19 ПАЛАВО ГЛЕДА

    3 4 Отговор
    Асена.
  • 20 азз

    3 4 Отговор
    асанчо долната част на гърба / тоя с отвора / не може да си защити,тръгнал потребителите да защитава....
  • 21 Спрете да го давате това недоразумение

    5 4 Отговор
    От крадци и лъжци нямаме полза!
  • 22 Напротив

    5 4 Отговор

    До коментар #3 от "уродиии":

    спасиха я! Защото мафията беше се заканила да отключи с валутния борд и тогава инфлацията щеше да хвръкне до небесата както беше през 1996 - 1997 година. Цените са си много нормални. Вдигат ги двама луди в света, казват се Путин и Тръмп.
  • 23 По точно

    2 0 Отговор

    До коментар #2 от "Последния Софиянец":

    Да де, ама най- напред Радев да проведе референдума, както настояваше.
  • 24 Цуцорчо

    3 2 Отговор
    Прав е г-н Василев ефекта е обратенннн
  • 25 Да се

    4 0 Отговор
    натиснат веригите да намалят цените като в другите държави,а не да строят на всеки километър магазин
  • 26 Асен Василев е виновен

    5 2 Отговор
    Василев винаги е прав що се отнася до икономика.
    Неговите сметки винаги излизат.
  • 27 Тролея

    0 2 Отговор

    До коментар #11 от "Стенли":

    на продажното и лъжливо недоразумение радостин василев и пирамидаджията ивелин
  • 28 Клети, нещастни копейки 🤪

    2 1 Отговор

    До коментар #14 от "До педитата от ПП/дб":

    Това колко пъти трябва да го копираш, че да изкараш за баничка с боза ?

    Коментиран от #31

  • 29 Това

    1 1 Отговор
    е повече от ясно и предвидимо ! Първолаци биха го разбрали , ако им се обясни ! От "Регресивна България" не знаят какво правят и не им дреме , освен за самите тях и тези , които им финансираха власт ! Последствията ще са злокобни !
  • 30 Чапай

    1 2 Отговор
    На асенка не и харесва като има понижаване на каквото и да е .Всичко трябва да е нагоре..хаха
  • 31 Ко става тротке

    1 2 Отговор

    До коментар #28 от "Клети, нещастни копейки 🤪":

    ПП и ДБ плащат на тролеи 😄
  • 32 Копейко Центов

    1 0 Отговор
    Бе да я спират тая война... И тук вече мирише на хубава, сочна , добре изпечена и с мното сренце баничка...

    Коментиран от #35

  • 33 ОПГ от тиква🎃, npace🐷 и мунчо🚀

    2 2 Отговор
    До колко време да очакваме да заработи "Печатницата на пари Боташ" , както я назова една голяма наша .... 🎃. Вече цялата власт е в коалиция Боташ, министри и заместници са в сегашната власт и никой не ги спира да разработят кокошката Боташ да ни снася златни яйца, а не да плащаме по 500 000 € на ден за въздух.
  • 34 Даа...

    5 1 Отговор
    Правителството на радев ми напомня на мазе с бидони с превтасало зеле, което смърди на вкиснало, но за да се "прикрие" аромата, на всеки бидон е сложен по един евтин "ароматизатор" тип борче, от магазин за втора упореба, като от миризмите, се получава ново още по-противно зловоние...
  • 35 Центчо Копейков

    2 0 Отговор

    До коментар #32 от "Копейко Центов":

    Мдааа, нали ти казах, че ще има баничси бе... и то бэлгарски от Своге...
  • 36 Макробиолог

    2 0 Отговор
    Социализма е едно недоносче другари,но като ви гледам капитализма,започвам да се колебая.,кое е по голямото недоносче.
  • 37 Споко

    1 1 Отговор
    Нали вие гласувахте 13 милиарда евро нов дълг, ще стигнат.
  • 38 оня с коня

    1 0 Отговор

    До коментар #12 от "2205":

    Ще го четеш докато пилешкото ти мозъче осъзнае колко си ощавен и животчето ти няма смисъл и прекратиш мъките си😂🤣😅
  • 39 Емигрант

    3 2 Отговор
    Прав е Василев, това не са промени, а стискане на ръце между управляващи и спекуланти ! Дори и правителството на Банкянския престъпник не започна с ФАЛСТАРТ ! Не очаквах, че генерал ще се сгромоляса още на старта ! Пред Пиночет, Радев изглежда като червей !
  • 40 ЗИЛ 117

    0 1 Отговор
    А значи потвържаваш че високите цени са заради еврото
  • 41 Не ги подкрепяйте

    2 1 Отговор
    Не само предложените промени са простотии. По-лошото е, че пак ще ни управляват шишкави, зулуси и няколко некадърни мунчи. Протести и оставка!

    Коментиран от #46

  • 42 Разбирач

    1 1 Отговор
    Много ги разбира този ОБРАТНИТЕ ефекти!
    Има ли нещо обратно- той е човекът!
  • 43 Що така

    1 1 Отговор

    До коментар #9 от "Да питам само":

    Даже е готин
    Умен е и ако пожелае може и да бъде полезен за доброто развитие на държавата
    Трябва

    Коментиран от #45

  • 44 Айше

    0 1 Отговор
    Така е! Върнах си надменността!
    И имам обещани 5 млн долара.
    Всичко ще е наред!
  • 45 Как да не е

    0 1 Отговор

    До коментар #43 от "Що така":

    Какво по хубаво от крадец и лъжец!
  • 46 Тъпи тъпанари

    2 0 Отговор

    До коментар #41 от "Не ги подкрепяйте":

    Вие не се насити те да злобеете
  • 47 Медиите

    1 0 Отговор
    Трябва да сменят водещите на обзорните предавания в съответствие с новите тенденции в обществото.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол